“Lüks, Klasik Ve Sofistike“ Frederique Constant

FrederIque Constant Genel Müdürü Niels EggerdIng, markanın doğuş öyküsünü ve yeni koleksiyonlarını lüks saat tutkunları için anlattı…

Lüks saat endüstirisinin seçkin markalarından biri olan Frederique Constant’in temelleri 1988 yılında markanın kurucuları Aletta ve Peter Stats atıldı. O günden bu yana da bir çok saat tutkununun vazgeçilmez markalarından biri haline geldi. Bu ay Frederique Constant’in Genel Müdürü Niels Eggerding ile bir araya geldik ve kendisine marka ile ilgili merak ettiğimiz soruları sorduk…

Gentleman. Bay Eggerding, okuyucularımıza markanız ve tarihçesi hakkında biraz bilgi verebilir misiniz? 

Niels Eggerding. Frederique Constant 1988 yılında kuruldu. Aletta ve Peter Stats (markanın kurucuları) 1980’lerde Hong Kong’da yaşıyorlarmış. İsviçre’de geçirdikleri bir kar tatili sırasında buradaki saatlerin iki kategoriye ayrıldığını fark etmişler: Özel bir saatçilik mekanizması sunan, oldukça pahalı, el yapımı, zarif İsviçre saatleri ile malzeme ve tasarım açısından daha az rafine diyebileceğimiz, seri üretim, uygun fiyatlı modeller. Statslar, bu seyahatin ardından saat tutkularını girişimci ruhları ile birleştirerek yüksek kalitede, ancak erişilebilir fiyatlara sahip, klasik “İsviçre yapımı” saatler üretmeye karar veriyorlar. Hong Kong’a döndüklerinde, mutfak masasında kadran fikirleri uçuşmaya, montaj çalışmaları yapılmaya başlıyor ve bu düşüncelerini bir Hong Kong saat fuarına taşıyorlar. Bir Japon distribütör saatlerin ilk 300 adedini satın alınca birdenbire üretime başlamak zorunda kalmışlar. Bu saatleri üretmeleri ve Japonya’ya teslim etmeleri bir yıllarını almış ve orada saatler bir ay içinde satılmış. Distribütör daha sonra 3.000 adet sipariş verince işler bir anda açılıyor. Bu, Peter Stas’ı işinden istifa etmeye ve tamamen yeni markaya odaklanmaya teşvik etmiş. Hong Kong’da başladıkları bu işte, siparişler 10 – 20 binlere ulaşınca 1997 yılında İsviçre’ye taşınmaya karar vermişler.

G. Sizin Frederique Constant’daki yolculuğunuz nasıl başladı? 

N.E. 2011 yılında Peter Stats ile tanıştım. O dönemde Longines’de çalışıyordum. Baselworld fuarında Longines bölmesinin vitrin tasarımına baktığını gördüm ve Hollandaca “Hey, casusluk yapma” dedim. Yirmi dakika boyunca hiç durmaksızın sohbet ettik ve aramızda bir bağ kurulduğunu hissettik. İki hafta sonra Peter Stats beni aradı ve İsviçre’ye taşınma fikrine sıcak bakıp bakmayacağımı sordu. Kabul ettim ve ailemle birlikte İsviçre’ye taşındım. Frederique Constant tutkum hemen o anda başladı diyebilirim. 

G. Yeni koleksiyonunuzda nelerden ilham aldınız? 

N.E. Highlife koleksiyonu, 2018’de Frederique Constant’ın Genel Müdürü olarak atanmamın başlangıç noktası oldu. Ayrıca, ekibimle olmakla birlikte, kendim tasarladığım için de bana göre çok özel. Frederique Constant çok klasik bir marka; sadece daha modern ve spor-şık bir saat değil, aynı zamanda entegre bileziğe sahip bir modelimiz de bulunmadığı için pazar payı kaybettiğimizi fark ettim. Bu yüzden koleksiyonumuza yeni bir estetik anlayışı ile üretilmiş, entegre metal bileziğin dahil edilmesine karar verdim. Böylece daha genç, daha dinamik bir hedef kitleye hitap edilebilecekti. Highlife koleksiyonu 2020’de yeniden canlandırıldı ve lansmanından itibaren büyük bir başarı elde etti. Hatta markanın amiral gemisi koleksiyonlarından biri haline geldi.

