Bursa’dan Chelsea’ya Açılan Kapı “FH Gayrimenkul”

2010 yılında Fatih Koştu ve Halil Şahin ortaklığıyla kurulan FH Gayrimenkul ve İnşaat, gayrimenkul yatırımları, inşaat ve bilişim sektörü olmak üzere 3 kolda faaliyetlerini sürdürüyor. Bursa ve İstanbul’da yatırımcılarına gayrimenkul danışmanlığı hizmeti de veren markanın, yurt içi ve yurt dışındaki projelerini Fatih Koştu anlattı.  

FH Gayrimenkul ve İnşaat, 2010 yılında Fatih Koştu ve Halil Şahin ortaklığıyla kuruldu. Gayrimenkul danışmanlığı ile edindiği tecrübe ışığında, konut ve işyerleri inşaat uygulamalarında müşteri tercihlerini ve beklentilerini yorumlayarak son kullanıcı için konforlu ve ergonomik, yatırımcı için değer kazanan projeler oluşturmak hedefiyle 2016 yılında FH İnşaat markasıyla müteahhitlik anlamında ilk adımı attı. Ordu – Beyaz Evler konut projesi ile standartları yükseltmeyi vadeden şirket, hali hazırda üçü yurt içi, ikisi yurt dışı olmak üzere projelerine devam ediyor. Bursa ve İstanbul’da yatırımcılarına gayrimenkul danışmanlığı hizmeti sunan şirketi kurucularından Fatih Koştu’dan dinledik.

Gentleman: Fatih Bey öncelikle sizi biraz daha yakından tanımak isteriz. Gayrimenkul sektörüne girişiniz nasıl oldu? 

Fatih Koştu: Gayrimenkul sektörü ile tanışmam 2009 yılında oldu. Re/max markası ile franchise sözleşmesi yaparak sektöre adım attım. Yabancı olduğum bu sektörde kısa zamanda Bursa’da çok başarılı işlere imza attık. Daha önceki iş hayatımda yaptığım yöneticilik tecrübelerimi, kendi şirketimde uygulayarak kalıcı ve güçlü bir işbirliğinde bulunduk. Ben iş hayatımda hep bir şeyler sattım, satmak ve pazarlamak ruhumda var. Eğer iyi bir satıcı iseniz, ne sattığınızın hiçbir önemi yoktur. Bugün su, yarın petrol, ertesi gün telefon satabilirsiniz. En önemli olayda kendinizi iyi satmanızdır. 

G: FH İnşaat’ı ortağınız Halil Şahin ile beraber kurdunuz. FH İnşaat olarak hangi faaliyetleri gerçekleştiriyorsunuz? 

F.K: Fh Gayrimenkul ve İnşaat şirketimizi 2010 yılında kurduk ve ortaklığımız başladı. Şu anda gayrimenkul yatırımları, inşaat ve bilişim sektörü olmak üzere 3 kolda faaliyetimiz devam ediyor.

G: Çeşitli şehirlerde projeleriniz var, bizlere bunlardan bahseder misiniz?

F.K: Şu anda 3’ü yurt içi, 2’si yurt dışı projelerimiz devam ediyor. Bursa ve İstanbul’da yatırımcılarımıza gayrimenkul danışmanlığı hizmeti veriyoruz. Ordu’da şu an 236 dairelik projemiz devam ediyor. Sene sonunda ilk etabını teslim ediyoruz. Ordu’ya yakışan bir proje yapıyoruz. İçinde tenis sahası, sinema salonu, olimpik yüzme havuzu, spor sahası ve spor salonu ile Ordu’da ilkleri gerçekleştiriyoruz. İstanbul da Fh Investment & Development isimli şirketimizde Londra’daki projemizin satışlarını yapıyoruz. Son zamanlarda yurt dışında gayrimenkul alımı konusunda çok talep alıyoruz. Londra en çok talep gören şehirlerin başında geliyor. Londra da 2. Zone ve 6. Zone da 2 projenin satışını yapıyoruz. Chelsea’deki Berkeley Group’un King’s Road Park’ın bu sene içinde teslimatları başlayacak. Eden Grove Lily House projemizide 2023 yılında teslim etmiş olacağız. Londra’dan ev almanın avantajı, 18 ayda gayrimenkul satış rakamının yüzde 25’ini ödüyorsunuz. Geri kalanını anahtar tesliminde peşin ya da uzun vadeli ve düşük faizle mortgage kredisi ile ödeyebilirsiniz. Tabii bu işler kolay değil, vergi ödemelerinden hukuk servisine kadar her türlü kademede hizmet veriyoruz. 2022 yılı içinde bünyemize bilişim ve yazılım şirketimizi kattık. Login Creative ekibi olarak bir firmanın marka olma yolunda ilk olarak ihtiyaç duyduğu marka ismi, logosu ve kurumsal kimlik çalışmalarını yapıyoruz. Bir sonraki aşamada tüm web trafiğinin aktarılacağı kurumsal web sitesini veya e-ticaret tarafında markaların en fazla ihtiyaç duyduğu özgün tasarım/yazılım ve arama motorları tarafında organik içerik üretimi ve trafik yaratma konusunda hizmet veriyoruz. Daha sonrasında ihtiyaç duyduğu reklam kanallarında (Sosyal Medya, Google, Aplikasyon, Dijital Reklam vs.) markanın yanında yer alıyor, dijital pazarlama bütçelerini yönetiyoruz. Budapeşte’de de şirketimiz var. Orada inşaat ve gayrimenkul pazarında yakın zamanda planlarımız var. 

