Bir mağazadan daha fazlası House of Superstep

Alışverişi bir deneyim haline getiren “House of Superstep”, benzersiz konseptiyle kapılarını bu ay Gentleman Dergisine açtı…

İrem Balkan

House of Superstep benzersiz konseptiyle bir mağazadan daha fazlası ve alışverişi bir deneyim haline getiriyor… Örneğin mağazanın bir köşesinde basket oynarken, bir katında DJ workshop’larına katılabilir ya da bir masada aldığınız sneaker’ları özelleştirebilirsiniz. Başka bir özelliği de Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinden oluşan 17 kişilik bir tasarım ekibinin mağazanın müşterilerinin satın aldıklari ürünleri ücretsiz olarak özelleştiriyor olması. Eren Holding’in bünyesinde bulunan House of Superstep’den gelecek zamanda daha fazlasını göreceğiz.

Gentleman: House of Superstep, herhangi bir spor mağzasından daha fazlası. Bize benzersiz konseptinizden bahseder misiniz?

İrem Balkan: House of Superstep, perakende dünyasında alışılagelmiş mağazacılık anlayışını baştan tanımlayıp her alışverişi bir deneyim haline getirmeyi hedeflediğimiz projemizdi ve

kullanıcıların yüksek ilgisi ile çok kısa sürede hayal ettiğimizin de ötesine geçti. Online alışveriş trendinin hızla yükseldiği dönemde müşterilerin mağazada geçirdiği ortalama süreyi dört katına yükselttiğimiz bu konsept ile insanların mağazacılığa bakışını değiştirdiğini gözlememek bizi oldukça tatmin ediyor.

G: Bu konsepti Türkiye’ye kim getirdi?

İ.B: Türkiye’de mağazalarının içinde farklı deneyim noktaları konumlandıran bir kaç marka oldu. Ancak bizim House of Superstep’teki gayemiz mağaza içine deneyim alanları konumlandırmak değil bu mağazaların kendilerini baştan aşağı bir deneyim haline getirmek. Bunu da mağazalara girdiğiniz andan itibaren hissedebiliyorsunuz.

G: Mağazanızda bir çok aktivite yapılabiliniyor. Bunları bize tanıtabilir misiniz?

İ.B: Biz sokak kültürünü sahiplenmek isteyen bir markayız, sokağa temas etmeyi seviyoruz. Sokak kültürünün ve yeni dünyanın tüm paydaşlarının kendinden bir şeyler bulacağı mağazalar yarattık. Bir köşesinde basket oynayabiliyor, bir katında DJ workshop’larına katılabiliyor, bir masada aldığınız sneaker’ları özelleştirebiliyor, dövme stüdyosunda hayatınızın ilk dövmesini yaptırıyorken arkadaşınız hemen yan tarafta PlayStation’da daha önce hiç tanımadığı biriyle maç yapıyor.

G: Sizin en sevdiğiniz köşe hangisidir?

İ.B: Benim için en değerli alanımız Customization alanlarımız. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinden oluşan 17 kişilik bir tasarım ekibimiz var ve müşterilerimizin mağazadan aldığı şapkadan sneaker’a tüm ürünleri ücretsiz olarak özelleştiriyorlar. Misafirlerimizin mağazada yaşadıkları deneyim, aldıkları ürünlerin de kendine has bir hale gelmesiyle daha da anlamlanıyor.

G: Yeni açılıcak mağzanız ile birlikte Türkiye’de 3 House of Superstep olacak. Mağzalarınız nerede bulunuyor, devamı da gelecek mi?

İ.B: İlki Ortaköy’de üç katlı tarihi bir binada açılan House of Superstep’in ikincisi İstinye Park’ın en büyük mağazası olarak hayata geçti ve hemen akabinde Bağdat Caddesi’nde üçüncü mağazamız ile Anadolu Yakası’na merhaba dedik. Şimdi sırada İzmir var ve sonrasında İstanbul’da insanları fazlasıyla şaşırtacak ve etkileyecek dördüncü mağazamız açılacak.

G: Yeni projelerinizden ve hedeflerinizden bahseder misiniz?

İ.B: Mağazalarımızı şehre yayılmış kampüslerimiz olarak tanımlıyoruz. Biz bu kampüslerin içinde temas etmek istediğimiz tüm sokak kültürü paydaşlarının kendilerine uygun etkinlikler ve aktivasyonlar bulmasını hedefliyoruz. Bir mağazada bir sokak sanatçısının grafiti workshop’ı varken diğer mağazada bir DJ workshop’ı olacak. Birinde dünyaca ünlü bir dövme sanatçısı bir hafta boyunca take-over yaparken diğer mağazada yine dünyaca ünlü tasarımcılara ayakkabılarınızı customize ettirebileceksiniz. Pandeminin etkileri azaldıkça etkinlik ve aktivasyon takvimimiz daha da zenginleşecek.

G: House of Superstep’in iç mimarlığı da çok havalı. Hangi iç mimarlar ile çalıştınız ve hangi materyaller kullandınız?

İ.B: Mağazalarımızı sağduyulu bir mimari disiplinle, geri dönüştürülmüş ve geri dönüştürülebilir materyaller ile tasarladık.

G: Başka mağzalara göre çok özel koleksiyonlar satıyorsunuz. Bize bu ürünlerinizden biraz bahseder misiniz?

İ.B: Converse, Lacoste, Vans ve daha bir çok markanın sınırlı sayıda üretilmiş ürünlerini online satışa sokmadan sadece mağazamızda konumlandırıyoruz. Yakında sneaker severleri çok mutlu edecek ve fazlasıyla şaşırtacak ürünleri de House of superstep’lerde görmeye başlayacaksınız.

G: Pandemi döneminde bir çok sektör zorluklar yaşadı, moda sektörü bu zamanda nasıl etkilendi?

İ.B: Ülkemizde ve dünyadaki hem sosyal yaşantı hem de ekonomik imkanlar ortada. Bu da insanların tüketim alışkanlıklarını baştan tanımladı. İnsanların zaman geçirdikleri okazyonlar tamamen dönüştü. Markalar da yeni koleksiyonlarını bu değişen yeni dünya düzenine uydurmaya gayret ettiler ve biz de ürün seçimlerimizi bu yönde geliştirmeye çalıştık.

G: Workshop‘larınız da çok başarılı ve özel. Bize Workshop‘larınızdan bahseder misiniz?

İ.B: DJ Workshop’ı, Tattoo workshop’ı gibi yoğun ilgi gören etkinlikleri şimdi kaykay, mural art, müzik prodüksiyonu gibi bir dizi atölye takip edecek. Sosyal medya hesaplarımızı takipte kalarak bu atölyelere katılma fırsatı yakalayabilirsiniz!