G. Koleksiyonda hangi malzemeler kullanıldı?

N.E. Highlife koleksiyonu ağırlıklı olarak çelik kasa ve bileziklerin yanı sıra roze veya sarı altın kaplamalardan oluşuyor. 2021’de Frederique Constant, 18K roze altın kasaya sahip Tourbillon Perpetual Calendar modelini piyasaya sürdü. Som altın kullanımı ise özel ve limited edition ürünlerde görülebiliyor. 

G. Markanızın yeni koleksiyonu Türkiye’de Quadran mağazalarında bulunuyor. İlerleyen zamanda Frederique Constant’ın burası için projeleri neler?

N.E. Highlife koleksiyonu, COSC sertifikalı mekanizmalardan, sonsuz takvim veya Worldtimer kalibreler gibi karmaşık mekanizmalara kadar geniş bir ürün yelpazesine sahip. Aynı zamanda kadın saatleri ve elmas işlemeli bezellere ya da kadranlara sahip, daha sofistike modelleri de içeriyor. Sadece iki yıl içinde en çok satan ürünlerimizden biri haline gelen bu koleksiyon için büyük hedeflerimiz var. 2023 yılı itibari ile tanıtılacak olan bu koleksiyonu, etkileyici yeniliklerle genişletmeye devam edeceğiz.

G. Okuyucularımıza saat üretimi ile ilgili neler söyleyebilirsiniz?

N.E. Frederique Constant Plan-les-Ouates’da kendi imalat yerine sahip. 6200 metrekarelik üretim merkezimizde kendi imalatımız olan kalibreleri geliştiriyor, üretiyor ve monte ediyor, ayrıca kuvars ve mekanik kendinden kurmalı mekanizmalar üzerinde çalışabiliyoruz. Saatin üretim süreci Ar-Ge departmanının teknik çizimler ile yarattığı konsept ile başlıyor. Konsept onaylandıktan sonra 3D modelleme araçları sayesinde prototip aşamasına geçiliyor ve saatin fonksiyon, teknik ve tasarım açılarından uygunluğu ölçülüyor. Parça yapımı ile fiziksel üretim süreci başlıyor. Tüm parçalar üretilip geldikten sonra mekanizma saat ustaları tarafından bir araya getiriliyor ve bezel, kollar ve kasanın takılması için kaplama atölyesine gönderiliyor. Son aşamada saat kalite kontrol testlerine (dakiklik, su geçirmezlik, şoka dayanıklılık ve estetik) tabi tutuluyor. Saat tüm bu testleri geçerse bilekliğin üzerine monte edilerek paketlenmeye ve müşteriye teslim edilmeye hazır hale geliyor. El yapımı saatlerimizi birçok inovasyon ve zanaat inceliği ile buluşturuyoruz. Ancak mekanizmanın karmaşıklığını saymazsak amacımız modellerimizi sade ve basit tutmak. Böylece ürünlerimizin daha dayanıklı, kullanıcı dostu ve erişilebilir olmasını sağlıyoruz. 

G. Bu yılın trendleri nedir? 

N.E. Bu yıl renkli, hatta panda kadranlı birçok retro spor saat görüyoruz. Frederique Constant olarak biz de büyük bir başarı yakalayan, panda kadranlı yeni, mavi, limited edition Highlife Chronograph Automatic modelini sunduk. Müşteriler daha küçük kasalı spor saatler ve uniseks saatlere de ilgi gösteriyor. Gittikçe daha fazla kadın maskülen tasarımlı saat kullanmaya başladı. Son olarak, sarı altın da yeniden gündeme geliyor. Biz de mart ayında, çok olumlu geri bildirimler alan, tamamen sarı altın kaplama Highlife Ladies Automatic modelini piyasaya sürdük.

G. Saat toplumda en önemli aksesuarlardan biri. Saat alırken nelere dikkat etmeliyiz? 

N.E. En önemli şey fiyat – kalite oranı. Frederique Constant tam da buna odaklanıyor zaten: üst düzey malzeme, karmaşık ve inovatif mekanizmalar ve yüksek kaliteyi uygun fiyata sunmak.