Mercedes-AMG, IWC Schaffhausen ile buluştu

Türkiye pazarında satışa sunulmaya hazırlanan Mercedes-AMG’nin en yeni modeli GT 4-Kapı Coupé, dünyanın en prestijli saat markalarından biri olan IWC Schaffhausen ile beraber düzenlenen etkinlikte, titiz işçilik ve zamansız tasarım meraklılarıyla buluştu. 

2013 yılından beri işbirlikleri devam eden Mercedes-AMG ve IWC Schaffhausen’ın düzenlediği Saat Yapımcılığı Atölyesi’nde katılımcılar irili ufaklı yüzlerce saat parçasını sökerek yeniden bir araya getirdiler.

Mercedes-AMG GT 4-Kapı Coupé, Türkiye’de satışa sunulmasına kısa bir süre kala, çok özel bir etkinlikte meraklıları ile buluştu. 29-30 Nisan ve 2-3 Mayıs tarihlerinde IWC Schaffhausen Saat Yapımcılığı Atölyesi’nde bir araya gelen konuklar en yeni Mercedes-AMG modeli olan GT 4-Kapı Coupé’yi ve IWC’nin yeni modellerini yakından incelediler. Mercedes-AMG GT 4-Kapı Coupé’nin Türkiye lansmanı öncesindeki bu özel gösterimde konuklar bir günlüğüne de olsa çok sayıdaki saat parçasını söküp, yeniden bir araya getirerek IWC Schaffhausen’in saat ustalığını deneyimledi. Mercedes-Benz Otomobil Grubu İcra Kurulu Üyesi Şükrü Bekdikhan ve IWC Schaffhausen Satış ve Pazarlama Müdürü Pınar Yılmaz’ın ev sahipliğinde gerçekleşen etkinlikte saat yapımcılığının sırları paylaşılarak, saat ustalığının tutku, emek, dikkat, sabır, mükemmeliyetçilik ve ince işçilik gerektirdiği vurgulandı. Katılımcılar, saat dünyasının inceliklerini IWC Schaffhausen’ın deneyimli saat ustası Ömer Türkmen’in renkli sunumu eşliğinde öğrendiler. Bu buluşmanın gerçekleşmesindeki en temel unsurlar, hem Mercedes-AMG’nin hem de IWC Schaffhausen’ın ürünlerinde titiz işçilik ve zamansız tasarım anlayışının benimsenmesi olarak tanımlanıyor. 
AMG performansından ödün vermeyen, günlük kullanıma uygun, fastback görünümlü bir spor otomobil arayışı içinde olan kullanıcılara hitap eden Mercedes-AMG GT 4-Kapılı Coupé, 6 Mayıs’tan itibaren Türkiye’de satışa sunulmaya başlanacak.

“Duygusal Saflık” tasarım felsefesi ile Mercedes-AMG GT 4-Kapı Coupé

Mercedes-AMG GT 4-Kapı Coupé, ilk bakışta AMG GT ailesinin bir üyesi olduğunu gözler önüne seriyor. Yeni model, genel mimarisi, gövde orantıları ve bünyesinde barındırdığı detaylarıyla “Duygusal Saflık” tasarım felsefesini benimsiyor. 

Katılımcılar, saat dünyasının inceliklerini IWC Schaffhausen’ın deneyimli saat ustası Ömer Türkmen’in renkli sunumu eşliğinde öğrendiler.

Mercedes-AMG GT modellerinin tasarım felsefesini başarıyla kendi bünyesine aktaran AMG GT 4-Kapı Coupé, kaslı motor kaputu, geniş radyatör ızgarası, hacimli çamurlukları gibi özelliklerine rağmen olabildiğince yalın bir tasarım sunuyor. Dinamizm, güç ve performans gibi kavramları çağrıştıran görünümü, AMG GT R modelinde de kullanılan AIRPANEL sistemi destekleyerek hem aerodinamizm hem de verimlilik anlamında kayda değer gelişimlerde bulunuyor. İnce MULTIBEAM LED farlar, AMG’ye özgü ön ızgara, köpek balığı burnu ve Jet-Wing (6 silindirli modelde A-Wing) gibi detaylar ailenin en genç üyesine karakteristik AMG GT görünümü kazandırıyor. 

