Bir Yatırım Ekosistemi Atış Yapı Downtown

Bursa’nın köklü markalarından Atış Yapı, “Atış Invest Re-Pie gayrimenkul yatırım fonu” ile de tüketicisine 360 derece bir ekosistem vadediyor…

Temelleri 17 yıl önce atılan ve Bursa’da başlayan hikayesiyle inşaat ve gayrimenkul sektöründe Türkiye’nin lokomotif markalarından bir tanesi olmayı başaran Atış Yapı, 2023’te açılışını gerçekleştireceği “DownTown” projesi için geri sayıma başladı… Atış Yapı, diğer yandan ise yeni bir yatırım modeli olarak tüm yatırımcılara duyurduğu “Atış Invest” markası ile de müşterilerine çeşitli fırsatlar sunmaya hazırlanıyor. Bir yaşam merkezi projesi olarak başlayan projelerini birçok ulusal ve uluslararası iş birlikleriyle büyük bir ekosisteme dönüştüren Atış Yapı’nın yeni atılımlarını şirketin CEO’su Ahmet Atış’tan dinledik.

Gentleman: Ahmet Bey, röportajımıza ilk olarak sizi biraz daha yakından tanıyarak başlamak isteriz. 

Ahmet Atış: 1985 Yılında Bursa’da doğdum. İlk ve orta öğretim hayatımla birlikte lisans eğitimimi de Bursa’da Uludağ Üniversitesinde tamamladım. Eğitim dönemlerimden başlayarak ticarette birçok sektörde farklı girişimlerde bulundum. İnşaat sektöründeki faaliyetlerime de 2005 yılında başladım. O günden bugüne gelişen bir trendle işlerimizin başındayız. Evliyim ve 3 çocuk babasıyım.

G: İnşaat sektörüne giriş hikayeniz nasıl başladı?

A.A.: Baba mesleği olan perakende sektörünün yanında tekstil sektöründe de faaliyetlerimizi sürdürürken yaptığımız arazi yatırımlarının imar alanları içerisine alınması sonrasında gelen talepleri değerlendirerek ilk inşaat projelerimize adım attık. Bölgesine değer katan projeler ürettikçe de taleplerin artmasıyla faaliyetlerimizi hızlandırdık. 5 kişi ile başladığımız serüvenimizde şu an 280’in üzerinde beyaz yaka ve 3000’in üzerinde mavi yaka çalışanımızla faaliyetlerimize devam ediyoruz.

G: CEO’luk görevini sürdürdüğünüz Atış Yapı, Bursa başta olmak üzere Türkiye’deki diğer yatırımlarıyla birlikte inşaat ve perakende sektöründe lokomotif bir marka haline geldi. Sizce kısa sürede bu kadar büyük bir başarı sağlamanızın sırrı nedir?

A.A.: Doğru zamanlarda doğru işler yapmak diyebilirim. Ticaret hayatımızda tabandan başlamış olmanın verdiği tecrübe ile oluşacak talepleri doğru ölçümleyerek doğru zamanda doğru lokasyonlarda doğru yatırımlar ile hızlı bir büyüme trendi yakalamış olduk. Bununla birlikte ekibimin özverili çalışmaları ile de bu başarıları pekiştirerek bugünlerimize eriştik.

G: İnşa süreci 2018’de başlayan “DownTown” projesi 620 bin metrekarelik inşaat alanıyla Türkiye’nin en büyük karma projesi olma özelliğine sahip. Bu proje ile Bursa halkına ve yatırımcılara neler vadediyorsunuz?

A.A.: Downtown projemiz Bursa’da daha önce denenmemiş bir konsepte sahip. Tüm bileşenleri birbiriyle tam geçişli olarak sunan bu konseptin İstanbul ve Ankara’da örnekleri olmasına karşın Bursa’da daha önce bu konseptte bir yatırım gerçekleştirilmedi. İlk olması sebebiyle rahatlıkla Bursa için çok farklı bir deneyimi ortaya çıkarttığımızı söyleyebilirim. Özellikle alışveriş merkezi noktasında ezberleri bozarak yeme-içme ve eğlence alanında tesise kattığımız niteliklerle yeni nesil bir eğlence ve yaşam merkezi ortaya çıkarttık. Bu tesiste Bursa ve çevre illerden gelecek ziyaretçilerimize keyifli bir deneyim yaşatacağımızı düşünüyorum.