G: FH İnşaat kendini nasıl konumluyor? Hedef kitlesi kimler?

F.K: Bizler sektörün ilk etapta pazarlama ve satış departmanından geldiğimiz için, sektördeki boşlukları ve müşteri isteklerini karşılayıp onlara fayda maliyet denkleminde en iyi hizmeti vermeye çalışıyoruz. Sektörde maliyetlerin sürekli yukarı çıkmasından dolayı metrekare fiyatları yükselmektedir. Artık zaman daha büyük konutlar değil, maksimum kullanışlı daire tipine gidiyor. Sektörde çok konut geziyoruz, büyük metrekareli evler geziyoruz. Ev büyük ama kullanışsız, yatak odasına dolap girmiyor ya da mutfak çok ufak. Yani artık her metrekarenin önemi çok büyük. Daha ufak evlerde yaşayacağız belki ama doğru planlama ile onu anlamayabiliriz. Fh inşaat yaşanabilir konutlarda, maksimum fayda ve doğru fiyat ile her kesime hitap etmek istiyoruz. Çünkü son dönemde dengeler değişti. İş hayatına yeni başlayan gençlerin, yuva kurmak isteyen evlilik aşamasındaki insanlarımızın çoğu bir konuta sahip olmak istiyor. Kira rakamları doğal olarak artıyor, satış rakamları ise çalışan kesimi zorlayacak noktalara geldi. Amacımız çok daha lüks değil, çok daha pahalı değil, herkesin ulaşabileceği konutları üretmek. Emin olun ki pahalı demek lüks anlamına gelmiyor. Tabii inşaat maliyetleri dışında toprak fiyatlarıda çok arttı. Bizler Türkiye’nin her noktasında toprak alımı yapıyor ve yönetiyoruz. İnanınki toprak fiyatları inşaat maliyet fiyatlarında daha fazla arttı. Yurt içi ve yurt dışında yatırımcılarımız ile son 5 senedir milyon metrekare toprak ticareti yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Yatırımcılarımız çok memnun, çünkü döviz, faiz, borsa, konut, ticari gayrimenkul artışlarından daha fazla gelir elde ettiler. Kazançlarını 20’ye katlayan oldu. Bunlar çok büyük rakamlar. İnsanlar birikimlerini korumak için ve yatırım için çeşitli kollarda değerlendirme yapabilirler. Ama işin sonunda bu birikimlerini gayrimenkul yada araç vb ürünleri almak istediklerinde, alacakları gayrimenkulün fiyatı daha da artmış olacak. O yüzden en iyi yatırım topraktır. Ama tabii doğru yerde ve doğru şirketler vasıtasıyla yapmalarını öneriyorum. Çünkü bu sektörde de yanlış kişiler ve yanlış ticaret olabiliyor. Ve istediğiniz kazançlarını elde edememe durumu söz konusu olabilir. Aman dikkat…

G: Hem yurt içi hem de yurt dışında projeler geliştiren bir markasınız. Bulunduğumuz dönemde yatırımcı açısından Türkiye’de mi yoksa Türkiye dışında mı konut almak daha karlı?

