Mesut Polat’tan Deri ile Sıra dışı Tasarımlar

Çok sevdiği öğretmenlik mesleğini başka bir büyük tutkusu “zanaat” aşkı için bırakan Metin Polat, deri ile gerçekleştirdiği marvel karakterleri, zırhlar, maskeler ve spor aksesuarlarıyla 26 ülkeye satış gerçekleştiriyor. 

Metin Polatmesleğine aşık bir öğretmenken, zanaat tutkusunun daha ağır basmasıyla 2020’de öğretmenliği bırakarak kendi atölyesini kurmaya karar vermiş. Bu atölyede, deriyi adeta yeniden yorumlayarak bambaşka formlara dönüştüren Polat’ın tasarımları arasında Marvel karakterleri, deri zırhlar, maskeler, spor aksesuarları oldukça dikkat çekiyor. 26 ülkeye ürünlerini satan Metin Polat’ın müşterilerinin önemli bir kısmını Avrupalı ve Amerikalı kullanıcılar oluşturuyor…

Gentleman: Mesut Bey siz aslında beden eğitimi öğretmeniyken, hayatınızla ilgili önemli bir karar alarak mesleğinizden vazgeçtiniz. Bu hikayeyi anlatır mısınız, neden böyle bir karar aldınız?

Mesut Polat:  Aslında mesleğine aşık bir öğretmenim, hayatım sporla geçti diyebilirim. Milli güreşçiyim, ama zanaat hep hayatımın bir parçasıydı ve daha baskın geldi. 2020’de öğretmenliği bıraktım ve bu alana yöneldim çünkü farklı bir şey yapmak, tasarlamak bana hep heyecan vermiştir. Her ürünümü halen ilk ürünümmüş gibi severek ve heyecanla yapıyorum.

G: Siz deri malzemeleri çok özel tasarımlara dönüştürüyorsunuz. Bu merakınız nasıl başladı?

M.P: Zanaatimi ilk elime aldığım yıllar çanta, cüzdan ve aksesuar ağırlıklıydı yeni bir şeyler yaratma arzusu beni farklı arayışlara itti ve ‘steampunk’la tanıştım. İlk işlerim sevdiğim Marvel karakterleri tasarlamaya başladım, farklı ve olmayan bir şey yapmak benim tarzın diyebilirim

G: Deriden ne tür ürünler üretiyorsunuz?

M.P: Deriden yapılabileceklerin bir sınırı olduğunu düşünmüyorum, çok zengin bir alan kendimi de bu konuda kısıtlamıyorum yapabildiğimi düşündüğüm herşeyi yapmaya çalışıyorum.  Çantalar, cüzdanlar, aksesuarlar, silah kılıfları, ayakkabı, yelek, eldiven, maske, kostüm, deri zırh, çarıklar, spor aksesuarları, insanların hayatını kolaylaştıran özel tasarımları talepler doğrultusunda yapıyoruz 

G: Tamamı el yapımı mı? Yoksa seri üretim olan ürünler de var mı aralarında?

M.P: Ürünlerimiz tamamen el yapımı ama seri üretim de var sipariş üzerine toplu ürünler de yapıyoruz. Hızlı büyüyen bir iş hacmimiz var taleplere yetişebilmek için ekipmanlarımızı geliştirip büyütüyoruz, gerekli bütün makine teçhizatına sahibiz, tabii ki kalitemizden asla ödün vermiyoruz.

G: Peki tamamen el yapımı olan bu ürünleri nasıl müşterilerinizle buluşturuyorsunuz?

M.P: Pek çok satış kanalımız var etsy, amazon, instagram, pinterest üzerinden müşterilerimize ulaşıyoruz, Amerika’da çalıştığımız depolarımız var orada ürün stoklarımız mevcut, seatle da New York’ta AVM’lerde mağazalarda ürünlerimiz raflarda. Türkiye’den ürünlerimizi ShipEntegra Lojistik aracılığıyla hızlı ve güvenli bir şekilde 26 ülkeye müşterilerimizin adreslerine gönderiyoruz.

