Pilot Type 20 Blueprint

Zenith, kadranlarının görünmeyen tasarımını hak ettiği “Blueprint” ismi ile Pilot Type 20’nin özel bir yorumunda ortaya koyuyor. 

Zenith ekibi, tarihi binasının detaylı bir planına rastladığında; bu durum onlara, uçuşun öncüleri tarafından tasarlanan en eski uçaklardan olan ilk Aeronefs’te, özellikle de Louis Blériot ve onun Manş Denizi’ni boylu boyunca uçtuğu Type XI uçaklarında gördükleri planları hatırlattı. Çok eski yıllardan beri ilk havacılara eşlik eden önde gelen saat ustası Zenith, Pilot Type 20 Blueprint ile onların becerilerini şaşırtıcı bir şekilde vurgulamaya çalıştı. 

Proje planlarında daima merak uyandıran bir şeyler vardır. En çılgın hayalleri uygulanabilir kılan ve somut nesnelere dönüştüren şeydir o. 19. yüzyılın ortaları ve 20. yüzyılın başlarındaki üretim ve mühendislik planlarının tipik özellikleri arasında; her ögenin dikkatlice hesaplanması ve projenin temeli olarak hassas şekilde çizilmesi yer alır. Geçmiş dönemlerden gelen bir miras olan bu detaylı plan, kapsamlı planlama ve ustaca bir vizyonla aynı anlamı taşımaya devam ederek büyüyor. 

 Bir saatin kadranına bakarken insan; renklerine, kaplamasına, saat ibrelerinin ve göstergelerinin şekline, rakamların tipografisine odaklanırken aslında onu yapmak için gereken hassas hesaplamaları ve tasarım hususlarını fazla düşünmeyebilir. Yine de her bir Zenith kadranı, hiçbir detayın tesadüflere bırakılmadığı ölçüde titizlikle planlanır ve geliştirilir. Markanın tasarımcıları, üretim planlarını doğrudan kadranın üzerine ekleyerek kadranın bu “görünmeyen” yönünü vurgulamaya çalıştılar. Beklenmedik ve büyüleyici bir şekilde kadran, iki bölümden oluşuyor: kadran üreticisi tarafından kullanılan tüm teknik planların ve notların bulunduğu mat mavi bir zemin ve bunun üzerindeki safir camla her zamanki indekslerin ve logonun olduğu safir cam bir katman. Bu, çeşitli göstergelerin mavi tabanda hafif bir gölge oluşturduğu ve planlama kadranının üzerinde gezindikleri izlenimini verdiği için büyüleyici derinlikte bir görsel etki yaratıyor. 

 250 adetle sınırlı olan Pilot Type 20 Blueprint, Zenith’in yaygın Pilot saatinin mirasına sadık kalıyor. Cilalı ve pürüzsüz biçimde matlaştırılmış yüzeylerin birleşimiyle tamamlanan büyük boy çelik kasa, uçuş eldivenleri takarken bile zamanın ayarlanmasına olanak tanıyan kendine has büyük boy “soğan” şekilli tepeye sahiptir. Kasa yanında, saatin sınırlı üretim numarasını taşıyan eşsiz vidalı bir plaka bulunur. Bileğe takılabilen bu uçuş aletine güç veren mekanizma ise Elite manufacture otomatik mekanizmadır ve minimum 50 saatlik bağımsız çalışma performansı sunar. Havacılığın en eski yıllarına bir selam gönderen mavi dana derisi kayış, perçinli ve titanyum tokalı tasarımıyla klasik kürklü deri uçuş ceketini ve eski bir pilot kaskında bulabileceğiniz özel yüzeyi anımsatıyor. 

ZENITH: YILDIZINIZA ULAŞMA ZAMANI

Zenith, insanlara her türlü zorluğa karşın hayallerini takip etmeleri ve hayallerini gerçeğe dönüştürmeleri için ilham kaynağı olmayı amaçlar. 1865 yılında kuruluşundan bu yana Zenith, kelimenin modern anlamı kapsamında ilk saat imalatçısı olmuş ve ürettiği saatler de, Manş Denizi üzerinden tarihi uçuşu gerçekleştiren Louis Blériot ve stratosferden rekor kıran bir serbest atlayış yapan Felix Baumgartner gibi, büyük hayaller kuran ve imkansıza ulaşmak için çabalayan olağanüstü isimlere eşlik etmiştir. 

Kılavuz yıldızı inovasyon olan Zenith, tüm saatlerinde kendi geliştirip ürettiği olağanüstü mekanizmaları kullanır. Marka, ilk otomatik kronograf El Primero’dan 1/100 saniye hassasiyete sahip en hızlı kronograf El Primero 21’e ve 30’dan fazla parçanın yerini alan yekpare parça ile regülasyon organını yeniden icat eden Inventor’a kadar tüm mekanizmalarıyla, her zaman mümkün olanın sınırlarını zorlamıştır. Zenith 1865’teb bu yana İsviçre saat üretiminin geleceğini şekillendirmiş, kendi kendilerine meydan okuma ve engelleri yıkma cesareti gösterenlere eşlik etmiştir. Şimdi yıldızınıza ulaşma sırası sizde. 

Pilot Type 20 “Blueprint” 

Referans: 03.2435.679/51.I012 

Önemli Noktalar: Yeni 45 mm matlaştırılmış çelik kasa, eşsiz çift katmanlı kadran, kasa arkasında Zenith uçuş enstrümanları logosu işlemesi, Zenith’in efsanevi havacılık saatlerinden ilham almış 250 adet sınırlı sayıda üretim. 

Mekanizma: Elite 679
Salınım: 28’800 VpH (4 Hz)
Güç Rezervi: min. 50 saat 
Fonksiyonları: Merkezi saat ve dakika. Merkezi saniye ibresi 
Kasa: 45 mm  
Materyal: Paslanmaz çelik
Materyal: Paslanmaz çelik 
Kadran: Çift katmanlı kadran: 1 mavi kadran + 1 safir kadran
Su geçirmezlik: 10 ATM 
İndeksler: Beyaz vernikli arabik indeksler
İbreler: Rodyum kaplama, SuperLuminova SLN C1 kaplı fasetli
Kayış ve Toka: Perçinli mavi dana derisi kayış, titanyum toka