Dinamizm, Zarafet ve Güç “Yeni Cayenne Coupé”de

Porsche, SUV ailesini yeni Cayenne Coupé ile genişletti… Biz de Gentleman Dergisi olarak 26-28 Ağustos tarihleri arasında ailenin bu yeni üyesini test etmek üzere Slovenya’da test sürüşüne çıktık…

Yazı: Başar Babataş

Porsche, Yeni SUV modeli Cayenne Coupe’yi tanıttı. Yeni Cayenne Coupé dinamik hatları ve özel tasarım detaylarıyla diğer Cayenne modellerinden ayrılıyor. Yeni Cayenne Coupé, 340 HP ve 550 HP gücünde turbo süperşarjlı iki farklı motor seçeneği sunuyor.

Porsche’nin yeni SUV modeli Cayenne Coupe’nin uluslararası test sürüşü geçtiğimiz haftalarda Slovenya’da gerçekleşti… Biz de Gentleman Dergisi olarak bu keyifli sürüş deneyimi için 26-28 Ağustos tarihleri arasında Orta Avrupa’nın güneyinde yer alan bu doğa cennetti ülkedeydik… 26 Ağustos’ta İstanbul Havalimanı’nda kalkan uçağımız 2 saat 15 dakikalık bir uçuşun ardından yerel saat ile 19:10’da Ljubljan’a havalimanına iniş yaptı. Pasaport kontrolü ve giriş işlemlerinin hemen ardından transfer araçlarıyla 20 kilometre  uzaklıktaki Nox Hotel’e doğru hareket ettik. İlerleyen saat nedeniyle ilk geceye Porsche Türkiye yetkilisi Gökçe Bicioğlu’nun ev sahipliğinde keyifli bir akşam yemeği ile son verdik. 

Yeni Cayenne Coupe ile ilk buluşma…

27 Ağustos sabahı hafif bir kahvaltının hemen ardından 13 dakika mesafede yer alan Smlednik’teki  Diners CUBO Golf Club’a hareket ettik. Burada Çekya, Hollanda ve Slovakya’dan gelen uluslararası basın temsilcileri ile birlikte ilk gün sürüş deneyimi için model seçimlerimizi gerçekleştirdik ve araçlarımızın başına geçtik… Sürüş deneyimlerimize geçmeden önce sizlere Yeni Cayenne Coupé’nin hatlarından biraz bahsetmek istiyoruz…  Cayenne Coupe dinamik hatları ve özel tasarım detaylarıyla ailenin diğer üyelerinden ayrılıyor… Yeni Cayenne modelinin öne çıkan özellikleri arasında tamamen kendine has bir arka tasarım, adaptif arka spoiler, iki tekli koltuğun özelliklerine sahip bir arka benç ve iki farklı tavan konsepti ile daha keskin hatlar bulunuyor. Dik eğimli tavan hattı ise daha dinamik proporsiyonlarla özel tasarım unsurlarıyla birleşerek Yeni Cayenne Coupé’ye zarafet kazandırmış. Arkaya doğru inen çok daha dik tavan hattı Cayenne Coupé’nin daha dinamik görünmesini ve sınıfındaki en spor görünüşlü model olmasını da sağlamış. Ayrıca dikkat çekici silüetini vurgulayan tavan spoiler’ı ile de bu etki desteklenmiş. Ön cam ve A sütunu, 20 mm kadar aşağı çekilen tavan köşesi sayesinde araca olduğundan daha alçak bir görünüm kazandırmış. Yeniden tasarlanan arka kapılar ve çamurluklar ise aracın omuzlarını 18 mm genişleterek, genel anlamda daha kaslı görünmesini sağlamış. 

Altı silindirli süperşarjlı motorları ve üç litrelik piston hacmiyle Cayenne Coupé 340 HP (250 kW) değere ve 450 Nm’lik azami torka ulaşıyor. Sport Chrono Paketine sahip seri üretim araçlar 0’dan 100 km/s’ye 6,0 saniyede ulaşırken, bu süre seçeneğe bağlı hafif spor paketlerinde 5,9 saniyeye düşüyor. Aracın azami hızı ise 243 km/s. 

