Buzda dans

BOM Akademi; Kar ve Buz Sürüş Eğitimi’nin 6’ncısını bu sene de donmuş Çıldır Gölü üzerinde gerçekleştirdi. Benzerleri Kuzey Avrupa ülkelerinde yapılan adrenalin dolu etkinliğin bir diğer sürprizi ise Sarıkamış’ta düzenlenen  “Land Rover Experience ile ‘off-road kar sürüşü” oldu… Gentleman da bu eşsiz deneyim için oradaydı…

Öncelikle bir itirafla başlamam gerekiyor sanıyorum. BOM Akademi’nin Kars ve Sarıkamış programı posta kutuma düştüğünde İzmir’de hepinize malum olan ünlü pastanede bir San Sebastian ile göz gözeydim. Açıkçası o ana kadar bu keyfi bozabilecek hiçbir şeyin olabileceğine ihtimal vermezken, gelin görün ki, Borusan Otomotiv’in bu çekici teklifi büyük oyunu bozdu. Bir basın davetine cevap verme sürati alanında kendi rekorumu kırdım. Çünkü, 

2008 yılında kurulan, 12 seneye ulusal ve uluslararası platformlarda kazanılmış 18 şampiyonluk sığdırmış olan Borusan Otomotiv Motorsport’un deneyimlerini aktarmak amacıyla, organize ettiği Defansif, Performans, Motor Sporları, Kar ve Buz Sürüş Eğitimleri o kadar merakımı cezbediyordu ki, o günlerde planım olsa da imkan yaratmalıydım.

Önce kısaca neden bahsettiğimi özetleyeyim sonra bu deneyim sırasındaki hislerime ve bu aktivitenin değerlendirmesine gelirim… BOM Akademi; Kar ve Buz Sürüş Eğitimi’nin 6’ncısını bu sene de donmuş Çıldır Gölü üzerinde sürdürecekti ve benzerleri Kuzey Avrupa ülkelerinde gerçekleştirilen adrenalin dolu bu etkinliğe Sarıkamış’ta “Land Rover Experience ile off-road kar sürüşü” de eklenmişti. Senelerdir her şubat ayında gerçekleştirilen organizasyonda BOM Akademi eğitmenleri katılımcılara güvenli sürüş eğitiminin yanı sıra eğlenceli ve adrenalin dolu bir deneyim yaşattığını duyuyordum. Buz kalınlığının günlük olarak elektronik cihazlarla ölçüldüğü pistte katılımcıların BMW otomobillerin yüksek teknolojilerini limitlerine kadar zorlarken aynı zamanda karlı ve buz zeminde lastik, frenleme, vites değiştirme, sürüş çizgisi, yol tutuş dinamikleri ve elektronik destek sistemlerinin işleyişi gibi başlıklarda eğitimler aldığı kulağıma övgüyle fısıldanıyordu. Böylesine bir deneyimi bizzat yaşama şansını kaçıramazdım.

Basın söz konusu olduğunu için ve hasbelkader hemen hemen her birimizin bir takım temel eğitimleri geçirdiğimiz öngörüldüğü için olsa gerek, BOM yetkilileri bu programı iki güne sığdırmayı başarmışlardı.  Biraz lojistik, teknik bilgilendirme ve hasret giderme ile geçip giden ilk günün ardından, ikinci günün sıkıştırılmış programı uzaktan bile baştan aşağı adrenalin kokuyordu. Tamamen kar ve buzla kaplı Çıldır Gölü üzerinde, Kuzey Avrupa ülkelerindeki eğitim ve test pistlerine benzer şekilde hazırlanan parkurda ileri sürüş teknikleri uygulamalı olarak gösterilecekti. Ayrıca BMW M5 Competition, BMW M4 Competition, BMW M240i xDrive ve Yeni BMW 320i M Paket modellerinin yanı sıra MINI John Cooper Works Countryman ALL4’un kullanıldığı etkinliklerde, katılımcılar BOM Akademi eğitmenleri eşliğinde, hem standart kış lastikleri hem de çivili yarış lastikleri ile otomobillerin sınırlarını zorlayacaktık.  Sıfırın altında -17’lere dayanan soğuk zaman zaman zorlasa da, BOM yetkililerinin güler yüzü, deneyimleri, kullanılan ekipman ve eğitim içeriği tüm bu deneyim boyunca heyecanı dorukta yaşamamıza vesile oldu. Göl üzerinde drift atacağım dediğimde birçok kişiden dikkatli olmam yönünde aldığım uyarıların ise aslında yersiz olduğunu düşündüm günün sonunda. Keza incelikle düşünülmüş bir organizasyonda şans faktörüne pek de yer bırakılmamıştı. Enerjimizi sömüren, tadı damağımızda kalan Çıldır’a veda ederken bir başka maceraya, Land Rover Experience off-road sürüşüne doğru ilerliyorduk. Burada amaç Sarıkamış’ın karla kapanmış orman yollarında farklı Land Rover araçları kullanarak yol almaya çalışmak, araçların ve markanın öne çıkan yönlerini keşfetmek. Alp Dağları’yla birlikte toz kristal karın yağdığı nadir bölgelerden biri olan Sarıkamış’ta ise yine BOM Akademi’nin profesyonel eğitmenlerinin eşliğinde Range Rover, Range Rover Sport, Range Rover Velar, Yeni Range Rover Evoque, Land Rover Discovery ve Yeni Land Rover Discovery Sport modelleriyle Land Rover Experience off-road kar sürüşü yapılacaktı. Yaklaşık iki saat süren ve son derece trafik kurallarına uyumlu bir yolculuğun ardından (evet bu konuda ne yapacağız bilmiyorum, keza en son ehliyet sınav kitapçığında gördüğüm tüm kuralları uygulattılar bize) Sarıkamış’taki “parkur”a geldik. Yanlış görmediniz, imalı bir şekilde tırnak içinde yazdım parkur diye, keza kendisinin o gün yok olacağı tutmuştu. Ortak karar ile, kararmaya yüz tutan havaya rağmen ilerlemeye devam ettik. Ancak neresi yol, neresi banket, banket varsa aşağısı kaç metre, bu tip konularda gittikçe kafamız karışmaya başladı. Bankete ilk düşen aracı kahraman Discovery hızlıca kurtarsa da, ikinci ve üçüncü düşüşlerin peşi sıra gelmesiyle, yine kafa kafaya verip bu deneyimi sonlandırma kararı aldık. Doğa bizi yenmişti ama az sonra da masamızda nar gibi kızarmış kaz olacaktı. Doğa bizim sürüş yeteneklerimizi yenmişti ama görünen o ki daha maharetli ellerde olsaydı Land Rover’ın da ona söyleyeceği bir çift sözü vardı. 