G: “DownTown” gibi “Babylon” da devam eden projelerinizden biri ve Bursa’da oldukça ses getiren bir iş oldu. Özellikle pandemi dönemi içerisinde bu ölçekte iki projeyi yönetmek sizin için nasıl bir deneyim oldu?

A.A.: Pandemi süreci sadece bizler için değil Dünya genelinde tüm yatırımcılar için çok farklı bir deneyim oldu. Ülkeler bazında yaşanan mikro sıkıntılar her işletme için tecrübesi oranında altından kalkılabilecek süreçlerken pandemiyle birlikte global anlamda yaşanan sıkıntılar herkes için şartları inanılmaz derecede zorlaştırdı. Konunun maddi boyutunun dışında tedarik zincirinde yaşanan aksamalar da işin içerisine katıldığında herkes gibi bizler için de süreçlerin çok zorlayıcı geçtiğini söyleyebiliriz. Doğru planlamalar ve ekiplerimizin özverili çalışmaları neticesinde minimum aksamayla süreçlerimizi yürüttük. Çok yakın bir zamanda vadettiğimiz süreler içerisinde Downtown yaşam ve eğlence merkezimizi açacağız. Babylon projemizin de çok şükür takvimine birebir uygun şekilde imalatlarına devam ediyoruz.

G: Şu anda projelerinizi ağırlıklı olarak Bursa’da sürdürüyorsunuz. Peki gelecek dönemde yeni projeleriniz için aklınızda olan bir şehir veya ülke var mı?

A.A.: Türkiye içerisinde Bursa haricinde İstanbul, Bodrum ve Antalya bölgelerinde yatırım fizibilite çalışmalarımıza devam ediyoruz. Doğru zamanda doğru yatırım olduğuna inandığımızda yatırımlarımıza bu yıl içerisinde start verebiliriz gibi duruyor. Yurt dışında da beş yıldır satış pazarlama faaliyetleri yürüttüğümüz ve yerleşik bulunduğumuz Kuveyt’ten gelen yoğun bir talep var. Bu talebi değerlendirme noktasında fizibilitelerimiz devam ediyor. Aynı zamanda Avrupa, Asya ve Amerika bölgelerinde de çalışmalarımız devam ediyor. Öncelikle bölgelerin ihtiyaçlarını analiz edebilmek adına satış pazarlama ofislerimizin açılması için yatırımlarımız çok kısa sürede gerçekleşecek.

G: İnşaat ve gayrimenkul sektörünün özellikle son yıllardaki ekonomik sebepler ile oldukça rekabetçi olmasına rağmen devam eden iki adet yüksek bütçeli projeniz var. Böylesine zor ve rekabetçi bir ortamda sizi öne çıkaran noktalar nedir?

A.A.: Her zaman söylediğim gibi doğru zamanda doğru projeyi üretmek burada olmazsa olmazımız. Bu dengeyi sağladığınızda yaptığınız yatırımın karşılığını alabiliyorsunuz. Devam eden iki projemiz de üretildiği alan ve hitap ettiği müşteri kitlesi olarak kendi alanlarının en iyisi olarak göze çarpıyor. Son dönemlerde yaşanan birçok olumsuz piyasa şartına rağmen hiçbir zaman imalatlarımızı durdurmamış olmamız ve taahhütlerimizi her daim fazlasıyla yerine getirdiğimiz için de piyasada müşteri gözünde farklı bir konuma geldiğimizi düşünüyorum.

G: Atış Invest ve Re-Pie Porföy iş birliği ile geliştirdiğiniz yatırım fonu olan “Downtown AVM GYF” geçtiğimiz ekim ayı içerisinde ‘Atış Yatırım Festivali’ ile hem yatırımcılara hem de Bursa halkına tanıtıldı. Gayrimenkul ve yatırım sektörünü entegre etme ve buradan bir proje çıkartma fikri nasıl ortaya çıktı?

