Brooks Brothers Michael Bastian ile Ruhunu Tazeledi

Zamansız stilin öncüsü Brooks Brothers’ta yeni kreatif direktör Michael Bastian’ın ilk tohumları Sonbahar Kış Koleksiyonu ile filizlendi. Brooks Brothers için yeni kreasyonunu görücüye çıkaran Bastian, bu ay Gentleman Türkiye’nin konuğu oldu…

Michael Bastian

Yenilenen kreatif direktörü ile ruhunu tazeleyen Brooks Brothers; Kreatif Direktörü Michael Bastian’ın Brooks Brothers’ın kurucu aile üyelerinden olan Winthrop Brooks ve çiftliği “ValleyRanch”ın hayatından etkilenerek tasarladığı ilk koleksiyonu görücüye çıkardı. Brooks Brothers Sonbahar Kış Koleksiyonu’nda ilk tasarımlarını beğeniye sunan Bastian; Chestnut Hill’in ikonik ağaçlı yolundan, Wyoming’in engebeli patikalarından ve Eadweard Muybridge’ın “Hareket Halindeki Atlar” çalışmalarından ilham aldı. Amerika’nın geleneksel Doğu kıyısı estetiğini,  batılı dokunuşlar ile birlikte kullanarak modern Amerikalı tarzını oluşturan yeni koleksiyon;rahat, soft kaşmirleri ve geniş örgü trikoları modern detaylarla birleştirerek Jakson Hole vadisinden aldığı ilhamı sağlam bir temele oturtuyor…

Gentleman: Brooks Brothers ile yollarınız nasıl kesişti, marka ile nasıl tanıştınız, neden bu ekibe katılmak istediniz ve Brooks Brothers’ a neler katmayı planlıyorsunuz? 

Michael Bastian: Markayı liseden beri giyiyorum, ancak üniversitede Boston’daki Chestnut Hill Alışveriş Merkezi’ndeki müthiş Brooks Brothers mağazasını keşfettiğimde gerçek bir hayran oldum. Kariyerimde şimdiye kadar yaptığım her şeyin beni bu ana hazırladığını düşünüyorum. Böyle ikonik bir markanın parçası olduğuma inanamıyorum. Kendimizi “Amerikan mirası” preppy stili için “gidilecek” tek yer olarak yeniden konumlandırıyoruz ve şimdiden, markaya aşina olan ve koleksiyonu giymek isteyen yeni nesli kendimize çekiyoruz.

G: Brooks Brothers’ın geleceğe dair planları nedir, nasıl bir Brooks Brothers hayal ediliyor, bu planlarda nasıl bir yol izleyeceksiniz? 

M.B: En baştan başlayarak tüm ikonik Brooks Brothers parçalarını yeni dokunuşlarla koleksiyona yeniden ekliyorum. Müşterilerimizin her zaman mağazalarımıza uğradıklarında kadın twin-setleri, tenis trikoları, gri flanel takımlar, erkekler için chinos gibi tüm Brooks Brothers klasiklerini bulmaları gerektiğine inanıyorum. Bu sezon ikonik düğme yaka gömleğimizi yeniden tanıttık ve 1980’ler versiyonuna daha yakın hale getirdik – tam da insanların hatırladığı gibi – yeniden piyasaya sürdük ve şimdiden en çok satan ürün oldu. Mirasımıza özgün kalırken spor giyimi genişletiyor ve daha rahat bir dünyaya uyum sağlıyoruz. Bugün spor giyimin ne olduğu hakkında bildiklerimizin, aslında son 200 yılda Brooks Brothers tarafında icat edildiğinin çok az kişi farkında. Düğmeli Oxford gömlek aslında spor için giyiliyordu ve biz bunu 120 yıldan uzun bir süre önce keşfettik!

G: Yeni koleksiyondan bizlere biraz bahseder misiniz? Koleksiyon ilhamını nereden aldı, kilit parçalar neler, hangi tasarımlar daha güçlü, Brooks Brothers’ müdavimlerini neler bekliyor?

