Bir sihir ustası: Stefan Leyshon

O dünyanın en ünlü sihirbazlarından biri… Aynı zamanda LouIs VuItton’un da “Sihir Elçisi”… Huzurlarınızda bir illüzyon ustası; Stefan Leyshon…

Biz onu bu yılın unutulmaz gecelerinden biri olan “Gentleman Balosu”nda tanıdık. Ama o tam anlamıyla sihrin ustalarından biri… Çocukluğunda sahip olduğu “Numaralarla dolu sihir kutusu” sayesinde başlayan bu merakı bugün onun işinden de öte, tutkusu…

Gentleman: Siz dünyanın en iyi ve en tanınmış illüzyonistlerinden birisiniz. Benzersiz hikayenizi bize anlatır mısınız? 

Stefan Leyshon: Bu hoş tanım için teşekkür ederim! Galler, Büyük Britanya’dan Fransa’ya geldiğimde, 4 yaşındaydım. Fransızca bilmiyordum ve Fransız büyükbabam, annemin babası, pek İngilizce bilmiyordu. Fakat numaralarla dolu bir sihir kutumuz vardı. Kısa süre sonra sihrin dil engellerini aşabileceğini keşfettim, çünkü büyükbabamla konuşmadan iletişim kurabiliyorduk. Kendi dilimiz vardı; ne İngilizce ne de Fransızca… Yalnızca sihir. Ve sonraları hediye olarak hep sihir kutuları istedim ve profesyonel sihirbazlarla tanıştım.  Sonra restoranlarda, kabarelerde, konser salonlarında ve televizyon programlarında tutkuyla çalışmaya devam ettim. Aynı zamanda üniversitede matematik ve fizik eğitimi aldım ve bu eğitim, sihir efektlerini yaratmama çok yardımcı oldu. Sonunda profesyonel mentorum Gaetan Bloom ile karşılaştım. Aynı zamanda lüks markalar için gösteri ve performans talepleri de gerçekten artıyordu. Dolayısıyla 1999 yılında, eşim ve ortağım Katell Sevestre ile birlikte şirketimiz Madgicprod’u kurarak, ünlü Fransız lüks markaları için özel sihir performansları yapmaya karar verdik. Ben de bu markalar için bir performansçı ve danışman olmak için Fransız televizyonundan ayrıldım. Madgicprod, şu anda Paris, Hong Kong ve Saygon’da bulunuyor! Ve kim bilir… Belki yakında İstanbul’da da ofis açarız. 

G: Sihir, biraz da olsa, herkesin hayatında olmalı, sihirle nasıl tanıştınız?

S.L: Fransız büyükbabamın elleri ve gözleri sayesinde, artık DNA’mda var. Bence sihir evrensel bir araç. Sihirsiz yaşayamam…  Harikulade insanlarla tanışmanın harikulade bir yolu. 

G: Nefes kesici gösterileriniz, insanları büyülüyor. Sihir sizin için ne anlama geliyor?

S.L: Kimi zaman gerçeklik tam istediğimiz gibi olmuyor ve sihir hayatı farklı bir şekilde görmemize yardımcı olabilir. Sihirbazlar, imkansızı mümkün kılma hissini iletebilir.

G: Bir illüzyonistin en önemli özellikleri ne olmalı?

S.L: Bir illüzyonist, izleyicilerine saygı duymalı. “Sizin anlamayacağınız bir şey yapabilirim,” diyerek onlara  meydan okumamalı…  Bunun yerine, “Beni takip edin ve birlikte hayallerimizi gerçeğe dönüştürelim…” demeli.

G: İşiniz ve yeteneğinizle insanları mutlu ediyorsunuz. Gösterinizi hazırlarken neler size ilham kaynağı oluyor?

S.L: Aslında, sizinle bir sırrımı paylaşabilirim… Her şeyi, benim için kesinlikle harikulade bir koç ve ilham kaynağı olan Katell ile birlikte yaratıyorum.  Eğer biraz zaman ayırıp etrafınıza bakarsanız, doğanın tüm gizemini ve güzelliğini, manzarayı, gün batımını fark edeceksiniz… Her şey havaya yükseliyor, uçuyor, ortaya çıkıyor ve ortadan kayboluyor. Bu, büyüleyici! Sal çocuklarımın büyümesini izlemek bile ilham verici!

