Tarihi Yarımada’da Şehri Hissetmek isteyenlere: “Novotel Istanbul Bosphorus”

Novotel, Accor Grubu’nun Türkiye’deki ilk markası konumunda yer almakta. Novotel Istanbul Bosphorus Genel Müdürü Erkan Öğüt tarihi yarımadada konumlanan otellerini Gentleman’a anlattı…

Novotel Istanbul Bosphorus Genel Müdürü Erkan Öğüt

Karaköy Rıhtım Caddesi üzerinde yer alanNovotel Istanbul Bosphorus, 2016’dan bu yana misafirlerine hizmet vermeyi sürdürüyor. Modern bir dizayna sahip 200 oda ve Boğaz manzaralı Suite’leriyle yerli ve yabancı konuklarını ağırlayan otel, “Mürver” restoranıyla da müşterilerine yüksek kalitede hizmet sunuyor…

Gentleman: Novotel Istanbul Bosphorus merkezi lokasyonu ile tarihi bol olan bir çevrede bulunuyor. Öncelikle sizin Novotel markasıyla buluşma hikayenizi dinleyerek başlayalım…

Erkan Öğüt: Accor Grubu’nun Türkiye’deki ilk markası olan Novotel ile tanışmam Novotel İstanbul Zeytinburnu otelimizin açılışı ile oldu. Eğitim hayatımı tamamladıktan sonra, Türkiye’ye dönüş yaptım ve bu esnada Accor Grubu’nun Türkiye’deki büyüme planları ile hayata geçirdiği ilk projesi olan Novotel İstanbul Zeytinburnu’nda, 2007 senesinde satış yetkilisi olarak görevime başladım. Bu; o dönemde birlikte çalıştığım tüm arkadaşlarım ve benim için gerçekten çok önemli ve heyecanlı bir süreçti. Bugün, 14 şehirde, 14 marka ve 60 otel ile hizmet veren bir zincirin ilk otelinin açılışında yer almak ve bu büyümede  yer almak gerçekten bizler için çok değerli. Kendimden bahsedecek olursam, Akdeniz Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik bölümününde okurken, eğitim hayatıma kısa bir ara vererek, tecrübe kazanmak için yaklaşık 1,5 sene Amerika’da çalıştım.  Türkiye’deki eğitimimi tamamlayıp, Akdeniz Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra İngiltere’de Bournemouth Üniversitesi’nde Turizm İşletmesi ve Pazarlaması üzerine master eğitimimi tamamladım. Türkiye’ye tekrar döndüğümde, Grand Hyatt İstanbul’da resepsiyon görevlisi olarak profesyonel kariyerime başlangıç yaptım. 2007 senesinde Novotel Istanbul Zeytinburnu açılış kadrosunda Satış yetkilisi olarak Accor’daki görevime başladım. Accor’un Türkiye’deki 4. Oteli olan Novotel Trabzon’un açılış kadrosunda departman müdür olarak yer aldım. Accor bünyesindeki farklı otellerde yönetici ve genel müdür olarak görevime devam ettikten sonra, 2016 senesinde Novotel İstanbul Bosphorus otelimizin açılışını gerçekleştirdim ve halen genel müdür görevime devam etmekteyim. Evliyim ve 10 yaşında bir oğlum var. 

G: Bize Novotel Istanbul Bosphorus’dan bahseder misiniz? Hangi detayları ile İstanbul’a değer katıyor?

E.Ö: Otelimiz Karaköy Rıhtım Caddesi üzerinde Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün bulunduğu eski Karaköy Binası ve bitişiğindeki Kozluca Han’ın arazisi üzerine Akfen GYO yatırımı olarak inşa edilmiştir. Akfen GYO, Avrupa’nın en büyük uluslararası zincir otel işletmecisi olan Accor ile stratejik işbirliği kapsamında Ibis ve Novotel markaları altında şehir oteli projeleri geliştirmektedir. Türkiye’deki 60 otelinden biri olan Novotel İstanbul Bosphorus Şubat 2016 tarihi itibarıyla hizmete açılmıştır. Kullanışlı ve modern bir dizayna sahip 200 oda ve Boğaz manzaralı Suite’lerimiz, kapalı havuzlu sağlık kulübümüz, 550 m2 toplam alana sahip 6 toplantı salonumuz, eşsiz Boğaz manzarası eşliğinde sunduğumuz zengin kahvaltı büfemiz, açıldığı günden beri birçok ödül almış,  â la carte menu ile hizmet veren “Mürver” restaurantımız ve misafir memnuniyetini her zaman önceliği olarak gören güleryüzlü ekibimiz ile bölgemize gelen misafirlerimize yüksek kalitede hizmet sunuyoruz. Galataport, İstanbul Modern Sanat Müzesi, Galata Kulesi, tarihi İstanbul yarım adası ve İstanbul’un gece hayatı, yeme & içme, alışveriş merkezlerine olan yakınlığı ile otelimiz ideal bir lokasyonda hizmet vermektedir. 