A.A.: Yaklaşık beş yıldır gayrimenkul pazarındaki talepler üzerine finansal araç alternatifleri yaratmaya çalışıyoruz. Burada uzun zamandır yatırım fonları üzerinde çalışmalar yürütüyorduk. Gelişmiş ülkelerde fonlar üzerinden yatırımlar çok popüler olmasına karşın ülkemizde bu yatırım aracının olması gereken noktadan çok uzakta olduğunu gördük. Burada yola çıkarken hedefimiz gayrimenkul kadar kazançlı, menkul kıymet kadar güvenli bir yatırım aracını müşterilerimize sunmaktı. Re-pie Portföy ile birlikte geliştirdiğimiz bu güvenli yatırım aracıyla birlikte talebi karşıladığımızı görüyoruz. Bu birliktelikten yeni yatırım araçları geliştirerek piyasaya sürmeye devam edeceğiz. Ayrıca markamızı sadece Bursa ile sınırlandırmayıp farklı şehirlerde şubeler açmaya başlıyoruz. Çok yakında birçok şehirde açılışlarımızı gerçekleştireceğiz.

G: Gayrimenkul projelerinizin yanında “Atış Invest” ile yatırım fonu ve son olarak ‘Evinn Design Center’ ile de ev dekorasyonu ve mobilya alanına da girdiniz. Tüm bu projelerden hareketle Atış Yapı için bir “Proje Ekosistemi” diyebilir miyiz?

A.A.: Burada asıl konu tüketiciyle 360 derece bir sistem yaratabilmek. İşte bu yüzden de Atış markasını bir inşaat markası olmaktan öte, yaşama her noktadan dokunan bir şirketler grubu formatına evirmek önceliğimiz oldu. Konut üretmenin yanında yaşam alanlarına dokunmak adına Evinn Design Center markasını oluşturduk. Bu marka altında hayata geçirdiğimiz mega mağazalarımızı yakında birçok farklı noktada açarak ulusal marka konumuna getirmeyi planlıyoruz. Bilinen yatırımlarımız dışında oluşturduğumuz bu ekosistem için farklı noktalardan ihtiyaçları karşılayabilmek adına dayanıklı tüketim malları satışı gerçekleştiren Atış Tüketim markamız var. Ulusal ve uluslararası konukları ağırlama noktasında tüm ihtiyaçlara en üst seviyede çözümler üretmek adına yaptığımız turizm yatırımlarımız mevcut. Bunların ilkini Bursa’ya ‘Intercontinental’ oteli kazandırarak hayata geçiriyoruz. Ayrıca teknoloji sektöründe de çok yakında global anlamda çözümler üretmeye başlayarak adını duyuracak bir markamız da mevcut. Medya ve prodüksiyon sektöründe çözümler üretmek adına yine alanında en iyilerden biri olan ‘Rollmedya’ firması da geçtiğimiz aylarda Atış Şirketler Grubu ailesine katıldı.

G: Özellikle Orta Doğu ve Körfez ülkelerinden projelerinize karşı özel bir ilgi var. Bunu neye bağlıyorsunuz?

A.A.: Bunun en büyük sebeplerinden biri Orta Doğu ve Körfez ülkelerinde ülkemizi doğru temsil etmek. Yıllardır o pazarda yerleşik ofislerimizle ülkemizi temsil ettiğimizden ve bu temsili doğru gerçekleştirmemizden dolayı artan oranda bir güven ortamı oluştu. O bölgenin yatırımcısının kırılgan yapısını bildiğimizden ve bölge halkına her daim dokunduğumuzdan bu güven ortamını sağlayabildiğimizi düşünüyorum.

G: Aynı şekilde birçok uluslararası inşaat ve gayrimenkul etkinliğinde hem Bursa’yı hem de Türkiye’yi temsil ediyorsunuz. Uluslararası birçok işin içerisinde yer almanın size başka sorumluluklar kattığını da söyleyebilir miyiz?

A.A.: Kesinlikle katılıyorum. Uluslararası organizasyonlarda özellikle ülkemizi daha önce deneyimlememiş kişilerde önceliğimiz ülkemizi doğru tanıtmak oluyor. Yurt dışında ülkemizi doğru temsil etme sorumluluğunu üzerimizde hissediyoruz. Burada her zaman önceliğimiz bu oluyor. Temas ettiğimiz yabancı yatırımcıların ülkemiz hakkında bilgisi maalesef bazen çok kısıtlı olabiliyor. Bu gibi konularda temas kuranlar olarak doğru bilgilendirmeyle mükellefiz.