G: Bu yıl Gentlemen Circus Ball’da Türkiye’nin sanat ve iş dünyasını büyülediniz. Gündeminizde Türkiye’de başka gösteriler yapmak var mı?

S.L: Evet… Ve geri döneceğim için son derece heyecanlıyım. Türkiye’ye bayılıyorum!  Yakında son gösterim Champagne Secret’ı İstanbul’daki bir simge otelde sahneye koyma fırsatı bulacağım. Sabırsızlanıyorum… Beni bekleyin!

G: Sizin Louis Vuitton’un çeşitli etkinliklerinde de performans sergilediğinizi biliyoruz. Bu çalışmalardan bahseder misiniz?

S.L: Aslına bakılırsa, Louis Vuitton CEO’su Yves Carcelle beni konuklara “LV Sihir Elçisi” olarak tanıttı. Dünyanın birçok yerinde VIP yemekler, mağaza kokteyllerinde vs. 100’den fazla LV etkinliğinde sahne aldım… Fakat en etkileyici anım, Madgicprod ile birlike LV için Fransız Pavyonu’ndaki sihir efektlerini tasarladığım Şangay Dünya Fuarı idi.

G: En sevdiğiniz illüzyon hangisidir? 

S.L: Uçmak beni her zaman büyülemiştir, havada duran her şey o kadar sihirli ki! Gökyüzündeki yıldızlara bakın… Ya da aya, her şey uçuyormuş gibi görünüyor. Beyefendiler galasında, benzersiz bir uçma sergiledim. Hiçbir ilave donanım olmadan merkezi bir sahnede yaratılabilen bu inanılmaz efekti yaratabildiğim için gurur duyuyorum… Bu illüzyonu hayata geçirmek seneler sürdü!

G: Showlarınızda şık takımlar giyiyorsunuz. Giyiminizde nelere dikkat edersiniz?

S.L: Jean-Eugene Robert-Houdin, 19’uncu yüzyılın ortalarında Paris’teki ünlü bir sihirbazdı. Modern sihrin babası diyebiliriz.  Bir sihirbazın odadaki tüm beyefendiler gibi giyinmesi, aşırı şık giyinmeye çalışmaması gerektiğini savunuryordu. Sihir, doğal olarak görülmeli. Bence doğal olmak, şık ve havalı olmanın en iyi yolu! 

G: Siz tam bir Gentleman`siniz. Bir Gentleman’in en önemli özellikleri ne olmalı?

S.L: Sihirbazlar için geçerli olan kurallar, beyefendiler için de geçerli: Etrafımızdaki insanlara karşı saygılı olmalı, onları dinlemeli ve gözlemlemeliyiz. İşin sırrı, herkesle ilgilenmek!

G: 2022’den neler bekliyorsunuz?

S.L: Pandemiden korunan bir ülke olan Vietnam’da yaşama fırsatımız oldu. Yani bu sihirli ve güzel ülkenin her yerinde gösteri ve tur yapma şansını yakaladık. Vietnamlılar bizi çok iyi karşıladı. Aynı zamanda Katell ve Saygon’daki yerel bir Madgicprod ekibi ile birlikte yeni illüzyonlar da yarattık. Bunları çok yakında İstanbul’da Champagne Secret’ta izleyebileceksiniz!  Bunu iple çekiyorum. Aynı zamanda web üzerinden çok yeni bir sihirbazlık performansı konsepti olan bir Madgic Online dizisi de yaptık. İzleyicilerle tam bir etkileşim halinde canlı yayınlanıyor. Bu, seyahat etmenin bu kadar karmaşık bir hale geldiği bu dönemde, performanslara devam etmenin ve sihri tüm dünyayla paylaşmanın yenilikçi bir yolu.

G: Çok yoğun bir programınız var. Boş zamanlarınızda neler yapıyorsunuz?

S.L: Sihir (gülüyor).

G: Hobiniz var mı? Egzersiz ya da herhangi bir spor yapıyor musunuz?

S.L: Haftada 3 kez egzersiz yapıyorum. Tenis oynamayı ve yüzmeyi de çok seviyorum ama her halükarda bisiklet, kayak ya da paraşüt gibi riskli sporlar yapmıyorum. Ellerimi korumam gerekli (gülüyor).

G: Güzel bir tavsiyeyle röportajımızı bitirelim o zaman

S.L: Sihir sizinle olsun!