Fransa İmparatoru Napoléon Bonaparte’a İthafen

Her yıl Patron of Art serisinden bir ürün ile tarihin ünlü sanatçılarının geride bıraktıkları kültürel mirası anan Montblanc bu yılı, Fransa İmparatoru Napoléon Bonaparte’a adadı. Fransız imparatorunun etkileri günümüzde dahi hissedilen ihtişamlı kültürel mirasını onurlandıran bu limited edition koleksiyonu, tüm dünyadaki Montblanc butiklerde satışa sunuldu. 

Montblanc Artisan Atelier’de maharetli zanaat ustaları tarafından değerli taşlarla üretilen Montblanc Patron of Art serisinin yeni üyesi 1821’de hayatını kaybeden Fransa İmparatoru Napoléon Bonaparte oldu. Montblanc, Napolyon’un erlikten konsüllüğe, oradan da Fransa İmparatorluğuna dek uzanan hızlı yükselişini anlattığı ‘Montblanc Patron of Art Homage to Napoléon’ koleksiyonunda; altın işleme, vernikleme, taş işleme ve Cameo oymacılığı gibi el işçiliğinin en kıymetli unsurlarından faydalanıyor. Koleksiyon, neo-klasik stili, saf çizgiler ve geometrik tasarımları, zengin dekoratif öğelerle birleştiriyor. Bu çok özel limited edition koleksiyon, dört dolma kalemden oluşuyor. Montblanc ayrıca Patron of Art Napoléon Bonaparte Edition serisi ile uyumlu arı desenli, dana derisi mavi defter, imparatorluk mavisi mürekkep ve arılarla bezenmiş, çelik, yuvarlak, mavi kol düğmeleri içeren bir koleksiyon da hazırladı. 

Montblanc Patron of Art Homage to Napoléon Bonaparte Limited Edition 4810

Napolyon’un mavi üniformasından ilham alan kapaktaki ve gövdedeki mavi cila aynı zamanda Fontainebleau Sarayı’ndaki taht odasının rengine de atıfta bulunuyor. Ölümsüzlüğün ve dirilişin simgesi arılar ise dolma kalemin cilalı yüzeyini süslüyor. Kapağın sarı altın kaplama tepesinde Napolyon’un Antik Roma’dan ilham alan defne çelengi, İmparatorluk tacı ve kartal figürü içeren hükümdarlık sembolleri ve değerli reçineden yapılma Montblanc logosu yer alıyor. Dolma kalemln klipsi bir kılıcı andırırken, ucundaki kırmızı taş ile de Napolyon’un eşi Josephine’in imparatoriçe yüzüğüne göndermede bulunuyor. Klips halkası ise neoklasisizm estetiğine uygun olarak antik mimari motiflerinden birini taşıyor. Altın kaplama konik gövde üzerindeki zarif işlemeler, İmparatorluk tarzı dekoratif sanatların tipik motiflerinden olan  Napolyon’un arısı ve Mısır palmiyesi deseni. Dolma kalemin tabanında imparatorun portresini taşıyan, altın kaplama bir sikke bulunuyor. Au 750 som altından uçta ise Napolyon’u ünlü şapkası ile görüyoruz. 

