Cartier ve tasarım kültürü

Cartier, ikonik koleksiyonlarının yeni edisyonlarını, Maison’un sofistike dokunuşlarıyla Watches & Wonders 2021’de sunuyor.

Cartier’nin yüksek standartları ve tasarım vizyonu, Maison’un kusursuz form ve şekil arayışını tutkuyla sürdürmesini sağlıyor. Maison de Cartier tasarım ekipleri, kusursuz bir yorum prizması ve ortak azimden aldıkları motivasyonla, kreatif sınırlarını sürekli zorluyorlar. Forma yönelik eksiksiz bir ustalığa ulaşma gayreti, zaman içerisinde markanın adeta imzası haline geldi. Watches & Wonders 2021, tasarım objeleri olarak sunulan üç ikonik model ile Cartier’nin azimli çalışmasını sergiliyor. İlgi odağında, Tank Louis Cartier’den ilham alan Tank Must gibi ikonik klasikler yer alıyor. Bu aynı zamanda, fotovoltaik mekanizmayla sorumlu ve sürdürülebilir üretim uygulamaları izlenerek geliştirilen kayışa sahip inovatif bir parça. 

Pasha de Cartier, yeni kadın saat koleksiyonu ve kronograf edisyonuyla karşımızda. 1920’de nadide ve benzersiz bir formla sunulan Cloche de Cartier ise, Maison’un efsane estetiğini kutlayan ve keşfe çıkan ustalara atfedilen Cartier Privé koleksiyonunda, sınırlı sayıda üretilen edisyon olarak yerini alıyor.

Estetik gelenekler ve işlevsellik, yaratıcılığı özgür bırakıyor ve kendisini cüretkar ve eşsiz karşılaşmalar üzerinden ortaya koymasına imkan tanıyor. İşte bu amaçla Cartier Libre’de yer alan imza niteliğindeki tasarımlar, hayvan figürlerinin yer aldığı koleksiyon parçalarıyla bir araya geldi. Burada, yüksek saatçiliğe ait parçalar, gizemli, iskelet ve tourbillon gibi ikonik komplikasyonlarla etkileşim içinde. Panter figürü birçok yerde karşımıza çıkıyor. Değerli bir saatteki mücevher bezeli yapının ilham perisi misali, siluetini gizemli bir minyatür saate aktarırken, zamana karşı nöbet tutuyor. Kusursuz şekil, tüm daha önce tasarlanmış saatlerde değişmez bir fikir olarak ortaya konmuş olsa bile Cartier Vintage’da da varlığını gösteriyor ve 1970-2010 arasında tasarlanan modeller, Maison’un bu saatçilik mirasından ilham alıyor.

Watches & Wonder 2021 ile sunulan tüm tasarımlar, Maison’un yaratıcılığını yansıtan, çok yönlü, çeşitli ve birbirini tamamlayan tasarımlar. Her biri farklı ama bir şekilde birbiriyle bağlantılı; bir tasarımcının eserleri gibi net; keskin hatlar, bir vizyonun hayat buluşu; tasarımı, kültür noktasına taşıyan bir amaç.