She’s Mercedes “İlhamı İz Bırakan Kadınlar”

Koluman İstanbul She’s Mercedes Etkinliği gücünü ilham veren kadınlardan alıyor…

İz bırakan hikayeleri olan kadınlardan ilham alan She’s Mercedes platformu kapsamında düzenlenen etkinlik 20 Ekim’de Koluman İstanbul Göztepe Showroom’unda gerçekleşti. Etkinlikte; Mercedes-Benz’in marka değerlerine paralel olan iyi yaşam, deneyim, inovasyon ve sürdürülebilirlik başlıkları esas alınarak farklı endüstrilerden ilham veren kadınların konuşmacı olarak katıldığı bir söyleşi gerçekleştirildi. 

Feyzan Ersinan moderatörlüğünde; Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan, Besteci ve Piyanist Anjelika Akbar, Mimar Melike Altınışık, Ralli Pilotu ve Gazeteci Burcu Çetinkaya, ilham veren hikayelerini kadınlardan oluşan katılımcı grubuyla paylaştı. Konuşmacılar ve davetliler keyifli sohbetler gerçekleşleştirdiği etkinlik Anjelika Akbar’ın piyano resitali eşliğinde devam etti. 2015’ten bu yana, 70’den fazla ülkede aktif olan She’s Mercedes, iz bırakan hikayelerden yola çıkarak hayalleri olan kadınlarla bunları gerçeğe dönüştürmüş olanları bir araya getiren bir ilham platformu. En iyiyi hedefleyen kadınların birbirlerine cesaret ve güç vermesini amaçlayan bu platform, sadece bir sosyal topluluk olmaktan ziyade ortak bakış açısından doğan bir anlayış biçimi. 

Kuruluşundan itibaren Mercedes-Benz’in başarı hikayesinde kadınların da her zaman önemli rolü oldu. Mercedes marka ismini, ilk Daimler otomobilinin siparişini veren Emil Jelinek’in kızı “Mercedes Jelinek”ten almıştır. Böylece, “Zarafet” anlamına gelen İspanyolca bir isim olan Mercédés, 1900’lerin başında Daimler-Motoren-Gesellschaft (DMG) şirketinin yeni markasının da adı olmuştur. 

Mercedes markasının sadece isminin belirlenmesinde değil, bugünlere gelebilmesinde de özellikle bir kadının rolü çok büyüktür; Bertha Benz. 1886 yılında otomobili icat eden Carl Benz’in eşi Bertha Benz, otomobil ile tarihteki ilk uzun mesafe yolculuğunu gerçekleştiren kişidir. Bertha Benz güçlü bir kadın ve ölümsüz bir rol model olarak hem bir öncü hem de Mercedes-Benz’in ilk test sürücüsü olmuştur. Bertha Benz, eşinin icat ettiği otomobile halkın dikkatini çekmek için 106 km uzaklıktaki Pforzheim’e uzun soluklu bir yolculuk yapma kararı almıştır. Bu cesur davranışı onu bugün yaşamın her alanındaki öncüler için en iyi rol modellerden biri yapmıştır.

Mercedes-Benz’in “Mükemmel Müşteri Deneyimi” stratejisinin bir parçası olan ve güçlü ve ölümsüz rol model kadınlardan ilham alan She’s Mercedes, bu girişim ile birlikte dünyanın dört bir yanındaki tüm kadınlara cesaret vermeyi amaçlıyor.