Cartier Santos-Dumont

Gökyüzünü fethet, heyecanını kaybetme ve yerçekimine meydan oku; Pilot Alberto Santos-Dumont’un cesaret dolu mirası, yeni Santos de Cartier koleksiyonunun üzerinde kanatlanıyor. Bu koleksiyon, tıpkı Alberto Santon-Dumont gibi dünyayı değiştiren erkeklerin sahip olduğu ruhu, stili ve gökyüzünün limitlerini keşfetme tutkusunu ölümsüzleştiriyor.

Havacılık tarihinin öncüsü Alberto Santos-Dumont, 1904 yılında Louis Cartier’e ilk modern kol saati siparişini verirken sade, pratik ve inovatif bir saate ihtiyaç duyuyordu. Bilekte durabilmesi, uçuş boyunca saate bakılabilmesi anlamına geliyordu. Sade tasarımı, vida monte edilmiş kare kasası ve özgürce hareket etmeye imkan tanıyan ergonomik kayışı, saatin vizyoner doğasını hemen ortaya koyuyordu. Bu saat, gözünü yükseklere dikmiş, 22’den fazla uçak tasarlamış, sayısız patent başvurusunda bulunmuş ve her test uçuşunda hayatını riske atmış bir adamın saati.

Yeni Santos-Dumont: Zarif ve sade

Abartısız, daha küçük ve timsah derisi kayışla sunulan yeni Santos-Dumont, özgün 1904 modelinin zarafetine sadık kalıyor. Santos Dumont, altın, altın ve çelik veya tamamen çelik kasa seçenekleriyle sunulurken, Romen rakamları, kasa vidaları, kurma kolu ve mavi kabaşonuyla, bu büyük saat tasarım klasiğinin mirasını ölümsüzleştiriyor. Kare şekli, dönemin Paris’inin popüler geometrisini anımsatırken, Eiffel Kulesi’nin dört keskin köşesini andıran sade ve simetrik bir tasarımı ortaya çıkıyor. 1900’lü yılların başlarındaki tasarım devriminin simgesi olan saat, modern kodlara karşı durmuş; düz çizgileri vurgulayarak dönemin cep saatlerinin yuvarlak kasalarıyla yollarını ayırmıştı.

“Sadelik beni hep büyülemiştir.” Alberto Santos-Dumont

Yüksek verimli quartz mekanizma

Alberto Santos-Dumont koruyucu gözlükler takar ve uçağının dümenine bağlı kabloların takılı olduğu özel dikim bir ceket giyerdi. Kişisel tarzını belirleyen konfor ve sadelik, zarif cazibesinden hiçbir şey alıp götürmezdi. Pratiklik, bu nedenle Santos-Dumont modelinin tarih boyunca belirleyici en önemli unsuru oldu. Cartier, 2019’da yüksek verimli ve geleneksel mekanizmalara kıyasla iki kat daha uzun, yani yaklaşık altı yıllık otonomiye sahip quartz mekanizmayı saate kazandırarak kullanım kolaylığını arttırdı. Cartier atölyeleriyse, bu özelliği elde edebilmek için mekanizma üstünde yeniden çalıştı; boyutunu değiştirdi ve mekanizmayı yeni, yüksek performanslı bir pil ile birleştirerek enerji tüketimini azalttı.

‘Toplumdan kaçmak ve düşünmek için uçuyorum’ Alberto Santos-Dumont

Sade, küçültülmüş boyuyla Santos-Dumont, yeleği, şapkası, papyonu, arkaya dönük kepi ve paçaları geniş kıvrılmış pantolonuyla her davete kusursuz kıyafetleriyle katılan Alberto Santos-Dumont tarzının modern bir yansıması.

“İcatlar, her şeyden önce, cesaretsizliğe aman vermeyen ısrarlı çalışmaların meyvesidir.” Alberto Santos-Dumont