Dior koleksiyonu’nda konfor ön planda

Dior, Kim Jones tarafından tasarlanan “2019-2020 Sonbahar-Kış” erkek koleksiyonunu sundu.

Markasını kurmadan önce bir koleksiyoner olan ve galeri sahibi olarak çalışan Christian Dior’un ilk işlerine övgü niteliğindeki bu serinin kampanya fotoğrafları Steven Meisel tarafından çekildi. Koleksiyonun siluetleri, Raymond Pettibon’ın 1970’li yıllarda California’daki atölyesinin ikonik figürlü punk sahnesinden ilham alınarak fotoğraflandı.

Sanatçının büyüleyici çalışmaları, Kim Jones’un tasarımlarını vurgular nitelikte. Koleksiyonda Kim Jones’un Amerikalı sanatçı ile iş birliği yaptığı bazı parçalar yer alıyor. Dior erkek departmanı kreatif direktörü, çalışmalar hakkındaki fikirlerini “Biz Raymand’in bazı favori parçalarından hiç görülmemiş veya ortaya çıkmamış olanlarından seçtik. Çünkü onlar benim en sevdiklerim” diyerek belirtiyor. Tıpkı ilk defa burada ortaya çıkan, kazağın üzerindeki gizemli yüz deseni gibi.

Sanatçı, kampanya fotoğrafları için Dior logosunu yine ele alarak adeta punk ruhu ile mücevherler yaratan tasarımcı Yoon Ahn ile duvarlara kazıdı. Yoon Ahn Dior’a özel olarak Kim Jones’un doğa ve hayvan aşkına atıfta bulunan ve bizzat Christian Dior için büyük önem taşıyan bir leopar deseni tasarladı. Panter baskı, Dior’un 1947’deki ilk koleksiyonunda öne çıkan detaylardan biriydi. Yeniden yorumlanan bu imza, paltolardaki yenilikçi kumaş kombinasyonlarının üzerinde, modaevinin “haute couture” mirasını yansıtan şık bir kaplan motifiyle ortaya çıkıyor.

Yelek ve koşum takımlarının vurgulandığı koleksiyonda, Kim Jones tarafından tasarlanan ve konforu ön plana alan detaylarla zenginleştirilmiş takımlar ve dizaynı Matthew Williams’a ait olan aksesuarlar yer alıyor.

Christian Dior’un çok sevdiği ve Paris 30 Avenue Montaigne’deki defilelerinde misafirlerini ağırladığı sandalyelerden adını alan Cannage motifi, koleksiyondaki kapitone çantalarda kendini gösteriyor. Yeniden yorumlanmış naylon versiyonuyla çapraz olarak kullanılan ikonik çanta Saddle Bag, bu koleksiyonda Cannage motifiyle zenginleştirilen kapitone sırt çantasına da ilham veriyor.