Saygıdeğer Lüks Saatler ve Aksesuarlar Tutkunu Zarif Dostlar Merhaba!

Günümüzde sadece 365 gün olmakla kalmayıp bazen daha fazla yıl hatta bir dönem değeri taşıyan bir yılı daha geride bıraktık. Adeta zaman ölçümünün tanımlamakta yetersiz kaldığı saatler, günler ve aylar geçirerek yeni bir yıla erişmek üzereyiz. Yapmış olduğumuz bu göreceli tanımlama, hızla değişen dünyada küresel ekonomik, sosyal ve siyasi şartlarla gerçek anlamlarının gücünü bize hissettirmektedir.

Mehmet Ali BAL
ROTAP Yönetim Kurulu Başkanı

Artık her 72 saatte global olarak iki katına çıkan  bilgi üretiminin olduğu bir dünyada yaşamaktayız. Hâlbuki bu durum geçmişte bazen çağlar, bazen de yüzyıllar içinde gerçekleşmekteydi. Hatta bizler bile bazen bir gün içinde yıllık geçişler yaşamaktayız. Üstelik bu geçişleri tetikleyen gelişmeler, tasarımlar, motivasyonlar, icatlar, üretimler o kadar olağan bir akışla meydana gelmektedir ki, eğer bizler bu sürat yüzyılının çocukları olmasaydık, bu gelişmelerin hızında yok olur giderdik.Böylesi  devasa bir hızla gelişen dünyada doğru ve güzele ulaşabilmek adına, şimdiyi doğru saptayıp yorumlayabilmek ve geleceği de buna gõre öngörüp biçimlendirilmesine katkıda bulunmak icin çalışmak gerekmektedir. Biz de ROTAP ailesi olarak lüks mallar ve ürünler sektörünün ana rotalarını, adeta kuantum ölçeğinde gelişen ilişkilerini, teknoloji kadar sanat yönüyle de biçimlenen tasarım ve üretim olgularını analiz etmeye çalışıyoruz. Bunların da yanında lüks sektörünün sosyal katmanlardaki etkilerini ya da sosyal katmanlardaki lüks ürün ihtiyaçlarını dikkatle kavramak için çaba saf ediyoruz. Zira bugün artık biliyoruz ki, lüks ürünler ve aksesuarları bireysel yeteneklerle birleşince artık ürün olmaktan çıkıyor ve  başka bir etki, kuvvet, enerji ve büyüye dönüşüyorlar.

Deloitte tarafından bu yıl hazırlanan, “Lüks Tüketimin Küresel Güçleri 2019” raporuna (Altıncı Rapor) göre. “Dünyanın en büyük 100 lüks tüketim şirketi” 2017 mali yılında (mali yılı Haziran 2018’de sona eren 12 aylık dönem olarak tanımlanmaktadır) geçen yıla göre %10,8 artışla 247 milyar dolar satış rakamına ulaşmış bulunmaktadır. Pazar,  Çin ve Euro Bölgesi de dahil büyük pazarlarda küresel ekonomik büyümenin yavaşlamasına rağmen pozitif bir büyüme sergilemeye devam etmiştir. Küresel düzlemde yaşanan bazı ekonomik ve sosyal sorunlara karşın bu büyüme birçoğumuza garip gelebilir. Ancak, daha önceki yıllarda da benzeri büyümenin gerçekleştiğini görmekteyiz. Bir kere daha vurgulayalım ki, lüks ürün ve aksesuarların tüketimi insanla birlikte var olan bir ihtiyaçtır, Çünkü insanın içindeki güzellik duygusu ve estetik açıdan yeni boyutlara erişme tutkusu, kendini gerçekleştirirken ve ifade ederken zarif araçlara sahip olma ihtiyacını, beklentisini, zarif olana doğru ivmelenen dinamik iç var oluşunu sürekli beslemektedir. Lüks ürünler zirveye erişmiş gücün tacı oldukları gibi yaşamsal döngülerin de zarif kaynaklarıdırlar. Bu yüzden, her birey ve toplumda zarafet ve güzelliğe doğru doğal ve önlenemez bir eğilim vardır. Bu insani eğilimin sektörel liderlerinin lüks mallar tasarım, üretim ve ticaretinin ötesinde etkileri olduğunu gözlemlemek mümkündür.Lüks sektöründeki bu büyüme sonucu, küresel ilk 100 şirket arasında girebilmek için minimum gelir bir önceki yıla göre yedi (Milyon) dolar artarak 218 milyon dolar olmuştur.

Maalesef küresel ilk yüz (100) şirket arasında Türkiye’den bir şirketimiz yoktur. Deloitte Raporunda bu konuda bir değerlendirme yapılmış, Türkiye’nin lüks mallar alanında özellikle tekstil ve mücevherat pazarında oyuncu olabileceği değerlendirmesi yapılmıştı (Lüks Tüketimin Küresel Güçleri 2017). Maalesef henüz bu konuda 2019 Raporuna yansıyan bir başarı olmamakla birlikte, küresel ilk 100 şirket arasında yer alabilmek hedefini canlı tutmalıyız.Söz konusu Rapora göre, küresel ilk 10 (On) şirket arasında Louis Vuitton SE ikinci sıradaki ABD şirketine göre iki katından fazla bir satış farkı atarak birinci sırada yer almaktadır. İlk on içinde, ABD, İsviçre, İngiltere, İtalya ve Hong Kong şirketleri yer almıştır. Fransa üç şirketi ve yüksek yükselen satış başarısıyla birinci sıradadır.