Sürüş zamanı…

Saatler 14:00’ü gösterirken 4 saatlik sürüş için yola koyulduk.. Yaklaşık 190 kilometrelik rotamız boyunca Slovenya’nın doğa harikası manzarasına da şahitlik etme fırsatı yakaladık. Aracın koltuğuna oturup, kontağını ilk çevirdiğimiz andan itibaren de güçlü motorunun sesi ile irkilerek nasıl bir performansa sahip olduğuna dair de ilk ipuçlarını almış olduk. Yeni Cayenne Coupé’de, 340 HP ve 550 HP gücünde turbo süperşarjlı iki farklı motor seçeneğinin bulunduğunu da hatırlatalım (yazımızın ilerleyen sayfalarında performans verileri hakkında da detaylara yer vereceğiz).

Aracın tasarım özelliklerine bakmaya devam ettiğimizde, tavan spoiler’ının Porsche Active Aerodynamics’in (PAA) bir parçası olarak yeni bir adaptif arka spoiler ile birleştirilerek bayrağı daha ileriye taşımış olduğunu fark ediyoruz. Bu modelin silüetine uyumlu olarak entegre edilen spoiler, 90 km/s ve üstündeki hızlarda 135 mm genişleyerek arka dingil üstündeki temas basıncını arttırıyor, PAA ise aynı anda verimliliği yükseltiyor. Sabit camlı panoramik tavan ise Yeni Cayenne Coupé standart olarak sunulan 2,16 metrekarelik sabit camlı panoramik tavanla görücüye çıkmış. 0,92 metrekarelik cam alanın yolcularına müthiş bir hissiyat sağladığını ve entegre stor perdenin güneş ışıkları ile soğuğa karşı da koruma sağladığını ekleyelim. Hatları rötuşlanan karbon tavan ise talep edilmesi halinde Coupé modelinde opsiyonel olarak sunulan seçenekler arasında yer alıyor. Orta kiriş ise tavana Porsche 911 GT3 RS modeline benzeyen bir spor otomobil özelliği eklemiş. Karbon tavan üç hafif spor paketinden birinde mevcut olup, bu paketler içinde aynı zamanda Spor Tasarım özellikleri ile yeni hafifletilmiş 22 inçlik GT Tasarım jantlar, klasik damalı kumaştan yapılmış koltuk merkezleri, iç tasarımda karbon ve Alcantara vurguları bulunuyor. Cayenne Turbo Coupé özelinde pakette aynı zamanda bir spor egzoz sistemine de yer verilmiş…

Rahatlık ve konfor birarada

Aracın dış hatları kadar iç mekanı da en yüksek standartları kullanıcılarına vadediyor… Dört spor koltukla Yeni Cayenne Coupé’de standart olarak dört kişi için geniş alan bulunuyor. Önde yeni entegre koltuk başlıkları olan sekiz yönlü spor koltuklar büyük bir rahatlık ve en iyi seviyede yanal destek sağlıyor. Coupé standart olarak arkada iki tekli koltuğun özelliklerine sahip bir arka benç ile de donatılmış. Alternatif olarak Cayenne modellerinde standart bir özellik olarak sunulan arka konfor koltuklarının, herhangi bir ek masraf olmaksızın talep edilebildiğini de ekleyelim… Arka koltuklarda seyahat eden yolcular Cayenne modeline kıyasla 30 mm daha alçakta yolculuk ediyor. Bu özellik, aracın alçaltılmış spor silüeti ile bolca tavan boşluğu kalmasını sağlıyor. 625 litrelik bagaj hacmi de bizce gündelik kullanım için oldukça yeterli… Arka koltukların kapatılması halinde ise bu oran 1.540 litreye kadar çıkarılabiliyor.

