Montblanc High Artistry ’Çin Seddi’ne Övgü’

Montblanc, yeni kalem koleksiyonu ile dünyanın insan yapımı en uzun anıtı olan Çin Seddi’nin unutulmaz hikâyelerini, ustalarının sınırsız yaratıcılığı ve kusursuz becerileri aracılığı ile yeniden insanlığa aktarıyor. Montblanc High Artistry, Çin Seddi’ne Övgü (A Tribute to the Great Wall) koleksiyonundaki her bir kalem, adeta bir sanat eseri niteliği taşıyor.

Montblanc, son High Artistry koleksiyonunu, dünyanın insan yapımı en uzun anıtı ve sekiz harikasından biri olarak kabul edilen Çin Seddi’ne adadı. Geleneksel Çin zanaatına ve kadim kültürüne saygı niteliğindeki Montblanc High Artistry, Çin Seddi’ne Övgü (A Tribute to the Great Wall) koleksiyonu, antik savunma mimarisinin bu nefes kesici ustalık eserinin ve seddi inşa eden Qin, Han ve Ming hanedanlarının kültürel etkilerini simgeliyor. Montblanc High Artistry, Çin Seddi’ne Övgü koleksiyonunu oluşturan beş edisyonun her biri, duvarın uzun tarihi ile ilişkili, kültürel temalardan ilham alınarak yaratıldı. Yapım aşamasında da yine kuyumculuk, kakmacılık, vernikleme, mine ile kaplama, nakışçılık, değerli taş işlemeciliği ve telkâri gibi kadim el sanatları kullanıldı. Çin’deki en saf ve en önemli sanat dallarından biri olan kaligrafi ya da diğer bir deyişle güzel yazma sanatını onurlandırmayı amaçlayan yeni koleksiyon; Limited Edition LE1, LE5, LE10 ve LE88 ürünleri ile işte bu kadim sanatı onurlandırmayı amaçlıyor. Genel olarak bir kaligrafi fırçasından esinlenilmesinin dışında farklı kalınlıklarla yazabilmeyi mümkün kılan 45 derecelik, kıvrımlı bir uç da bulunuyor. Montblanc’da ilk kez kullanılan, yeni bir teknoloji ile donatılan kalemde, üzerinde Çin Seddi’nin 3D kabartması bulunan, el yapımı, 18 ayar, som altın uç yer alıyor. 

Montblanc High Artistry, Çin Seddi’ne Övgü Limited Edition 1 Imperial

Bu muhteşem dolma kalem, geniş bir alan üzerinde taştan, devasa bir ejderha gibi kıvrılan Çin Seddi’nin görüntüsünü anımsatıyor. Geleneksel Ming hanedanı sanatından ilham alan ejderha benzetmesi, Au750 sarı, som altın kapak ve gövde üzerine işlenen safir, yakut, turmalin ve elmasların sarı, kırmızı, mavi ve turkuaz tonlarında can buluyor. Çin ritüellerinde ve saray müziğinde kullanılan, geleneksel enstrümana atıfta bulunmak amacıyla, çan sesi çıkaran, mavi safir taşlarla süslenmiş, el yapımı, minyatür bir müzik kutusu, büyük bir ustalıkla kalemin haznesinin içine yerleştirilmiş. Elle işlenmiş, Au750, sarı, som altın kapağın üzerine, ejderhanın pençeleri tarafından tutuluyormuş gibi yerleştirilen, 4.69 karatlık, pırlanta kesimli bir elmas ise bu edisyonu taçlandırıyor. Savunma konusunda en az Çin Seddi kadar güçlü bir geleneksel sembol olan Çin muhafız aslanı da hareketli, Au750, sarı, som altın klipsin üzerine 3D el işlemesi ile betimlenmiş. 

Montblanc High Artistry, Çin Seddi’ne Övgü Limited Edition 5 Imperial

Bu parça, Çin Seddi’nin olduğu kadar Çin’in de genel yüzünü değiştiren bir dönemin hâkimi olan Ming Hanedanı’nın (1368-1644) tüm güzelliğini ve zanaat ustalığını üzerinde barındırıyor. Bu kalemin kapağında ve gövdesinde bulunan rengârenk süslemeler, gösterişli Ming vazolarını andırabilmek amacıyla cloisonné ve champlevé teknikleri kullanılarak mine ile işlenmiş. Kapağın elle işlenmiş tepe kısmında yer alan ve dönemin kraliyet tacı mücevherlerine benzeyen kutu yaklaşık 1.8 karatlık, değerli bir pırlantaya ev sahipliği yapmakta. Bu edisyona özel olarak, hazne bölmesinde yarısaydam cila ile sabitlenmiş, sincap kılından bir kaligrafi fırçası bulunmakta. Bu parça gerçek bir fırça ile değiştirildiğinde, kalemin Çin kaligrafi fırçası olarak kullanılması da mümkün olabiliyor. Savunma konusunda en az Çin Seddi kadar güçlü bir geleneksel sembol olan Çin muhafız aslanı da hareketli, Au750, sarı, som altın klipsin üzerine 3D el işlemesi ile betimlenmiş. Çin Seddi üzerine anlatılan birçok hikâyeye atıfta bulunmak üzere, değerli Kalahari jasper taşından yapılan döner gövde halkasına, duvarı bir arada tutan tuğla efsanesi işlendi. 

