Dünyanın İlk Dijital STEM+ Sanat Bienali

Bahçeşehir Koleji tarafından 2017 yılından bu yana gerçekleştirilen STEM+ Sanat Bienali’nin 3’üncüsü, bu yıl 19 Mayıs ‘ta başladı. 19 Haziran’a dek sürecek etkinlik dijital platformda devam ediyor. www.stemsanatbienali.com adresinden izlenebilen bienalin bu yılki teması ise “Dijital Dönüşüm ve Yaşam”… 

Covid-19 pandemisi nedeniyle yaşamın her alanında yaşanan dönüşüm, lise öğrencileri tarafından Bahçeşehir Koleji 3. STEM+Sanat Bienali’nde “Dijital Dönüşüm ve Yaşam” başlığıyla masaya yatırılıyor. Küratörlüğünü Doç. Dr. Ebru Yetişkin’in yaptığı bienalde yer alan 21 eser; “Siborglaşma”, “Yaşam Sanatı” ve “İleri Dönüşüm” olarak üç tema altında sergileniyor. www.stemsanatbienali.com adresinden 19 Haziran’a kadar izlenebilecek bienal kapsamında ayrıca öğrencilerin eserlerine dair röportajları ile bazı sanatçıların sanat birlikteliği, günümüz sanatı ve üretimi üzerine bienal özelinde verdikleri röportajlar da izlenebiliyor.

Bu yıl ilk kez bağımsız bir küratörle gerçekleştirilen Bahçeşehir Koleji STEM+ Sanat Bienali’nde bu görevi ise İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ebru Yetişkin üstlendi. Bilim, sanat ve teknoloji ekseninde çalışan ve yeni medya kültürünü eleştirel bir yaklaşımla inceleyen Doç. Dr. Ebru Yetişkin, bienalin akademik altyapısının oluşturulmasından çalışmaların gerçekleştirilmesinde öğretmen ve öğrencilere rehberlik yapmaya, dijital ortamda gerçekleşen bienaldeki eserlerin prodüksiyon süreçlerinden serginin görsel dilinin tasarımına dek her alanda katkıda bulunduğu bienal hakkında şunları söyledi: “3. STEM+ Sanat Bienali, birlikte öğrenme ve birlikte üretme pratiği açısından muazzam bir deneyim ortamı oluşturdu. Sanatçılar, öğretmenler, öğrenciler ve okul yöneticileriyle birlikte olağanüstü bir uyum içinde çalıştık. Yaşamı sürdürmenin en büyük değer olduğunu bir kez daha kavradığımız bu dönemde dijital dönüşümün gündelik hayatımıza nasıl katkıda bulunduğunu merak ettik ve araştırdık. Pınar Akkurt ve Ayşe Gül Süter ile birlikte gerçekleştirdiğimiz atölyelerde elektronik atıkları eser üretimi için yeniden kullanarak değerlendirmeyi, bugünün tekno-bilimsel gelişmeleri göz önünde bulundurarak geleceği hayal etmeyi ve yaşadığımız her anı bir sanat eseri olarak nasıl yaratabileceğimizi keşfettik. Öğretmenler, bu atölyelerde öğrendikleri bilgileri öğrencilerle paylaşarak aynı zamanda günümüz sanatı açısından bir başka bilgi üretim yolu keşfettiler.”

Bu yıl, pandeminin getirdiği zorluklar nedeniyle eğitimin de büyük oranda dijital platformlardan gerçekleştiğini vurgulayan Bahçeşehir Koleji Genel Müdürü Özlem Dağ ise “Dijital Dönüşüm ve Yaşam” başlığı altında düzenlenen bienalin öğrencilerin psikolojisi, dijital dönüşümün yaşamdaki yansımalarına bakışı ve geleceğe dair tasarıları açısından söyleyecek pek çok sözü olduğunun altını çizdi.