Savaşçı Güzeller

Deniz kuvvetlerinde uzun yıllara dayanan tecrübeleri ile italyan firmaları tarafından, askeri standartlara uygun olarak tasarlanan ve inşa edilen tekneler bulunuyor. Karşınızda bunlardan öne çıkan bazıları. Hızlı, teknolojik, dayanıklı ve… Neden olmasın, estetik açıdan da son derece güzeller. 

İtalyanlar’ın denizci bir toplum olduğu herkesçe bilinir, ancak çoğu kişi düşünmez ki bu uzak denizlere açılmak için sağlam teknelere sahip olmak, dolayısıyla da tekne inşaatını iyi bilmek gerekir. Geçmişte dünyayı keşfe çıkan, deniz ticaretine hakim olan, fetihlerle zenginleşen denizci toplumlar için tekne yapımı elzem bir iş olmuştur.
Bugün fetihler yalnızca ekonomik anlamda oluyor. İtalya da bu oldukça değerli üretim kolundaki ustalığını, made in Italy damgalı ürünleri tüm dünyaya satarak ve ülkeye bu sayede para, istihdam ve ün sağlayarak gösteriyor.

Özel yatçılıkta tasarım ve yaratıcılık alanında, İtalya’nın yaklaşık yirmi yıldır dominant bir varlık gösterdiği biliniyor. Ancak bu liderliği aynı zamanda teknelerin üstün bir kalite ile projelendirilip üretilmesine de borçlu olduğunu unutmamak gerek. Bu da birçoğu aile şirketi olan tersanelerin sürekli olarak araştırma ve geliştirme çalışmalarına yatırım yapmaları, ayrıca tekne parçasından aksesuara tüm üreticilerin yüksek kalite bilincine sahip olması ile gerçekleşiyor.

Gemi yapımı endüstrisinde de İtalyan tersanelerinin adları mükemmeliyet ile birlikte anılıyor. Bu sektörde kruvaziyerler ve askeri gemiler, kalitenin maksimum düzeyde olmasını gerektiren araçlar. Aslında deplasman tekneleri, yat ve süperyat üreticileri olan tersaneler de sahil güvenlik gibi küçük tekne üretimleri ile askeri gemiler alanında varlık gösteriyorlar. Uzun yıllar boyu tekne inşaatında edindikleri tecrübeyi, askeri standartlara uygun bir şekilde pratiğe döküyorlar. Gentleman sizler için bu savaşçı, hızlı, teknolojik, verimli, sağlam ve de güzel teknelerden bir derleme sunuyor. 

FERRETTI SECURITY AND DEFENCE 

Ferretti Yachts, Riva, Custom Line, CRN, Pershing ve Itama markalarının sahibi olan Gruppo Ferretti’ye bağlı bu bölüm Fast Patrol Vessel FSD 195 ile karşınızda. Yaklaşık 38 ton ağırlığındaki, 20 metrelik bu tekne, 50 knot hızı rahatlıkla aşıyor ve menzili de 500 mili geçiyor. 1900 hp’lik iki motorla donatılan tekne, mitralyöz ve diğer askeri sistemlerin yerleştirilmesi için uygun bir platforma sahip. Hatta bu versiyona iki adet MBDA Marte Mk2 füze rampası ile işlem alanın etrafına Rheinmetall zırh kiti dahi yerleştirmek mümkün. FSD 195 ayrıca inovatif bir uydu iletişim sistemi olan Skytech -IDS mod. BB50 ve Seakeeper NG9 jiroskopik dengeleyici ile donatılmış. Tekne, sivil kullanım için İtalyan sularında chase boat olarak da test edilmiştir. 

BAGLIETTO FFC15

15 metrelik bu alüminyum tekne performans özellikleri ile öne çıkıyor. Maksimum 45 knot hıza çıkan tekne, hızlı atak, kurtarma gibi görevler için polisler ve askeri devriyeler tarafından ya da lojistik amaçlı kullanılabilir. Her türlü senaryoda maksimum işlevselliği garanti edebilmek üzere, hem waterjet dahil çalıştırma şeklinde, hem de iç ve dış dekorasyonda geniş kişiselleştirme seçenekleri mevcut. FFC15 devriye aracı, füze rampası, ambulans veya amfibik itfaiye aracı olabilme gibi özellikleri ile tanınıyor. Drone çalışmaları da sürüyor. 

Üstte, 15 metrelik alüminyum tekne Baglietto FFC15. Motorizasyon, itiş, iç ve dış dekorasyon kişiselleştirilebiliyor. 

EFFEBI PROGETTO SAND

Seyahat tekneciliği sektöründe Mangusta markası ile süperyat üreten Effebi Spa, Effebi markası ile ticari ve askeri alanlarda da faaliyet gösteriyor. Şirket şu sıralar yoğun bir şekilde 16 metrelik drone tekne olan ilk Sand’in yapımı üzerine çalışıyor. Meccano Engineering Srl ve IDS Ingegneria dei Sistemi ile birlikte geliştirilen bu inovatif projede, uzaktan kumanda ile yönetilebilecek olan tekne bir yandan Fast Patrol Vessel olarak, diğer yandan da Unmanned (RINA ölçütlerine göre) olarak sınıflandırılabilecek. Bu durumda mürettebatsız (unmanned vehicles) seyir esnasında dümen bir otomatik pilota emanet edilmiş olacak. Ayrıca geleneksel yöntemlerle yönetim için farklı personeller de teknede yer alabilecek, ancak öncelik uzaktan kumandadan gelen emirlerin olacak. 

Effebi’nin 16 metrelik drone teknesi Sand.

NOVAMARINE INTERCEPTOR PATTUGLIAMENTO

Black Shiver markası ile super tender ve RIB üreten Novamarine’in askeri takip/devriye amaçlı ürün gamı Interceptor, her türlü deniz koşulunda yüksek hızı garanti ediyor. Aynı zamanda tekne üzerindeki görevliler ve teçhizat için maksimum koruma sağlıyor. Bu tekneyi, diğer normal şişme botlardan ayıran en önemli özellik, hava ile değil, batmayı imkansız kılan bir malzeme ile doldurulmuş olan lastik kısım. Tıpkı diğer Novamarine araçlarında olduğu gibi, Interceptor gamının da manevra kabiliyeti ve performansı göz alıcı. Yine de NP120 modelinde ön planda tutulan şey ekstrem durumlarda dahi sağlanan güvenlik ve konfor. 

Novamarine’in her türlü deniz koşulunda yüksek hız gerektiren görevler için tasarladığı Interceptor Pattugliamento.