Sıradışı, Görkemli ve Otantik Madhus

Swissotel the Bosphorus’ta kapılarını açan Madhus, Hint yemek kültürünün eşsiz lezzetlerini modern unsurlarla harmanlıyor. 

İngiltere’nin en ünlü ve lüks lokasyonlarında bulunan Madhus, Swissotel the Bosphorus’ta kapılarını açtı. Hint kültürünün eşsiz lezzetlerinin modernize edilerek deneyimlenebildiği restoran, görkemli dekorasyonu ve canlı renkleriyle de dikkatleri çeken bir atmosfere sahip. Madhus’u, Türkiye Accor Otelleri Operasyon Başkan Yardımcısı ve Swissotel the Bosphorus Genel Müdürü Uğur Talayhan’la konuştuk. 

Gentleman: Londra’nın en ünlü ve lüks lokasyonlarında bulunan Madhus’u Türkiye’ye getirmeyi nasıl düşündünüz?

Uğur Talayhan: İşin mutfağından gelmek benim hayatımın gerçek bir özeti diyebilirim. Yıllardır edindiğim tecrübe, tattığım lezzetler, deneyimlediğim bir sürü kültür ve mutfak Türkiye’de gastronomi adına neyin eksik olduğunu fark etmeme olanak tanıdı. Londra’nın nezih havasını ve insanlara sunduğu farklı tatları seviyorum. Hint Mutfağı oldukça ilgi gören, klasik lezzetlerden öte tabaklamasıyla da dikkat çeken bir mutfak. Kendi ülkemin sokaklarında birçok lezzetin tınısı var ama Hint Mutfağı, güzel örneklerini görmenin eksikliğini hissettiğimiz bir alandı. Bu sebeple, Hint kültürünü olduğu gibi yansıtarak modernize ettiğimiz Madhus’u otelimizin kalitesi ve özeni ile Türkiye’ye getirerek bir ilke imza attık. 

G: Madhu’s İstanbul’un hikayesi nedir? 

U.T: Madhu’s İstanbul, Türkiye’de bir ilkin hikayesi. İngiliz Kraliyet Sarayı’ndaki davetlerde yıllardır menüleri hazırlayan, Londra’nın en ünlü ve lüks lokasyonlarında bulunan Hint restoran zinciri Madhu’s, Türkiye’de ilk defa Swissôtel The Bosphorus kalitesi ile 28 Eylül’de açılıyor. Hint kültüründen aldığı ilhamı, tabaklarına ve tasarımına yansıtan Madhu’s, sıradışı bir yolculuğa çıkmak isteyen lezzet tutkunlarını İstanbul’da buluşturuyor. Bambaşka bir kültürün rengi olan Hint Mutfağı, zengin içerikli malzemelerin seçkin tatlarla buluşturulduğu bir tasarım harikasına dönüştü. Madhu’s zincirinin hikayesi, anısı çok; Madhu’s İstanbul yeni hikayelerin başlangıcı olmak için rafine tatları yaşamın bir parçası haline getiren insanları, Swissôtel The Bosphorus, İstanbul’a bekliyor.

G: Madhu’s ses getiren bir Hint Restoranı. Peki Hint Mutfağı Türkiye’de nasıl karşılanıyor? Siz ne düşünüyorsunuz? 

U.T: Hint Mutfağına ilgi olduğu kadar ön yargı da var. Birçok insan Hint mutfağını baskın baharatlardan ibaret zanneder; oysa damakta kurulan bir dengedir bu mutfak. Her yemeğin ayrı bir rengi ve sınırı var. Şeflerimizle birçok kez tadım yaptık, yemekler üzerine çok çalıştık. Tüm kalbimle söylüyorum ki Madhu’s İstanbul’da herkes kendi damak zevkiyle karşılaşacak ve bu renkli dünyanın tutkunu olacak. 

G: Hint kültürünü, restoranın mimarisine ve düzenine nasıl yansıttınız?  

U.T: Her şeyden önce, içeri girdiğiniz anda sizi karşılayan budalar havanızı anında değiştiriyor. Görkemli dekorasyonu, canlı renkleri ile dekorasyonda her detay incelikle düşünüldü.  Restoranımızın duvarlarında çizimi ressamlarımız tarafından yapılan ve günler süren Hint tanrısı motifleriyle karşılaşacaksınız. Restoranımızın bahçesi adeta bambaşa bir dünyaya açılıyor. Dekorasyonda modernize edilmiş Hint kültürünün izlerini göreceksiniz. 

G: Restoranın chef’i kim? Menü kim tarafından hazırlandı? 

U.T: Madhu’s diğer şubelerinden farksız olarak İstanbul’da da Group Executive Chef Amaardeep Anand’ın hazırladığı menüsü ve etkileyici sunumlarıyla sizlerle olacak. 

G: Hazırlanan menüde, gelenlerin mutlaka tatması gereken imza yemekler neler?

U.T: Geleneksel baharatlar ve ödüllü şef Amaardeep’in özel dokunuşlarıyla oluşan eşsiz menüde ‘Masaledar’, ‘Tavuk Masala’, ‘Punjabi Samosas’, ‘Robata Chops’ gibi seçenekler ön plana çıkıyor. Swissotel The Bosphorus Madhus’da yer alan, geleneksel Türk baklavasının Hint dokunuşlarıyla yeniden şekillendirildiği imza tatlı ‘Gajar Ka Halwa Baklawa’ ise özel bir ilgiyi hak ediyor. 

G: Madhu’s zincirinin diğer şubeleri, yılda 500’e yakın Hint düğünü yapmaları ile biliniyor. Madhu’s İstanbul’un da böyle bir planı var mı? 

U.T: Elbette var. Madhu’s zinciri birbirine paralel giden ve birlikte yürüyerek büyüyen bir zincir. Restoranı tasarlarken tüm detaylarıyla Hint düğünlerini de düşündük.  Türkiye’nin her şehrine ulaşabilen catering hizmetimiz var. Ayrıca restoran içinde veya otelimizde tüm destinasyon düğünlerini ağırlayabilecek bir kapasite ile yola çıkıyoruz.

G: Restoran özel davetleri kaldırabilecek kapasitede mi? Bahsedebilir misiniz? 

U.T: Tüm ayrıntısı özenle hazırlanmış dekoru ve etkileyici sunumlarıyla dikkat çeken restoran, 260 kişilik oturma kapasitesine ve 16 kişilik özel bölüme sahip. İçerisinde 280-300 çeşit zengin şarap menüsü ve oldukça geniş bir kav bulunan Madhu’s aynı zamanda misafirleri için Türkiye’nin en büyük ‘humidor’ dolabına sahip.  Özel davetlerde, iz bırakacak sayılı adreslerden biri olmaya hazırlanıyor dersek yanlış olmaz. Madhu’s İstanbul’un ismini çok duyacaksınız. 

G: Madhu’s İstanbul catering hizmeti sunuyor mu? 

U.T: Özel gece ve davetlerde en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş catering hizmeti de sunan Madhu’s, Londra’daki üstün servis ve hizmet anlayışını dilediğiniz lokasyonda sunmaya devam edecek. İstanbul’da Hint düğünleri ve davetleri için de servis verecek olan Madhu’s yiyecek & içecek sektörüne yeni bir soluk getirecek.

G: Madhu’s İstanbul 3 kelime ile özetlenseydi, ne söylerdiniz? 

U.T: Madhu’s İstanbul üç kelime ile özetlenecek olsa bunlar “sıra dışı, görkemli ve otantik” kelimeleri olurdu.