M.B: O kadar çok ilham kaynağı var ki. Bu sonbaharda, Eadweard Muybridge’in hareket halindeki hayvanlarla ilgili ilk fotoğraf çalışmalarından, özellikle de atların hareketini belgelemesinden ilham aldım. Doğal olarak çok preppy bir Doğu Sahili/New England ruhu ve ayrıca Brooks Brothers’ın Wyoming’de “Valley Ranch” adlı bir at çiftliğine sahip olan torunlarından birinin harika bir hikayesi var. Ayrıca, herhangi bir görünümü daha havalı ve lüks hale getiren bir başka ikonik ürün olan Shetland kazakları. Amerikan tarzı, kişinin kendi kombinini yaratmak için farklı parçaları, kumaşları, dokuları ve renkleri birleştirerek kullanmasıyla ilgilidir. Bu bugün çok modern hissettiriyor

G: Brooks Brothers sıfırdan bir değişime mi gidiyor yoksa geleneksel çizgiler korunmaya devam edecek mi? 

M.B: Brooks Brothers 200 yılı aşkın bir süredir var, iki asırdan fazla bir zaman diyebiliriz. Amerika için en dikkat çekici erkek giyim parçalarını tasarladık ve tanıttık. Planım, markanın zengin mirasına saygı gösterirken her zaman taze fikirler getirmektir. Kim olduğumuza sadık kalarak, hızla değişen bir dünya için gelişmeye devam etmekle ilgilidir.

G: Yeni koleksiyonun teması nedir? 

M.B: Koleksiyon binicilikten oldukça fazla ilham alıyor ancak markanın arşivleri gerçekten Sonbahar/Kış 2021’in temelini şekillendirdi. 60’lar, 70’ler ve 80’lerin eski kataloglarına dönüş yaptım. Her dönem moda dünyasında kalıcı değişiklikler yaptı. Brooks Brothers için müşterilerimizin sevdiği ve özlediği şeyleri geri getirdiğimizi biliyoruz.

G: Moda dünyasının hassas noktası şüphesiz ki sürdürülebilirlik. Brooks Brothers sürdürülebilirlik konusunda nasıl bir politika izliyor? 

M.B: Bu yadsınamaz derecede önemli bir konu ve bizim için çok akılda kalan bir konu. Çevre dostu ambalajlar veya atıkları azaltmak olsun, her zaman çevresel etkimizi en aza indirmenin yollarını arıyoruz. Ayrıca yenilenebilir ve biyolojik olarak parçalanabilen Supima pamuğu gibi sürdürülebilir malzemelerle çalışıyoruz Supima pamuk yetiştiricileri verimli su, toprağın sağlığını optimize etmek için mahsullerin düzenli rotasyonu, su kullanımını en üst düzeye çıkarmak için lazer seviyesi ve bitkilerin büyüme oranını anlamak için ileri teknoloji kullanır.

G: Biraz da hobi diyelim. İlgi alanlarınızdan biraz bahseder misiniz?  

M.B: NYC (New York)’de dolaşmayı seviyorum, burası sadece benim evim değil, sürekli bir ilham kaynağı. Ayrıca arkadaşlarımı veya ailemi ziyaret etmek için şehir dışına çıkmayı da seviyorum ve son zamanlarda Connecticut veya Massachusetts’in daha önce hiç gitmediğim kısımlarını keşfediyorum. Ama dürüst olmak gerekirse bazen evde oturup kitap okumayı ya da hiçbir şey yapmamayı da seviyorum.

G: Son olarak eklemek istediklerinizi sorarak noktalayalım…

M.B: Bu koleksiyon benim için çok özel ve sadece mevcut müşterilerimizden değil, yeni müşterilerimizden de aldığımız tepkiyi görmek beni heyecanlandırıyor. İnanılmaz bir geçmişi olan bu şirketin bir parçası olmaktan gerçekten onur duyuyorum.