F.K: Türkiye, şartlar ne olursa olsun dünyanın en önemli lokasyonundadır. Her konuda çok avantajlarımız var. Bunu şimdiye kadar yaşamadık ama bundan sonra çok daha fazla yaşayacağız. Önerim bol bol toprağa yatırım yapın ve her toprağı değerlendirin. Bugün Türkiye’nin en kıraç bölgelerinde güneş panelleri görürsünüz, traktörün çıkamadığı yerlerde rüzgar panelleri görürsünüz. Ot bitmeyen yerlerde yeraltı kaynakları göreceksiniz, sera üstü güneş panelleri göreceğiz. Toprak sadece yarın imara girerse üzerine konut yapılacak, rant değildir. Ülkemiz sürekli nüfus olarak büyüyor ve düzgün şehir planlarına ihtiyacımız var. Tabii büyürken tarım arazilerini imara açıyoruz maalesef, ama ülkemizde arazi çok, doğru planlama ile bunların kat ve kat fazlasını tekrar tarım arazilerine dönüştürebiliriz. Bu arada sadece sanayi bölgeleri değil, lojistik bölgelere de ihtiyacımız var. Bölgemizin önemli eksiklerinden biridir lojistik alanlarımızın eksikliği.  Bölge olarak ise önerim Bandırma ve Tekirdağ civarı. Yurt içi konut alımı için tek önerim, mal alırken kazanılır. İhtiyacınız doğrultusunda alımlar yapın, fazla konut alımı yada ticari alımlar eğer kiraya verecekseniz kiracı problemleri ile karşılaşmayı göze almalısınız. Yurt dışında ise durumlar farklı, orada önerim temelden girmeniz ve evin teslim zamanında minimum yüzde 30 geliriniz olur satmak istediğiniz takdirde. Diğer güzel tarafı, döviz cinsinden kira getirisine sahip oluyorsunuz. Döviz fiyatlarının değişkenlik gösterdiği ülkemizde , sağlam bir kira getirisine sahip oluyorsunuz. 

G: Biraz da iş dışına çıkacak olursak, aslen Bursalısınız, sık sık gider misiniz?

F.K: Hayatım Bursa, İstanbul ve Ordu üçgeninde geçiyor. Araya Londra ve Budapeşte’yi de sıkıştırıyorum. Yorucu ama keyifli çünkü seyahat etmeyi seviyorum. Hem iş hem gezi çok keyifli oluyor. 

G: Peki boş zamanlarınızda neler yaparsınız?

F.K: Çok boş zamanım olmuyor. Fırsat bulursam tenis oynuyorum. Yeni mekanlarda farklı lezzetleri tatmayı seviyorum.

G: Giyim konusunda tercihleriniz nasıl, sevdiğiniz markalar var mıdır?

F.K: Artık giyim sektörüde değişti, eskiden kravatsız işe gitmezdik, şimdi ne kadar rahat olursak o kadar iyi. Çevremizde öyle artık, yadırgamıyorum. Ama ne olursa olsun, giyim özen işidir. Üzerinize yakışan ürün,güzel üründür. Favorim marka Vakko, her isteğime karşılık veriyor. Son dönemde Bluemint ürünlerini kullanıyorum ve beğeniyorum.

G: Otomobilde olmazsa olmazınız nedir?

F.K: Suv araçlar hep tercihim olmuştur. Çok araziye çıkmıyorum ama 4 çeker ve yüksek araç seviyorum. Son dönemde elektrikli araç merakım oluştu, şu an kullanıyorum ve çok memnunum. 

G: Tercih ettiğiniz araç?

F.K: Land Rover grubu sevdiğim grup, elektrikli olarak Jaguar Ipace tercihimdir.

G: Saatleri sever misiniz?

F.K: Yaklaşık  5 yıldır saat merakım var. Ama mekanizma delisi değilim, önceliğim göze hoş gelen ve kolumda rahat ettiğim modeller, saatsiz çıkmam ve kombinime uyum sağlaması önemli. Limitli saatleri ayrıca seviyorum. Hublot, Cartier, Omega, Zenit ve Panerai markalı saatlerim var.  

G: Bu yaz tatil rotalarınız nereler olacak?

F.K: Bu yaz Hillside planım belli, başka program yapmadım ama tekne ile seyahat etmeyi düşünüyorum. Selimiye ve Assos’ta ufak tatiller olabilir. Yurt dışında ise önceliğim Malta.