İtalya en fazla lüks üretim şirketine sahip olsa da satışta payı çok düşüktür.Yine aynı Rapora göre İlk 100 lüks tüketim şirketinin 88’inin merkezi 9 ülkede yer almaktadır ve bu şirketler ilk 100’ün gerçekleştirdiği lüks ürün satışının %93,4’ünü gerçekleştirmişlerdir. İlk on (10) şirket ise ilk 100 şirketin toplam satışlarının yaklaşık yarısını (%48.2) yapmayı başarmıştır.Raporda sunulan bu global bilgiler bize ciddi olarak lüks üretim sektöründe en azından aktör olabilmek için çaba sarf etmemiz gerektiğini ifade etmektedir. ROTAP olarak ticari etkinliklerimizle birlikte yürüttüğümüz bütün faaliyetlerde lüks sektörünün özellikle üretim ve tasarım aşamalarında da var olmamız gerektiğini vurgulamaktayız. Bu vurgu, Raporda sunulan tablonun içinde yer almak gerektiğini içermektedir. Görüldüğü üzere lüks malların üretim, tasarım, ticaret ve ilişkili organizasyonlarında küresel bir tekelleşme görülmektedir. Bunun çaba, emek ve ileriye dönük projeler gibi birçok farklı vektöre bağlı bir başarı olduğunu düşünmekteyiz. Nitekim Hakan Göl “Hazır giyim ürünleri ve mücevher üretim yeteneklerimizin doğru kullanılması ve yeni nesil e-ticaret, satış, servis ve pazarlama teknolojilerinden faydalanılması ile bir Türk markası da uluslararası lüks markaları arasında yerini alabilir” önerilerini sunmaktadır. ROTAP olarak da bu anlamda bir katkı sunmak için fırsatları değerlendirmekteyiz.ROTAP  Nişantaşı merkezimiz başta olmak üzere, ki bu bölgeyi Louis Vuitton sahibi Yves Carcelle de bir Türkiye merkezi olarak düşünüyordu, bir çok merkezde mağazalarımız, butik mağazalarımız, bayi ağımız bulunmaktadır. İstanbul’da yeni olarak EMAR AVM de yeni bir butik mağaza açmış bulunmaktayız.

Seçkin saat ve lüks tutkunu dostlarımız için öncelikle uygun platformlar belirlemekteyiz. Bu ,İstanbul’daki merkezimiz ve mağazalarımız için olduğu kadar Ankara ve İzmir’deki mağazalarımız için de geçerlidir. Kaliteli ürünler, kaliteli platformlar ve albenisi olan iç dizaynlar ve yüksek nitelikli hizmetleri hedeflemiş bulunmaktayız. Bu özelliğimiz ile son yıllarda gelişen müşteri beklentilerinden birine daha etkin cevap vermeyi başardık.Bir röportajımda da ifade ettiğim gibi “Türkiye harika bir lüks marka pazarı ve “Kültür yaratıcı etkisiyle dış transfer yeteneği olan özellikli bir pazar yapıcı Pazardır”. Türkiye’nin bu ayrıcalıklı Pazar özelliklerini değerlendirmek istiyoruz. Nitekim 2019 Türkiye Raporunda “Ülkemize gelen turistlerin yapmış oldukları alımların” etkisinden bahsedilmiştir. Biz bu ümidi yaşatmak ve büyütmek istiyoruz. Örneğin 2015, 2016 Raporlarına baktığımızda, yüksek ciro yapan şirketlerin ağırlıklı olarak Avrupa merkezli ülkelerde bulunduklarını gözlemlemekteyiz (Özellikle Fransa, İspanya ve İngiltere). Bu da bizi ülkemizi kendi başına kaliteli bir satış platformuna dönüştürme idealine götürmüştür. Nitekim, Louis Vuitton’un Başkanı Yves Carcelle 22 Eylül 2014 yılında Hürriyet gazetesine verdiği röportajında “Türkiye’de lüks pazarı büyüyor. Nişantaşı mağazamızı büyütüp, ‘Global’ hale getireceğiz” demekteydi. Bu yıl içerisinde L. Vuitton yukarıdaki Türkiye için ümit ve öngörü içeren bu sözleri söylemekteydi. Bu da Türkiye’nin sadece kendi müşteri potansiyeli ile değil, bölgesel ya da ilişkili coğrafyalardan gelen müşteriler tarafından da zenginleştirilen bir Pazar platformu olduğunu göstermektedir.Yeni trendler üzerinden devam edersek, ROTAP olarak yüksek düzeyde uyum sağladığımızı söyleyebilirim. Mesela “Sadakat için daha fazla ödül” bağlamında müşterilerimizi dünyanın lüks ürün merkezlerindeki ürünlerle aynı kalitede yaklaşık fiyatlarda bir hizmet arzı sağlamaktayız.