Montblanc High Artistry, Çin Seddi’ne Övgü Limited Edition 10

Han Hanedanı, duvarı genişleterek hem imparatorluğa, hem de Doğu ile Batı arasında kültürel ve ticari bir köprü görevi gören İpek Yolu’na yapılan tehditlere karşı savunmayı geliştirmeyi hedeflemişti.  Montblanc High Artistry A Tribute to The Great Wall Limited Edition 10’un gövdesi, eski ticaret yoluna adını veren malzemeye ithafen, ipek nakışçılığını ön plana çıkarıyor. Han Hanedanı dönemindeki Çin Seddi’ni gösteren gövdede elle nakşedilmiş, altın iplikler yer alıyor. İpek Yolu’nda ticareti yapılan bir başka malzeme olan sedef ise kapakta görülüyor. Som altından iğnelerle tutturulan sedef plakalar Han döneminin kraliyet kefenlerine atıfta bulunuyor. Kapak, kaligrafların kullandığı geleneksel mürekkep hokkasının Montblanc versiyonu ile taçlandırıldı. Üzerinde beyaz Teflon’dan Montblanc amblemi yer alan ve safir cam ile kapatılmış, PVD kaplı hokkada mürekkep de bulunuyor. Yarısaydam cila ile sabitlenmiş, sentetik kıl ve keçi kılı ile kaligrafi fırçasına benzetilen konik haznenin üst kısmı, siyah safir ve elmaslarla kaplı. Şampanya rengi, Au750 som altın klipsin ince, ahşap panelinin üzerinde lazerle işlenmiş, Çince karakterler yer alıyor. Klips bu hali ile eski kâtiplerin yazmak veya çizmek için kullandıkları ince, bambu kamışları andırıyor. Değerli Kalahari jasper taşından yapılma, döner gövde halkasının üzerindeki ince işlemeler ise Lady Meng masalını aktarıyor. 

Montblanc High Artistry, Çin Seddi’ne Övgü Limited Edition 88  

Qin Hanedanlığı’nın kurucusu ve Çin’in ilk imparatoru olan Qin Shi Huang, kuzeyden gelen göçebe akınlarına karşı birçok küçük set yerine uzun ve tek bir duvar örülmesini emretmiştir. Montblanc High Artistry, Çin Seddi’ne Övgü Limited Edition 88’in som altından gövde ve kapak tasarımında, Çin İmparatorluğu’nu koruyan savaşçıların zırhlarından esinlenilmiş. Bu edisyonun pürüzlü yüzeyi Qin Hanedanı döneminde işlenen bronz sanat eserlerinin yüzeylerini andırıyor. Yazı aracının genel şekli kaligrafinin önemini vurguluyor; elle cilalanmış hazne kaligrafi fırçasının kıllarını, beyaz Teflon’dan Montblanc amblemi taşıyan, PVD kaplı parça ise mürekkep hokkasının farklı bir yorumunu yansıtıyor. Kırmızı lak üzerine PVD kaplı, siyah Çince karakterlerin bulunduğu, Au750 beyaz, som altından klips kâtiplerin yazmak ve çizmek için kullandıkları ince bambu kamışlarını andırıyor. Değerli Kalahari jasper taşından yapılma, döner gövde halkasının üzerindeki işlemelerde ise gözetleme kulelerinin hikâyelerinden ilham alındı. 

Montblanc High Artistry, Çin Seddi’ne Övgü Limited Edition Meisterstück Skeleton LE333

Bu koleksiyondaki Meisterstück 149 dolma kalemi, bir büyü ve güç sembolü olan Çin ejderhası ile ilişkilendirilen ve Çin kültüründe uğurlu rakam olarak kabul edilen dokuz ejderha motifi ile bezendi. Bu ilk High Artistry Meisterstück Skeleton, 333 parça ile sınırlı sayıda üretildi. Kalemin yarısaydam, koyu kırmızı cila ile çok katmanlı bir görünüme kavuşturulan, sembolik kırmızı ve sarı renkli gövdesinin üzerinde som altından bir iskelet kaplama yer alıyor. Çin kültüründe kırmızı renk ateşin yanı sıra mutluluğu, güzelliği, canlılığı, iyi şansı, başarıyı ve iyi kaderi temsil ediyor. Sarı ise kraliyetin simgesi olduğu için geleneksel olarak imparatora ait kabul ediliyor. Elle işlenen sarı, som altından ucun üzerinde Çin Seddi’nin meşhur gözetleme kulelerine benzeyen bir kule görülüyor. Kapağın üst kısmında ise sedef bir Montblanc amblemi yer alıyor.