Kar ve Buz

“2008’De kurulduğu günden bu yana 4 kıtada 20 ülkede 36 farklı pistte gerçekleştirilen 400’e yakın yarışta start almış ve 18 şampiyonluk kazanmış bir organizasyon sizi Çıldır Gölü’nde drift atmaya ve kısır dağ’ında kar ve buz içinde off-road yapmaya davet ederse, o günü iple çekersiniz. İşte bana da öyle oldu.”

Hayat normale mi dönüyor nedir? Pandeminin başımıza açtığı iş, ev ve gereksinimler çemberinden yavaş yavaş çıkıyoruz sanırım. Ya da artık hayatımızın bir parçası oldu ve bununla yaşamayı öğrendiğimizden kaldığımız yerden devam etmeye başladık. Bu durumun en güzel göstergesi ise ocak ayı sonunda aldığım BOM Akademi Kars daveti oldu. Geçtiğimiz sene Borusan Otomotiv bünyesinde Levent Kocabıyık yönetiminde yeni bir yapılanmaya giden BOM Akademi, BOM yarış takımı, BOM Akademi, BOM Karting ve BOM E-Team faaliyetlerini grup çatısının altına taşımıştı. 2008’de kurulduğu günden bu yana 4 kıtada 20 ülkede 36 farklı pistte gerçekleştirilen 400’e yakın yarışta start almış ve 18 şampiyonluk kazanmış bir organizasyon sizi Çıldır Gölü’nde drift atmaya ve Kısır Dağ’ında kar ve buz içinde off-road yapmaya davet ederse, o günü iple çekersiniz. İşte bana da öyle oldu.

3 ve 5 Şubat arasında ağırlandığımız bu etkinliğin son derece heyecan verici adrenalin anlarına geçmeden bir yorum yapmak istiyorum. İlk başta bir süredir yoksun olduğumuz için bu hisse kapıldığımızı sandım ama sonra diğer katılımcıların görüşleri ile de birleşince düşüncemde kesinlikle emin oldum. BOM Kar ve Buz etkinliği, organizasyonun tüm detayları ile düşünüldüğünde, uzun zamandır görmediğim bir kalitede ve dünya standartlarının çok üstünde bir şekilde hazırlanmıştı. Konakladığımız eski konak, neredeyse tüm detayları yeniden bizler için yaratılmış, eğitim alanı, transfer kalitesi, catering’in lezzeti… Tüm detaylar çok ince düşünülmüştü ve bunun üzerine eğitimin kalitesi ve tüm ekibin güler yüzü de eklenince gerçekten unutulması oldukça güç bir deneyim olarak hafızamıza kazınmış oldu.

Peki… Ne muzurluklar yaptık biraz da ondan bahsedeyim. Öncelikle şansımız geçen seferlere göre biraz daha yaver gitti, keza ısı sıfır dereceler civarındaydı. Bir önceki sefer -19’da sakallarımız donduğundan, bu sefer bize yazlık sayfiye mekanı gibi geldi Kars. Güzel bir öğle yemeğinin hemen ardından, bir rehber eşliğinde kısa bir Kars gezisi ve Gravyer yüklemesin hemen ardından otelimizde ertesi gün ile ilgili gerekli bilgilendirmeleri aldık.

Sabah güneşli bir güne uyandık Kars için oldukça ekstrem olan bu hava, göl etkinliğinin güzel geçeceğine, ama dağ aktivitesinin ise biraz sakin olacağına işaretti. Buz kalınlığı 40 santimetreyi aşan Çıldır Gölü üzerinde ‘Temel Eğitim’, ‘Drift’ ve ‘Yarış Pisti’ olmak üzere toplam 3 parkurda adrenalin seviyesi doruk yaptı.  BOM Akademi eğitmenleri eşliğinde hem standart kış lastikleri hem de çivili yarış lastikleri ile otomobillerin ekstrem kış koşullarındaki kabiliyetlerini test etme fırsatı bulduk. BMW’nin yüksek performanslı otomobillerini içeren BMW M ailesinden; BMW M8 Competition Coupé, BMW M4 Competition Coupé ve BMW M240i xDrive Coupé modelleri ile birlikte BMW 420i Coupé, BMW 320i ve MINI Countryman ALL4 JCW modelleri ile de sınırların zorlandığı aktivite eğitici olduğu kadar eğlenceliydi de. Zamana karşı kendi aramızda yarıştığımız parkurda bir madalyam olsun çok isterdim ama son turda uyanıklığımın kurbanı oldum. Şöyle ki; bitiş çizgisinin hemen ardında olan virajı sanırım biraz hafife almışım, bitiş noktasına kadar gazdan ayağımı çekmeyince virajı alamayıp “hafifçe” pist duvarına dokundum. Aracın iş makinası ile çıkarılması sonucu ve kurallar gereği tüm zamanlarım silindi ve kös kös bekleme alanına dönmek zorunda kaldım. Pistin tam ortasına dekor olarak konuşlandırılmış olan BMW R 1250 GS motosiklete ise dokunmama izin verildi ama binmeyeyim diye gözler hep üzerimdeydi (kaskım yanımda olsaydı bir yolunu bulurdum).

Öğle arasında, sabah dağ parkurunu yapan grubun yüzlerindeki ifade malumun ilanı oldu. Hava çok güneşliydi ve parkur hiç zorlamamıştı. Ama gelin görün ki şansımız döndü ve öğleden sonra çetinleşen hava koşulları sayesinde yepyeni bir güzergâh ile karşılaştık.

Kısır Dağı’ndaki off-road parkurunda yine BOM Akademi eğitmenleri eşliğinde en yeni elektrikli güç aktarma organlarını destekleyen işlevsel D7x mimarisi üzerinden yükselen Land Rover Defender araçlarla ekstrem koşullarda kar sürüşü gerçekleştirdi.

Geçtiğimiz yıl Otomotiv Gazetecileri Derneği (OGD) tarafından düzenlenen “Türkiye’de Yılın Otomobili” yarışmasında ilk defa verilen “Yılın Tasarımı” ödülüne layık görülen Land Rover’ın ikonik modeli Land Rover Defender, zorlu yol koşullarındaki off-road kabiliyetiyle hayranlık yaratırken, Gondwana Stone, Pangea Green, Santorini Black, Tasman Blue, Indus Silver rengindeki araçlarıyla karlar üzerinde göz kamaştırdı. 2400 metrede verilen sıcak çikolata molasını anlatmıyorum bile.

Uzun zaman sonra BOM Akademi sayesinde özlediğimiz deneyim hislerine kavuştuk. Bu aktivite her ne kadar basın mensuplarına kapalı bir gruba hazırlamış bile olsa, BOM’un bu aktivitelerine sizin de katılmanız mümkün. Ancak çok kısıtlı sayıda misafir ağırlayabildiklerinden https://www.bomakademi.com/ sitesinden etkinlikleri kontrol etmenizi ve mümkün oldukça vakit kaybetmeden rezervasyonunuzu tamamlamanızı öneririm.