Montblanc Patron of Art Napoléon Bonaparte Limited Edition 888

Napolyon’un imparatorluk yolundaki önemli adımlarından konsül olduğu dönemlere ithaf edilen, platin kaplı teçhizata sahip bu dolma kalemin üzerinde ise hükümdarlık sembolleri ile dolu Au 750 som altından bir dış kılıf bulunuyor. Kılıfın altındaki değerli, mavi cila Napolyon’un konsül olarak sahip olduğu ilk üniformayı andırıyor. Kapağı ve gövdeyi kaplayan, Au 750 som altından, spiral şeklindeki iskelet Roma’daki Trajan Sütunu’ndan esinlenilerek inşa edilen, Paris’teki askeri yapı Colonne Vendôme’a ithaf edildi. İskeletteki süslemede Napolyon’un konsül üniformasındaki güç ve dayanıklılık timsali meşe yaprakları, yine güç, zafer, bilgelik, inanç, ölümsüzlük, umut, zenginlik ve refah sembolü zeytin yaprakları ve kendi hanedanını Fransa’nın ilk kralları ile ilişkilendiren arı simgesi yer alıyor. Üzeri N harfi işli, kılıç şeklindeki klipsi ise kırmızı bir lal taşı süslüyor. Kısmen rodyum kaplı Au 750 som altından uçta Napolyon’un tipik çift boynuzlu şapkalı hali görülüyor. Kapağın üst kısmındaki işlemeler -defne çelengi, imparatorluk tacı ve kartal- Napolyon’un imparatorluk sembollerinden geliyor. Kapağı sedef Monblanc logosu ile taçlandırılan kalemin antik palmiye motifinin işlenmiş olduğu konisi üzerinde ayrıca imparatorun portresi de yer alıyor. 

Montblanc Patron of Art Napoléon Bonaparte Limited Edition 92

Colonne Vendôme’un tarihi eser olarak sınıflandırıldığı yıl olan 1992’yi vurgulamak amacıyla yalnızca 92 adet üretilen, bu Au 750 som altından sanat eseri, Napolyon’un tahta çıkışını da simgeliyor. Gövdede kullanılan kırmızı jasper taşı ve İmparatorluk tarzı desende örülen kafes şeklindeki altın tahtın gücüne ithaf ediliyor.  Napolyon Bonaparte’ın saraylarını, bahçelerini ve yönetim odalarını süsleyen altın arıları andıran, Au 750 beyaz som altından yapılma, el oyması arı figürü ve çevresindeki Napolyon’un Tuileries Sarayı’ndaki tahtından esinlenilerek yapılan yıldızlar Au 750 sarı som altından kapakta yer alıyor. Dekoratif hükümdarlık sembollerinin yanı sıra sedef Montblanc logosu da kapağı süslüyor. Kılıç şeklindeki klips, Napolyon Bonaparte’ın Fontainebleau’daki tahtında da yer alan “N” harfini taşıyor. Klipsin ucunda imparatorun eşi Josephine’in muhteşem yüzüğünü anımsatan kırmızı lal taşı bulunuyor. İmparatorluk tarzının önemli motifi Mısır palmiyesi imparatorun portresinin de işlendiği konik gövdeye kazınmış durumda. El yapımı Au 750 som altından uçta ise imparatorun mutlak gücünü simgeleyen kraliyet kılıcı süslemesini taşıyor. 

Montblanc Patron of Art Limited Edition 8

Napolyon’un kudretine ve varsıllığına ithaf edilen bu baş yapıt yalnızca 8 adet ile sınırlı. Hükümdarlık giysilerini temsilen kırmızı ve beyaz renkleri taşıyan yazı aracı Au 750 som altından üretildi. İmparatorluk tarzı görsel sanatlara selam gönderen kapakta ışığı yansıtan, beyaz vernik ile Yunan-Roma ve Mısır sanatlarından esinlenilerek yapılan üç boyutlu el oyması Akantus yaprakları göze çarpıyor. Napolyon döneminde cameo sanatına duyulan ilgiyi anımsatmak amacıyla imparatorun el yapımı bir cameo portresi de kapakta yer alıyor. Parça spiral Colonne Vendôme’un güzelliğini gövdenin etrafını spiral bir şekilde saran elmaslar ve arasından parlayan kırmızı vernik ile yansıtıyor. Kapağın tepesindeki el yapımı süslemeler ise -defne çelengi, imparatorluk tacı ve kartal- Napolyon’un hükümdarlık simgelerini temsil ediyor. Kapakta ayrıca elmas biçimli Montblanc logosu da yer alıyor. El yapımı Au 750 som altından ucu -imparatorluk kılıcının kabzasından ilham alan- rodyum kaplama bir kabartma süslüyor.