Konfor ve özgürlük

Yok satan modeller, tüm dünyadan siparişler… Azimut-Benetti tersaneleri son hız çalışarak Standart ve Konsept modellerde devrim yaratıyorlar. 

Şirkete küçük bir çocukken girmiş, “fotokopi çekiyordum”, diye anlatıyor, gülerek. Bugün grup tarihinde hem Azimut hem Benetti olmak üzere her iki tersaneyi de idare eden ilk yönetici. DNA’sında deniz olan (Triesteli olması tesadüfi olamaz), 53 yaşındaki, sağduyulu, pragmatik Marco Valle profesyonel gelişimini Azimut Benetti Grup’un kurucusu Paolo Vitelli’nin gözetiminde Avigliana (Torino)’da gerçekleştirdi. Şu anda, vizyoner iş insanının kızı olan Giovanna Vitelli ile birlikte çalışıyor. Vitelli şirketin stratejik tarafı ile ilgilenirken, Valle operasyon kolunu yönetiyor. Uluslararası yat endüstrisinde çok az kalan aile şirketlerinden olan Azimut Benetti, deplasman süperyatlarında (24 metre üstü) 21 yıldır dünya lideri konumunda ve bu yıl başında yeni modeller için bolca rezervasyon aldı. Gentleman, Marco Valle ile Benetti Yachts’ın Livorno’daki merkezinde buluştu. Eski Orlando Tersanesi olan bu devasa yapıda hem kompozit hem de metal motoryatlar üretiliyor. Yapının tam kapasite çalışıyor olması tüm şirket için son derece hoşnut edici bir durum. 

Gentleman. Tüm depolarınız dolu; bu dönemde başka üretim sektörlerinde dahi çok ender rastlanıyor buna. 

Marco Valle. Bu belirsizlik hali bizim için yeni bir etki yarattı; herkes tekneyi evlerinin bir uzantısı gibi görmeye başladı, güvenli bir yer olarak. 2020 ve 2021 tüm deplasman tekneleri sektöründe bol satışlı yıllar oldu. Özellikle de Benetti ve Azimut için. 

G. Cenova Denizcilik Fuarı’nda sunumunu yaptığınız 40 metrelik Oasis için daha orada birkaç sipariş olduğu konuşuluyordu…

MV. Benetti Oasis gerçek bir başarı hikayesi oldu, daha projeyi gösterdiğimizde satışa başlamıştık. Bugüne dek 15 adet sattık ve şu anda dahi hemen almak ve bu yaz kullanmaya başlamak isteyen armatörler var. Bu rakamlar elbette projenin güzelliğinin ve teknenin, armatörün ihtiyaçlarını ne derece karşılayabildiğinin bir göstergesi. 

G. Yatın içi güzel, ancak dışı gerçekten muhteşem…

MV. Oasis kendi başına ve güvende olma hissi ile mutluluk adası konsepti yaratıyor. Tamamen açılabilen kıç tarafı sayesinde su ile entegre olmayı sağlıyor. Bu durum Verve 47’nin de genel karakterini oluşturuyor. Genelde Verve 47 gibi dıştan takma motorlu, walkaround tekneler sportif görünümlüdür ve fazla kişilik sahibi ve donanımlı değillerdir. Hatta kimi zaman balık tutmak için de kullanılırlar. Biz bu konsepti Azimut Yachts standartlarına göre yeniden tasarlayarak lüks bir yata dönüştürdük; açılabilir küpeşte ve geniş kıç bölgesi ile bir üst seviyeye taşıdık. 

G. Verve 47 ABD’de gittikçe popülerleşiyor. 

MV. Şu anda satın almak için 2022 yazını beklemeniz gerekiyor. Elimizdeki tüm tekneler ABD distribütörümüz Marine Max tarafından satıldı. 

G. Şimdiye kadar yalnızca kompozit teknelerden söz ettik. Tamamen özelleştirilebilir, metal teknelerde durum nedir?

MV. Metal tekne inşaatında da oldukça iyi gidiyoruz. Benetti’de 48-50 metre arası, sipariş edilmiş ve üretime başlanmış on tekne, 60-67 metre arasında ise inşa edilecek altı tekne bulunuyor. Kısacası tersane önümüzdeki iki yılı kapatmış durumda.