Ayrıca ürünün alım ve kombinasyon sürecinden itibaren uzun zamanda kullanım için gerekli tamir ve modifikasyon hizmetlerimizle sağlıklı bir birliktelik sağlamaktayız. Merkez ve yakın mağazalarımızdaki yetkili tamir ve modifikasyon atölyelerimizde ürünlerin kullanım ömrü uzatıldığı ve kullanım konforu artırıldığı gibi gerekli kişisel beklentiler de karşılanmaktadır. Sunduğumuz bu hizmet Türkiye şartlarında önemli bir değer ifade etmektedir.Diğer yandan müşterilerimizin beğenilerine ve ihtiyaçlarına uygun her kalite ve gamda ürün yelpazesinin genişliği ile ROTAP alanında emsalsizdir. Herhangi bir ROTAP mağazamızı ziyaret ettiğinizde bu ayrıcalığı kolayca fark etmeniz mümkündür.  Ürün çeşitliliği kapsamında belirtelim ki, Esas olarak Montblanc, Blancpain, Jacquet Droz, Davidoff, Thomas sabo ve Péquignet, Montegrappa kalemin distribütörlüğünü yapmaktayız. Ayrıca Omega ve Longines de bünyemizde bulunmaktadır. Tabii ki bizim pazarımıza, kalite ve zarafet anlayışımıza uygun markalarla karşılaştığımızda bu markaları da platformlarımızda lüks tutkunu dostlarımıza sunmaktayız. Bu ürün çeşitliliğine lüks sektörün tacı diyebileceğimiz Pomellato da eklenmiştir. Ben dahil ROTAP yetkilileri olarak, müşterilerimiz için en iyi ve en uygun ürünleri arama sorumluluğunu hissetmekteyiz. Lüks sektöründe, ilginin ürünler ve marka gücü yanında dijital deneyime kaydığı, e-ticaret ve m-ticaret kanallarının tamamlayıcı etkisinin hem satın alma hem de uçtan uca deneyimde kendine daha çok yer bulduğu bilinmektedir. Artık, dijital ve teknoloji kavramlarının gelişmediği şirketlerin yaşama imkânları bulunmamaktadır.

Özellikle lüks sektöründe gençlerin ilgisinin önem kazandığı, zamanımızın genç kesiminin ise dijital teknolojilere, e-ticaret ve m-ticarete son derece yatkın Z Kuşağından oluşması, bizi E-Mağazacılık hizmetlerinde yüksek performanslı bir dijital alışveriş sitesi kurmaya yöneltmiştir. Bu anlamda, çok iddialı olduğumuzu siz dostlarımızla paylaşmak isteriz. Z Kuşağı demişken, ROTAP mağazalarımız ve merkezimizde esaslı deneyim sahibi personelimizin yanında, özellikle gençlere ve modaya hitap edebilecek genç görevliler istihdam ettiğimizi de belirtmek isteriz. Elbette ki gençlik sadece yaş olarak değil, personelimizin ilgileri, en iyisini yapma arzuları, alışkanlıkları, en güzelini bulma idealleri itibarıyla da gençliktir. Kültür ve bilgilerinin çeşitliliği de gençliğin bir parçasıdır. Bu yüzden, ROTAP bünyesinde çok çeşitli bir personel profili barındırıyoruz. Mesela satış uzmanları yanında tasarım uzmanları ve yetkili tamir ve modifikasyon teknisyenleri bizim şirket olarak da ayrıcalığımızdır. Bunların yanında, lüks tüketim sektörünün medyada önemli bir görünür ve öncü yüzüyüz. Periyodik ROTAP Dergimiz incelendiğinde lüks tüketim sektörünü sadece ticari değil aynı zamanda bir kültürel olgu olarak da gördüğümüz daha iyi anlaşılabilir. Yazımızın amacına dönersek, bir yeni yıl yazısının girişine niçin hızlanan zamanı, geometrik çoğalan bilgi kümelerini, değişen ana algıları paylaştık? Zamanımızı, teknolojileri, yaşam biçimimizi bu dinamik olgular belirliyor da ondan. ROTAP olarak ilişki kurduğumuz dış dünyayı, seçkin müşterilerimizi, yeni başarıları, istisnai mutlulukları, yeni soruları, yeni kaosları, yeni açılımları kısacası yeni dünyayı anlamak istiyoruz. Ve ROTAP ailesinin çalışanları gibi müşterileriyle de hep yeni kalmak istiyoruz. “Her dem tazeleniriz,/ Bizden kim usanası” diyen Yunus Emre gibi yeni zamanları yepyeni bir ruh ile karşılamak istiyoruz. Bütün Rotap ailemize, seçkin dostlarımıza lüks ürünler gibi ışıl ışıl parıldayan, yenilenen ve yenileyen yeni yıllar diliyoruz.

Saygılarımızla… 

Mehmet Ali BAL
ROTAP Yönetim Kurulu Başkanı