“Double Moon” ile enginlere yelken açın

IWC Schaffhausen ve ortağı Solaris Yachts özel yapım bir yelkenli projesinde birlikte çalıştı. İtalyan tekne yapımcısı Solaris’in 16 metrelik Solaris 55 modeli yeni Portugieser saat koleksiyonunun ruhunu ve görsel kodlarını mükemmel yansıtacak şekilde tasarlandı. IWC’nin efsanevi daimi takvim komplikasyonunun ikonik ay evresi göstergesine istinaden tekneye “Double Moon” ismi verildi.

IWC Portugieser saat ailesinin tarihi deniz yolculuğu, denizcilik ve navigasyon dahil denizlerle ilgili her şeyle doğrudan bağlantılı. Schaffhausen’daki saat yapımcıları 1930’ların sonunda denizci kronometresi hassasiyetinde bir kol saati olan ilk Portugieser’i geliştirdi. Saatin kolay anlaşılan, düzenli ve fonksiyonel kadranı dönemin güverte seyir aletlerinin, denizlerde yol bulmak için kullanılan hassas cihazların tasarımını akla getiriyordu. IWC yeni koleksiyon ile Portugieser’in denizcilik mirasını vurgulamayı sürdürüyor: Geniş bir yelpazeye yayılan bu çekici modellerin tamamı IWC üretimi kalibrelerle donatıldı ve modern yatçılık dünyasının zamana meydan okuyan çağdaş tasarımlarından alınan ilhamla tasarlandılar.

IWC ve Solaris Yachts tasarımcıları Portugieser evreninin fiziksel varlığını daha önce hiç görülmemiş biçimde gözler önüne sermek amacıyla güçlerini birleştirerek özel yapım bir yelkenli tasarladı. Başlangıç noktası küçük bir mürettebatla yüksek performans yakalamak ama aynı zamanda uzun seyir sürelerinde maksimum konfor sunmak üzere optimize edilen16 metrelik yarış/cruise teknesi Solaris 55’ti. Uzmanlar tekneyi yeni Portugieser koleksiyonunun tasarım kodlarına göre düzenlerken, görünümü ve verdiği hisle markanın yeni reklam kampanyasını kusursuz biçimde temsil etmesine de özen gösterdiler. Teknenin adı “Double Moon” ise IWC’nin efsanevi daimi takvimindeki eşsiz ay evresi göstergesine gönderme niteliğinde. İlk kez 2003’te Portugieser Perpetual Calendar (Ref. 5201) modelinde kullanılan bu komplikasyon, ayın kuzey ve güney yarımkürelerdeki evrelerini hatasız gösteriyor. IWC Schaffhausen kreatif direktörü Christian Knoop “Solaris 55 ince hatları, sportif özellikleri ve kaliteli donanımlarıyla zarif ve modern bir yelkenli. Portuguieser’in denizcilikle kurduğu güçlü bağları mükemmelen yansıtıyor. Denizlere tutkun biri olarak en ikonik saat ailesini nihayet enginlere yelken açtığını görmekten özellikle mutluluk duyuyorum” sözleriyle ifade etti duygularını 

KOLEKSİYONUNDAN STİLİSTİK UNSURLAR

“Double Moon”un tekne gövdesi, seren direği, bumba direği ve güverte süperstrüktürü genellikle koyu mavi ve beyaz renklerde. Teknenin iç kısmındaki ana bölmede, merdiven bölmesinde ve pencere alanında siyah renk göze çarpıyor. Dümen ve merdiven tırabzanları Boutique Edition saat kayışlarında kullanılan örgü desenli mavi deriyle kaplandı. Parlatılmış kromdan yapılan takozlar, vinçler ve diğer detaylar hem saygın bir görünüm yaratıyor hem de Portugieser saatlerinin metal kasalarını hatırlatıyor. IWC’nin bir diğer ortağı, İngiliz tasarımcı markası Orlebar Brown kabinini döşerken koltuk minderleri ve havlular dahil her unsurda renklerin birbirini tamamlamasını amaçladı. Salondaki masayı cam bir saat kutusu süslüyor. Güvertenin altındaki navigasyon alanında IWC Portugieser tarzı bir saat ve dört aleti kapsayan hava durumu istasyonu yer alıyor: masa saati, barometre, nemölçer ve termometre. Bu aletler IWC ve Solaris Yachts arasındaki ortaklığın duyurulduğu yılın ilk aylarından beri Solaris teknelerin değişmez aksesuarları durumunda

Solaris Yachts’ın ortaklarından Paolo Buonvicini “Her bakımdan istisnai bir proje ve sonuçtan hepimiz gurur duyuyoruz. Bu tekne Solaris Yachts ve IWC’nin ortak değeri olan ve asla vazgeçmedikleri zanaatkarlık ve tasarım tutkusunu sıra dışı biçimde cisimleştiriyor” diyor. Solaris Yachts 1970’lerde Venedik Lagünü kıyılarındaki Aquileia’da kuruldu. Başka bir deyişle önce Romalılar, ardından Venedik Cumhuriyeti’nin önemli limanlarından olan Aquileia şehrinin denizcilik mirasını devraldı. Tersane 6000 metre karelik gizli bölümü dahil, toplam 26 bin metre kareye yayılıyor ve burada hem ‘ısmarlama’ tekneler inşa ediliyor hem de uzunluğu 30 metreye kadar olan teknelere onarım ve restorasyon hizmeti veriliyor.