340 HP ve 550 HP turbo süperşarjlı iki motor seçeneği

Biraz önce motor seçeneklerinden kısaca sizlere bahsetmiştik… Biraz daha detaylarına inecek olursak; Turbo süperşarjlı iki motor alternatifinin Cayenne Coupé üçüncü model ailesinde birçok teknik özellik ile öne çıktığını vurgulayabiliriz. Bunların arasında güçlü sürüş sistemleri; yenilikçi şasi sistemleri; dijital gösterge, çalışma konseptleri ve kapsamlı online iletişim sistemleri bulunuyor. Altı silindirli süperşarjlı motorları ve üç litrelik piston hacmiyle Cayenne Coupé 340 HP (250 kW) değere ve 450 Nm’lik azami torka ulaşıyor. Sport Chrono Paketine sahip seri üretim araçlar 0’dan 100 km/s’ye 6,0 saniyede ulaşırken, bu süre seçeneğe bağlı hafif spor paketlerinde 5,9 saniyeye düşüyor. Aracın azami hızı ise 243 km/s… Sınıfının en iyisi olan Cayenne Turbo Coupé, dört litrelik V8 motor, ikiz-süperşarj, 550 PS (404 kW) ve 770 Nm’lik azami torkla start çizgisinde yerini alıyor. Cayenne Turbo Coupé 0’dan 100 km/s’ye 3,9 saniyede çıkıyor ve 286 km/s’lik azami hıza ulaşıyor. Yeni modelin zengin standart donanımları arasında hıza duyarlı Elektrik Destekli Direksiyon, 20 inçlik alüminyum jant, önde ve arkada geri vites kamerası ile Park Asistanı, Porsche Aktif Süspansiyon Yönetimi (PASM) ve Sport Chrono Paketi de yer alıyor…

Porsche Merkezleri’nde satışta

Otoyol ve keskin virajlarla dolu 3 saat 45 dakikalık bu keyifli sürüşün ardından root’umuzu tamamlayarak varış noktamız olan Hotel Grad Otočec’e varıyoruz. 1250’li yıllardan kalma bir şato olan  Hotel Grad Otočec göl manzarası ve yemyeşil doğası ile de adeta bizleri kendine hayran bırakıyor… Kısa bir dinlenmenin ardından Porsche global yetkililerinin hoşgeldiniz kokteyli ve basın konferansı ile devam eden günümüz yine hoş bir akşam yemeği ile nihayetleniyor. 

2016 European Green Capital Ödülü’ne sahip kent, yeşilliği ve doğal alanlarıyla öne çıktığı kadar Ljubljana Nehri’nin ve tarihi eserlerinin güzelliğiyle de tamamlanmış oluyor. 

İstanbul’a dönüş vakti…

28 Ağustos’ta ise kısa bir sürüş deneyiminin daha ardından araçlarımızı teslim ederek Cayenne Coupé’lerle vedalaşıyoruz… Buradan  ise Bled Gölü’ne doğru hareket ediyoruz. Adeta bir masal diyarı olan Bled Gölü, Alp Dağları’nın Julyen isimli dağ yamaçlarının altında konumlanmış bir cennet… Büyüleyici bir güzelliğe sahip bu yer tekne turları, kano, yürüyüş ve bisiklet kullanımı için harika bir lokasyon. Sık ağaçlar ile çevrili Bled’de bir kahve molasının ardından uçuş saatimize kadar vakit geçirmek üzere Ljubljan’a geçiyoruz ve burada tarihi yerlerini gezme fırsatı buluyoruz. Eğer yolunuz bir gün Ljubljan’ya düşerse mutlaka ünlü ballarından da tatmanızı tavsiye ediyoruz. Bu 3 günlük keyifli programımız 23:15 sularında İstanbul Havalimanı’na inen uçağımız ile noktalanıyor… 

Güney Orta Avrupa’da yer alan Slovenya Cumhuriyeti’nin sınırları Avusturya’yla, kuzeydoğuda Hırvatistan’la, güney ve güneybatıda Macaristan’la, batıda İtalya’yla ve güneydoğuda Adriyatik Denizi ile çizilmiş.

Unutmadan; zengin donanım yelpazesi ile Yeni Porsche Cayenne Coupé’nin, 2019 yılı Mayıs sonu itibarıyla Porsche Merkezleri’nde 1 milyon 680 bin lira başlangıç fiyatıyla satışa sunulduğunu da sizlere hatırlatalım…