Adler’den “Diwali” ve “NAHUA”

Viyana kökenli bir kuyumculuk mirasıyla, Adler’in 132 yıldır kusursuzlaştırdığı zanaatçılık bilgisi ve ustalığı yeni koleksiyonlarında da gözler önüne seriliyor… 

Mükemmelliyetçilik duygusuyla meydan okumak istermiş gibi, yaratıcılığın sınırlarını zorlayarak benzersiz mücevherler tasarlıyorlar. Yeni teknikler ve orijinal malzemelerle öncü olan Adler, mücevherlerinde, ağaç, karbon ve titanyum gibi farklı dokular kullanarak, rafine ve cüretkar tasarımlara imza atıyor.  Zamanı bilinmeyecek kadar eski geleneklerin ve yeni eğilimlerin füzyonu olan Adler mücevherleri zaman ve mekan kavramlarının ötesine geçiyor. Farklı kültürler, zanaatçılık, malzemeler, mimari, tekstil ve duygular ilham kaynaklarından bazıları… Bu sayede, her bir mücevher düşsel bir destanı, perilerle ilgili bir efsaneyi, farklı bir soluğu olduğu kadar samimi bir karşılaşmayı, uzaklara yapılan bir yolculuğu ya da hoş bir duyguyu temsil ediyor. Diwali, Hindu’ların kutladığı, “ışık festivali” anlamın gelen, Rama’nın Ayodhya’ya dönüşünü kutlayan bir festival. Öyle ki, şehrin yerlileri pencereleri binlerce küçük lambayla süslermiş. Diwali’nin iyiliğin kötülüğü, ışığın karanlığı yendiği gün olduğuna inanılıyor. Daima farklı ve bensersiz özelliği olan kültürlerden ilham alan “Haute Joaillerie” normlarında, Adler kontrastların uyumunu ustaca yakalarken ışığı yeniden yorumluyor. Pırlantaların derinlerden gelen yoğun ışıltısı göz kamaştırıyor. Son derece zarif ve göz alıcı Diwali adlı kolye ve küpeleri gecenin ortasında ışık saçarak parlayan kadının cazibesini perçinliyor. Diwali adlı kolye, beyaz altın üzerine, 64.71 karat 70 adet damla pırlanta ve 24.25 karat 1027 adet pırlantadan oluşuyor. Küpeleri, 11.30 karat 10 adet damla pırlanta ve 2.32 karat 454 adet pırlantalı. “Brocéliande” adlı yüzük, 7.75 karatlık bir damla pırlanta ve 2.89 karat 579 adet pırlantalı.

NAHUA “Güneş Tılsımı”

Adler’in bu yeni koleksiyonundaki inci kolye ise ilhamını ve adını Aztekler’in atası sayılan “Nahua”dan alıyor. Efsaneye göre, yok oluştan önce pek çok halk ve bir çok güneş yaratılmıştı. Bu etnik grup, güneşin yok oluşuna karşı mücadele ediyordu… Zamanın akışı da bu yaşamsal misyonla şekilleniyordu… Güneş taşı diye de adlandırılan Aztek güneş takvimi olağanüstü bir astrolojik çalışmanın ürünüydü. Nahua adlı kolye bu mitolojinin bir simgesi gibi… Başroldeki 13.10 karatlık damla kesim pırlanta, su damlasını anımsatan iki sıra inci arasında yükselmekte olan güneş gibi duruyor; Art arda gelince bakırımsı bir renge bürünen Filipinlerin 36 adet altın renkli incisi ve Avustralyanın 76 adet beyaz Keshi incileri benzersiz parlaklığıyla büyülüyorlar. Öyle parlaklar ki, dayanılmaz bir dokunma arzusu yaratıyorlar. Kolyenin merkezinde bulunan 295 adet pırlantayla bezeli parça, tüylü bir Aztek başlığını andırıyor. Sihirli bir etkisi varmış gibi duran “başlık” gerçek bir tılsım gibi… Ve güneşin ruhunu taşıyormuşcasına hayat dolu. Güneş ışınlarını anımsatan damla kesim pırlantalar, başlığın tüylerini temsil ediyor. Kolye üzerinde tılsımın yerini değiştirerek ya da nadir pırlantasını yüzük olarak kullanarak kendi yazgınızı kontrol edebilirsiniz. Bir dilek tutun, bir hayal kurun ve güneşin enerjisinin taşlardan yayıldığını hissedin. Size eşlik edecek ve sizi koruyacaktır…”Diwali” Kolye ve küpelerin adıdır. Onlara takım olabilecek yüzüğün adı ise “Brocéliande” dir.