Çerçevesiz yan camlar ve iyice arkada konumlandırılan, eğimli ön cam Coupé’ye ait diğer özellikler olarak öne çıkıyor. Dört kapı olmasına rağmen AMG GT modeline has siluet korunmaya devam ediyor. Güçlü omuz çizgisi kadar şişkin ve dışa doğru çıkıntılı arka çamurluklar güç ve performansa vurgu yaparken, arka tasarım ise AMG GT ailesinden izler taşıyor. LED stop lambaları karakteristik bir görünüm sunarken, kademeli olarak açılan spoyler aerodinamik yapıya vurgu yapıyor. 

Katılımcılar Mercedes-AMG GT 4-Kapı Coupé’nin örtüsünü birlikte kaldırarak aracı yakından inceleme fırsatı da buldular…

Yüksek performanslı motorlar

Farklı AMG modellerinde kullanılan 4,0 litre hacimli V8 biturbo motor yeni Mercedes-AMG GT 63 S 4MATIC+ modelinde 639 BG ve 2.500 ile 4.500 d/d arasında 900 Nm tork üretiyor. Yüksek verimlilik seviyesine sahip ileri teknoloji ürünü motoru ile yeni AMG GT 4-Kapı Coupé’nin en üst güç versiyonu, 315 km/s maksimum hıza sahip ve 0’dan 100 km/s hıza sadece 3,2 saniyede ulaşıyor. 

Sıralı 6 silindirli motora sahip modelin adı Mercedes-AMG GT 53 4MATIC+. 3,0 litre hacimli motorunda 435 BG (320 kW) üreten araç 22 BG (16 kW) ve 250 Nm tork üreten EQ Boost fonksiyonuyla destekleniyor. Motor ile şanzımanın arasında konumlandırılan EQ Boost marş jeneratörü, marş motoru ile şarj dinamosunu tek bir elektromotorda bir araya getiriyor. EQ Boost ile desteklenen elektrikli kompresör (eZV) ve turbo besleme destekli yüksek performanslı motor AMG’ye özgü benzersiz performansı beraberinde getirirken, düşük tüketim ve emisyon değerleriyle çevre dostu bir yapı sergiliyor. Dört kapılı AMG GT 53, 0’dan 100 km/s hıza 4,5 saniyede ulaşıyor ve 285 km/s maksimum hıza erişebiliyor.

IWC Schaffhausen hakkında

IWC Schaffhausen, teknoloji ve mühendislik alanlarına odaklanan net bakış açısıyla 1868’den beri değerinden hiçbir şey kaybetmeyen saatler üretiyor. Şirket, yenilikçi çözümleri ve teknik ustalığı temel alma tutkusuyla uluslararası bir şöhret edinmiş durumda. Lüks saat segmentinde dünyanın önde gelen markalarından biri olan IWC, özgün tasarım anlayışını üstün hassasiyetle birleştirerek ‘Seçkin Saatçilik Sanatı’nın ayrıcalıklı örneklerini yaratıyor. Ekolojik ve sosyal sorumluluklarının farkında bir şirket olarak IWC, sürdürülebilir üretim prensiplerini koruyor; çocuklar ve gençler için çalışan dünya çapındaki organizasyonları destekliyor; iklim ve çevre koruma çalışmaları yapan organizasyonlarda ortaklıklar yürütüyor.

“Saat Yapımcılığı Atölyesi” sonunda katılımcılara sertifikaları IWC Schaffhausen Türkiye Satış̧ ve Pazarlama Müdürü Pınar Yılmaz tarafından verildi.