G: Siz konsept mağazalar da oluşturuyorsunuz. 20’ye yakın bu şekilde mağaza açılışına destek verdiniz. İşin o tarafından da bahseder misiniz?

M.P: İş modelimiz e-ticaret yapmak isteyen fakat ne satacağını, nereden ve nasıl satış yapacağını bileyen insanlar için büyük bir fırsat, öncelikle satış kanalımızı belirliyoruz. Ardından ürünlerin tasarımını yapıyoruz, ürünleri fotoğraflarını, videolarını çekiyoruz, mağaza hikayemizi oluşturuyoruz, bu süre zarfında etsy eğitimi veriyoruz. Mağaza satmaya başladığında bütün kontrolü devrediyoruz ve zincirimize ekliyoruz, kolay arayüze sahip  panelimiz sayesinde gelen siparişleri panelimize giriyorlar ürünleri hazırlayıp aynı gün shipentegra aracılığıyla gideceği ülkeye ulaştırıyoruz.

G: Aldığınız yorumlardan pek çok yabancı müşteriniz olduğunu da gördük, nerelere yolluyorsunuz ürünlerinizi?

M.P: Taleplerin yüzde 70’lik bölümünü Amerika sonra Avrupa ve diğer ülkeler oluşturuyor, müşterilerimizin yorumları bizim için çok önemli, buna layık olmak için bütün siparişlerimizi özenle hazırlıyoruz.

G: Güzel bir atölyeniz var, bize buradan da bahseder misiniz?

M.P: Atölyem; günümün büyük çoğunluğunu orada geçiriyorum, çalıştığım ortam benim için çok önemli ilham gerektiren bir işim var geçirdiğim vakti keyifli bir hale dönüştürmek için atölyemi özenle oluşturdum ve tabii pratik çalışabilmek için bir düzen kurdum, gelen misafirlerim atölyede huzur bulduklarını söylüyorlar…

G: Ortalama bir ürün için tasarım ve üretim süreci ne kadar sürüyor?

M.P: Tasarım bu işin en meşakkatli süreci maskeleri önce manken üzerinde kalıp oluşturarak çiziyoruz ardından 3 boyutlu bir çizime dönüştürüyoruz, denemeler yapıp gerekli metaryalleri temin edip istediğimizi yakalayana denk çalışıyoruz. Bir maskenin yapımı ortalama 1 haftayı buluyor. 

G: Sizce en ilginç ürününüz?

M.P: En ilginç ve en sevdiğim ürünüm pradator maskesi diyebilirim, duruşu saçlarıyla bütün ilgileri üzerine çekiyor.

G: Kişiye özel tasarımlar da yapıyor musunuz?

M.P: Evet, aslında işimiz tam olarak bu diyebilirim, insanların aklındakini hayata geçirmek bizim işimiz, sadece ne istediklerini bilsinler ve bunu anlatabilsinler. 

G: Peki golf ya da binicilikle ilgilenenler için özel ürünleriniz var mı?

M.P: Evet talep olursa yapıyorum, birçok eyer yaptım daha önce ya da eski eyerleri yeniledim, golf ürünleri yapmadım ama bu benden istenirse seve seve yaparım dediğim gibi yeni şeyler yapmayı ve başarmayı seviyorum.

G: Son olarak gelecek hedeflerinizi sorarak sohbetimizi noktalayalım…

M.P: İşimi büyütmek en büyük hedefim üretim gücümüzü arttırmak ve şubeleşmek, Amerika’da ve Avrupa’da üretim atölyeleri kurmak istiyorum ve bu hedefe doğru adım adım ilerliyorum. Deri  ayakkabı konusunda yeni bir tarz yaratmak istiyorum bunula ilgili çalışmalarım yakın zamanda bu konuda ciddi yatırım hedeflerimiz de var.