Görünmez projeler

Son dönemde dekorasyonda yeni malzemeler için yapılan teknolojik araştırmalar daha çok sağlık ve sürdürülebilirlik alanlarında ilerliyor. Doğayı korumak ve yaşam kalitesini yükseltmek de önem kazanıyor.

Cassina’nın Ceo’su Luca Fuso

Tomas Osinski film prodüktörü Chris Hanley için görünmez bir ev tasarladı. Tamamen aynalarla kaplı olan yaşam alanı doğa ile bütünleşirken belli oranda bir eksantrikliğe de sahip elbette. Çevreye saygı gibi güncel temalara uyum sağlamak adına estetikten bir parça ödün veriyor. Cassina con Cassina İnovatif Araştırma Merkezi, insanların duyularına hitap eden, sağlık ve konfor açılarından yaşam kalitesini yükselten, eko-sürdürülebilir malzemeler ve avangart çözümler üretebilmek için etkileri hemen gözle görülemeyecek özelliklere yatırım yapmaktan kaçınmıyor. Poltrona Frau, Cappellini, Ceccotti, Janue et Cie, Luminaire, DZine, Karakter ve Luxury Living markaları (2020 yılında satın alınan) ile birlikte Lifestyle Design’ı oluşturan Made in Italy damgalı, ikonik tasarım markası Cassina’nın Ceo’su Luca Fuso Gentleman’a görünmeyen tasarımlar çağının başladığını anlatıyor. 2019 yılında 445 milyon euro’luk bir ciroya imza atan İtalyan Lifestyle Design grubu 2014’ten bu yana Amerikan devi Haworth tarafından yönetiliyor. 

Gentleman. Cassino Lab nasıl doğdu?

Luca Fuso. 1950’lerden itibaren mobilya sektörü plastik ya da poliüretan gibi inovatif malzemeler denemeye başladı. Bu da tasarımın doğmasına yol açtı. Zaman içinde bu genişleme objelerde estetik kaygısını getirdi. Bu gelişmelerin başlangıç aşamasında öncü bir rol oynayan Cassina olarak, bugünkü dizayn anlayışını yeniden tanımlamak gerektiğinin farkına vardık. Sürdürülebilirlik ve sağlıklı bir yaşam için bilinçli alternatiflerle nasıl bir gelecek inşa etmek istediğimizi sorgulamalıydık. Böylece Cassina Lab doğdu; burada çağdaş yaşamın birbirleri ile doğrudan bağlantılı üç önemli konusu olan sürdürülebilirlik, malzeme araştırması ve sağlık alanlarında çalışmalar yapılıyor. İnovasyon bir kez daha evde yaşam tecrübesini iyileştirmek için mobilya koleksiyonlarına yeni malzemeler eklenmesi anlamını taşıyor. 

G. Bu projeyi Politecnico di Milano Üniversitesi’nin Poli.design’ı ile başlattınız…

L.F. Şirket içinde bu çapta bir araştırma laboratuvarı açmak bizim boyumuzu aşıyordu. Bu sebeple disiplinler arası araştırmada mükemmeliyetin simgesi olan Politecnico’ya yöneldik, zira bu iş için tasarımın yanı sıra mimarlık ve mühendislik dallarında da engin bir bilgi birikime ihtiyaç duyuluyor. 

G. Cassina Lab’da yürütülen çalışmalar şirket içinde mi kullanılıyor? 

L.F. Burada geliştirilen ürünlerde tekel olmak gibi bir kaygımız yok, ancak bu malzemeleri sektörde kullanan ilk firma olmayı, ürünlerimize katma değer eklemeyi ve rakiplerimiz karşısında avantajlı duruma geçmeyi elbette ki istiyoruz. Üniversite çoğunlukla farklı alanlardaki araştırma sonuçlarını bizimle paylaşıyor; biz de bunları dekorasyon sektörüne uyarlamaya çalışıyoruz. Keşifler yaparak ilerliyoruz diyelim. 

G. Bugüne dek hangi uygulamaları gerçekleştirdiniz?

L.F. Okyanuslardan toplanan petlerden %100 geri dönüşümle elde edilen bir kumaşı yeni outdoor koleksiyonumuz ile birlikte Patricia Urquiola’nın Sengu Sofa’sında, Mario Bellini’nin Duc-Duc’unda ve Piero Lissoni’nin Mex-Hi’ında kullandık. Sağlık alanında ise en önemli devrimi yatak odalarında geliştirdik. Ses yalıtımı yapan bir malzemeyi yatak başlarına entegre ederek havayı temizleyen bir sistem oluşturduk; daha temiz ve sağlıklı bir ortam yaratmak için kirli partikülleri yakalayan ve ayıran, patentli bir kumaştan söz ediyoruz. Üstelik bu teknoloji herhangi bir enerji kaynağı kullanmadan aktive oluyor. 

G. Cassina Lab’ın inovasyonları yalnızca yeni koleksiyonlara mı uygulanıyor? 

L.F. Hayır, hatta doğrudan büyük ustaların koleksiyonlarından başladık: Le Corbusier, Pierre Janneret ve Charlotte Perriand’ın L2 ve L3’ünden. Koltukları orijinal projelere saygı göstererek eko-sürdürülebilir malzemeler ile yeniden tasarladık. Yaklaşık 100 yıllık bir geçmişe sahip olan bu modeller, çevreyi daha az etkilerken maksimum konfor sağlamak amacı ile geniş bir incelemeye tabi tutuldular. 

G. Cassina Lab projesi ne ifade ediyor?

L.F. Bu çok yıllık bir yatırım. Bir yandan Politecnico’nun araştırmalarını ekonomik yönden desteklerken bir yandan kendi insan kaynaklarımıza yatırım yapmış oluyoruz, zira bir kısım Cassina personeli üniversite ile yakın temas halinde çalışarak denemelerin koleksiyonlarımız ile uyumlu olup olmadıklarını kontrol ediyorlar. 

G. Havada bir de soft robot kokusu var. Ne olduğunu anlatabilir misiniz?

L.F. Henüz yapay zekayı mobilyaya entegre etme aşamasına gelemedik, ancak ürünün kullanım moduna göre reaksiyon göstermeye programlanabilen bir teknoloji üzerinde çalışıyoruz. Daha basit şekilde anlatacak olursak, bir koltuğa oturduğunuzda kişiye özel bir destek, konfor ve kavrama ile normal bir koltuğun çok ötesinde bir şeyle karşılaşabilirsiniz. 

G. İlk ürünleri ne zaman görebileceğiz?

L.F. Ne zaman hazır olursak! Bu alanda daha önce hiç araştırma yapılmadı, dolayısıyla derinlemesine bir çalışma yapmak gerekiyor. 

G. Sürdürülebilir malzemeler, ses yalıtımı ya da hava temizleme özellikleri üzerine yapılan çalışmalar tasarım alanında yeni bir cephe mi açıyor? 

L.F. Kesinlikle evet, görünmez tasarım proje konusunda yeni bir kültür başlattı. Şekil-fonksiyon ikilisine, görünmez dahi olsalar, insan hayatını iyileştirecek farklı araçlar ekliyoruz. Zorlu bir yol, ancak imkânsız değil. Örneğin Apple’ı ele alırsak iPhone ile aynı yollardan geçti; bu telefonun estetiği ve işlevselliği buzdağının yalnızca görünen kısmı. Hayatımızı değiştiren gerçek değeri ise içerdiklerinde saklı.