G: 2022 yılını geride bıraktık. Atış Yapı olarak kendi markanız başta olmak üzere Türkiye ve Dünya’da inşaat sektörünü nasıl değerlendirirsiniz?

A.A.: Burada sektör bağımsız bir durum var aslında. Tüketicilerin bilgiye ulaştığı sürenin kısalması sebebiyle artık globalleşme çok daha önem kazandı. İster küçük ister büyük yatırımcı olsun aradığı tüm veriye çok kısa sürede erişebiliyor. Bu da rekabet şartlarını daha da çetin hale getiriyor. İnşaat sektörüne baktığımızda artık doğru ürünü doğru şartlarda doğru fiyata satmanın önemi fazlasıyla artıyor. En önemlisi de yaptığınız işler yapacağınız işlerin teminatı oluyor. Rekabetçi piyasada müşterilerinizle olan temaslarınızı doğru yönetmeniz, üretim süreçlerindeki paydaşlarınızın aslında sizin en önemli kasınız olduğunu bilmeniz ve tüm bunları doğru harmanlayarak ilerlemeniz hiç olmadığı kadar önemli hale gelmiş durumda.

G: O zaman 2023 hedef ve beklentilerinizi de duymak isteriz?

A.A.: Yeni yılda Atış markası olarak özellikle Bursa’da birçok yaşama dokunacağımızı söyleyebilirim. Downtown yaşam ve eğlence merkezimizi açarak bu yıl günlük ortalama kırk bin kişiye ev sahipliği yapacağız. Hupalupa Aile Eğlence Merkezi ile ailelerin çocuklarıyla daha kaliteli ve eğlenceli zamanlar geçireceği, DasDas ile sanatseverlerin aktiviteye doyacağı bir yıl olacak. Dünyaca ünlü birçok gastronomi markasını da misafirlerimizin beğenilerine sunacağız.

G: Sizleri biraz da iş dışında tanımak isteriz. Boş vakitlerinizi nasıl değerlendirirsiniz, hobileriniz nelerdir?

A.A.: Açıkçası bu zorlu piyasa şartlarda çoğu zaman gece gündüz çalışmak zorunda kaldığım çok oluyor. İş dışında bulduğum her fırsatta ailemle vakit geçirmekten ve mümkün oldukça ailemle birlikte seyahat etmekten keyif alıyorum. Farklı ülkeleri ve farklı kültürleri deneyimlemenin vizyon anlamında bireylere çok katkı sağladığını düşünüyorum.

G: Sosyal medya ile aranız nasıldır? En çok hangi platformu kullanıyorsunuz?

A.A.: Aktif bir sosyal medya kullanıcısıyım diyebilirim. Tahmin edilenin aksine Instagram hesabımı ve maillerimi asistanlarım değil bizzat kendim kullanıyorum. O mecralardan bana ulaşan kişilerle elimden geldiğince doğrudan iletişime geçmeye çalışıyorum. Yoğunluk sebebiyle cevap vermekte geciktiğim ya da atladığım da oluyordur ama mümkün olduğunda iletişim kurmaya çalışıyorum.

G: Şüphe yok ki iş gereği sıklıkla seyahat ediyorsunuz. Ancak seyahat etmekten en çok hoşlandığınız ve favorim diyebileceğiniz bir tatil rotanız var mı?

A.A.: Sabit bir rotam hiçbir zaman olmadı. Aksine farklı coğrafyalarda farklı kültürleri deneyimlemeyi çok seviyorum. Bu sebepten elimden geldiğince farklı noktalara seyahat etmekten keyif alıyorum. 

G: Sizin giyim konusunda favori markanız veya olmazsa olmaz dediğiniz bir parça var mı?

A.A.: Özellikle belirtebileceğim marka yok. Çalışma tempomuz ve seyahat yoğunluğumuzdan dolayı alışveriş yapmaya bile vakit bulamıyoruz. Kendimi rahat hissettiğim her ürün benim için uygundur. Marka bağımlı bir giyim tarzım yok.

G: Son olarak eklemek istediklerinizle bu keyifli sohbeti tamamlayalım…

A.A.: Yeni yılın herkes için hedeflerine erişebildiği, sağlık ve huzur dolu bir yıl olmasını dilerim. Tüm çocukların mutlu olduğu bir yıl olsun inşallah…