Akşam yemeği sırasında herkesin gözü, içinde Çıldır Gölü’ndeki ölçümlerde derece giren ilk 3 kişinin kim olduğunu yazan zarftaydı. Takımın yeni sezon hedeflerinin açıklandığı lansman akşamında, Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Hakan Tiftik, ülkemizi sanal arenada başarıyla temsil eden ve dünya ikinciliğine kadar yükselen Cem Bölükbaşı, Borusan Otomotiv Motorsport ile profesyonel sözleşmeye imza atarak takımın ‘Genç Yetenek’ projesi kapsamında gerçek pistlere transfer olduğunu müjdeledi. 2018 yılında ‘Sanaldan Gerçeğe giden Yol’ sloganı ile kurulan BOM E-Team’in misyonuna da paralel atılan bu önemli adım, e-spor yeteneklerinin motor sporlarına olan ilgisini artırmayı hedefliyor. Hakan Tiftik de yaptığı açıklamada BOM’un bu sene pistlerde İbrahim Okyay, Levent Kocabıyık, Yağız Gedik, Fatih Ayhan ve Cem Bölükbaşı ile yarışacağını belirtti. Tiftik, bugüne kadar 13 kez Türkiye Pist Pilotlar Şampiyonluğu, 4 Takımlar Şampiyonluğu, WTCC (Dünya Şampiyonası) takımlar 5’inciliği, ETCC (Avrupa Kupası) Pilotlar ikinciliği gibi sayısız başarıya imza atan BOM’un yine Türk bayrağını uluslararası yarışmalarda gururla dalgalandıracağına inandığını da sözlerine ekledi. Tüm bunları can kulağıyla ama biz gözümüz sonuç zarfını yoklar vaziyette keyifle dinledik. Sonuca geleyim, benim ilk üç pozisyona girmek için biraz daha gölde otomobil kullanmam gerekiyor sanırım.

Harika iki gün geçirdik. Adrenalin hiç eksik olmadı, konfor bakımından oldukça zengin bir etkinlikti. Ama her şeyden önce işlerini severek yapan insanların enerjisi, aktiviteye damgasını vuran en önemli etkendi.

Kısacası, BMW’nin sürüş karakterini tanımlayan, markanın vaatlerini iliklerimize kadar hissettiğimiz kaliteli bir aktivitenin hemen ardından, Land Rover’un eşsiz becerileri ile doğaya meydan okumak paha biçilemezdi. Sosyal medya üzerinden soru bombardımanına tutulduğum bu deneyim hakkında en çok nasıl yapılabileceği konusu gündeme geldiğinden, münferit cevaplarımın yanı sıra burada da alt bilgi geçmek istedim:

BOM’un şampiyon pilotlarının ve eğitmenlerinin yönetiminde gerçekleştirilen organizasyonda en amatöründen en profesyoneline farklı bilgi ve tecrübe seviyesine sahip pek çok sürücü yer alıyor. Katılım şartı olarak sadece ehliyet sahipliğinin arandığı bu eğitimlerde, sahip oldukları deneyimi adaylara aktaran BOM’un şampiyon yarış pilotları, trafikte çok daha bilinçli sürücülerin yollara çıkmasına katkı sağlıyor. Yerler çok az sayıda açılıyor, genelde bir sene öncesinden ayırtmak gerekiyor. Aklınıza yattıysa seneye kış için klavye başına geçmenizi öneririm.