Monan’dan Erkeklere “Kufi Koleksiyon”u

Lüks mücevher markası Monan, erkeklere özel hazırladığı Kufi Koleksiyonu’nu Maserati ve Gentleman Dergisi işbirliğiyle Les Ottomans’ta çok özel bir davetle tanıttı…

Farklı tasarımları ve detaylardaki ince el işçiliği ile mücevher dünyasına yeni bir soluk getiren, saygın ve zarif bir duruşu temsil eden Monan zamansız koleksiyonlarına bir yenisini daha ekledi ve erkekler için çok özel bir koleksiyon hazırladı. İslam hat sanatının en eski bilinen yazı türü olan Kufi Alfabesi’nden esinlenen tasarımlar Monan’ın keskin çizgileriyle birleşerek modern ve cüretkar birer mücevhere dönüştü. Love (Aşk), Power (Güç), Peace (Huzur) kelimelerinin kufi yazı ile madene işlendiği mücevherler, Monan’ın ilk erkek mücevher koleksiyonu olma özelliğini de taşıyor. Bu özel koleksiyonun daveti, İtalyan şıklığını otomotivle buluşturan Maserati ile Hotel Les Ottomans’ta 30 Ekim Salı günü yapıldı. Davete, Eda Taşpınar, Jülide Onengut, Seval Bahçıvan, Gül İrepoğlu, Feyzan Top, Nastassia Coşkunseven, Kardelen Acar, Katerina Ekşioğlu, Elif İnci Aras’ın da aralarında bulunduğu iş ve cemiyet dünyasının tanınmış isimleri katıldı. Müge Onan’ın markası Monan’ın erkeklere özel olarak tasarladığı ilk mücevher koleksiyonu olma özelliği taşıyan Kûfî’nin tanıtıldığı etkinlikte; davetliler İtalyan pilotlar Vittoria Piria ve Lucio Da Zanche eşliğinde, iki adet Maserati Levante ile test sürüşü yapma fırsatı da yakaladı…

Müge Onan –Monan Jewelery Kurucusu

“Aşk, Sabır, Güç ve Huzur”

Davetin ev sahipliğini Monan’ın kurucusu Müge Onan yaptı… Müge Hanım, ilk kez görücüye çıkan “Kufi”koleksiyonunu Gentleman Dergisi’ne anlattı…

“Biz Monan olarak ilk defa erkek mücevher kolekiyonumuzun lansmanını yapıyoruz. Bundan önce erkek mücevher koleksiyonu yapmadık mı, yaptık… Ama bunu özel siparişler ile gerçekleştirmiştik. Daha ağırlıklı, erkeklerin kullanabileceği objeler sunduk… Puro aksesuarları, özel siparişler ile değişik objeler çalıştık. Onun dışında kalemler ve tespihler yaptık ama takabilecekleri mücevher anlamında bu ilk koleksiyonumuz. İsmi ise ‘Kufi’… Kufi, Arap Yarımadası’ndan çıkma en eski yazı kaligrafilerinden bir tanesi. Hatta en eskisi diyebiliriz. Geometrik ve sert hatlardan oluşan bir yazı sanatı kufi… Bu yazı sanatı göze çok estetik gelen ama Arapça bilmiyorsanız okumanızın mümkün olmadığı yazı türü. Kufi, Arap Yarımadası’ndan çıktığı için de örnekleri hep arapça karşımıza çıkıyor. Ama Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine geldiğimizde bazı hattatlar ‘kufi’yi latin alfabesiyle de birleştirmişler. Biz de mücevherlerimizi uluslararası alanda sattığımız için aynen onu yaptık. Hatta biz biraz daha farklılaştırarak İngilizce kelimeler kullandık. Şu anda gördüğünüz mücevherlerin üzerinde, ‘Power’, ‘Love’, ‘Peace’ ve ‘Patience’I görüyorsunuz. Çünkü bu dört kelimenin hayatta mutluluğun sırrı olduğuna inanıyoruz. Monan olarak felsefemiz de bu. Çünkü diyoruz ki “Aşk”; Mutluluk için kendini, yaradanı ve evreni sevmen lazım… “Sabır” diyoruz; her gelenin bir sebebi var. İyiyi de kötüyü de sabırla karşılamak gerekiyor… “Güç” diyoruz; Kendine iyi bakman lazım, dinç ve sağlıklı olman lazım. O gücü iyi amaçlarla kullandığında mutluluk yine sana geliyor. Ve de tabii ki “Huzur”… Alt felsefesi de bu. Altın ve altının gümüşle karıştığı parçalarımız var koleksiyonumuzda. Ve pembe altına yer verrdik koleksiyonumuzda. Kol düğmesi, bilezik, kolyeler ve yüzüğümüz de var. Aynı zamanda bir de muskamız bulunuyor. Klasik muskalar gibi değil, modern bir çizgisi var bu muskanın… Dünyada da ilk kez bugün görücüye çıktı. Kasım sonunda Londra’da da sergilenecek”

Bu özel koleksiyonun daveti, İtalyan şıklığını otomotivle buluşturan Maserati ile Hotel Les Ottomans’ta 30 Ekim Salı günü yapıldı.

Davete, Eda Taşpınar, Jülide Onengut, Seval Bahçıvan, Gül İrepoğlu, Feyzan Top, Nastassia Coşkunseven, Kardelen Acar, Katerina Ekşioğlu, Elif İnci Aras’ın da aralarında bulunduğu iş ve cemiyet dünyasının tanınmış isimleri katıldı.

Daha önce; “Once Upon a Time / Evvel Zaman İçinde”, “Black Kingdom / Siyah Krallık”, “Ode To Colors / Renklere Saygı” ve “Comtemporary Ottoman / Çağdaş Osmanlı” gibi koleksiyonlara imzasını atan Monan Kûfî Koleksiyonu ile ilk kez erkeklere özel bir mücevher koleksiyonu tasarladı.

İsmini dik ve sert köşelerden oluşan, geometrik çizgilere dayanan, Arap coğrafyasının en eski yazı sanatları arasında yer alan Kûfî’den alan koleksiyonda; Kûfî’nin keskin, modern ve cüretkar estetiğe sahip yapısı, mücevher ile biraraya geldi. Koleksiyon; love (aşk), power (güç), peace (huzur) kelimelerinin mücevhere işlenmesiyle oluşuyor.