G: Otelinizde özellikle Mürver Restoran çok iddialı. Bize benzersiz konsepti ve hikayesinden bahseder misiniz?

E.Ö: Otelimizin en üst katında tarihi yarımada manzaralı muhteşem terası ile Mürver Restaurant, Temmuz 2017’de açıldı. Ünlü şef, Mehmet Gürs’ün danışmanlık hizmeti verdiği Mürver Restaurant’ın tasarım ve dekorasyonu “Autoban” tarafından yapıldı. Terası, iç ve bar bölümü dahil olarak yaklaşık 160 kişi kapasiteli restaurantımız son derece rahat ve ferah bir oturma düzenine sahip. Mürver Restaurant’ın açık mutfağında mutfak şefimiz Mevlüt Özkaya misafirlerimize, Türkiye’de ilk örneği olan canlı odun ateşinde farklı pişirme teknikleri ile yaratıcı, çağdaş ve özgün bir yemek deneyimi sunmaktadır. Mürver Restaurant’ın pişirme tekniğinin yanı sıra, en ön plana çıkan özelliği, menülerin tamamen mevsimine uygun ürünlerden günlük tazelikte alınması  ve lokal üreticilerden tedariği destekleyen ürünlerden oluşmasıdır. 

G: Misafirleri açısından yerli-yabancı profili nasıl?

E.Ö: 2020-2022 senesinde yaşadığımız pandemi süresince misafir profilimiz değişkenlik gösterse de, otelimiz açıldığı günden itibaren ağırlıklı olarak yabancı misafir profilini ağırlıyor. Ancak, özellikle haftasonlarında, profilimizin yerli ve hatta lokal misafirleri de sıklıkla ağırladığını söyleyebilirim. Otelimiz, sadece yurtdışından iş veya seyahat için gelen misafirler için değil, şehir içerisinde de kısa bir mola verip, şehrin keyfini çıkarmak isteyenler tarafından da tercih ediliyor. Bunda, lokasyonumuzun ve Mürver Restaurant’ın başrol oynadığını söyleyebilirim.

G: Novotel Istanbul Bosphorus’a bu sene ne yenilikler geliyor ve 2022’den neler bekliyorsunuz?

E.Ö:  Karaköy Bölgesi’nde bulunan eski tarihi binalar, iş merkezleri, hanlar ve dükkanlar restorasyon projeleri ile yenilenmeye devam ediyor. Galataport gibi önemli bir projenin hayata geçmesi ve hizmet sektörüne yönelik yapılan yatırımlar ile Karaköy kimlik değiştirmeye başladı ve bir ticaret merkezinden sıyrılarak, şehrin önemli eğlence , cazibe merkezlerinden birisi haline geldi. Yapılan yeni yatırımlar Karaköy bölgesine prestij anlamında çok olumlu katkı sağlıyor ve bölgenin değerini, cazibesini arttırmaya devam ediyor. Pandeminin etkilerini azaltmasıyla birlikte 2021 yazı itibarıyla cruise gemileri Kruvaziyer Yolcu Terminaline gelmeye başladılar ve 2022 senesinde İstanbul’a gelecek olan gemi sayısının artması ile birlikte bölgenin ve İstanbul’un turizm gelirine ciddi bir katkı sağlayacağına inanıyoruz.  Bizler de bu taleplere cevap verebilmek için otel hizmetlerimizi sürekli yeniliyoruz. Çok yakında, otelimizin giriş katında, hem otel, hem bölgedeki misafirlerimize hizmet vermek için bistro bar konseptinde tamamen kendimize ait bir marka yaratarak, hizmete açacağız. Bunun yanı sıra, spa alanımızda da ciddi bir yenilemeye gidiyoruz. Belirli alanlarda servislerimizi ve kapasitelerimizi arttırarak, daha fazla “leisure” alanlar yaratamayı hedefliyoruz.

G: Boş zamanlarınızda neler yapmayı seversiniz?

E.Ö: Dürüst olmak gerekirse, çok fazla boş zamanım olduğunu söyleyemem. Ama mümkün oldukça boş zamanımı ailem ile geçirmeye çalışıyorum. Oğlum sporu çok seviyor, onunla birlikte fiziksel aktivitelere katılmak, spor müsabakalarına gitmek ve ailece yeni destinasyonları keşfetmeyi seviyoruz. Yeme ve içme konusunda da yeni lezzetler deneyimlemek sanırım ailece ortak noktamız. 

G: Hobileriniz nelerdir?

E.Ö: Bir turizmci olarak seyahat etmeyi ve buralardaki restoranlarda yeni lezzetleri deneyimlemeyi çok seviyorum. Kış aylarını iple çektiğimi söyleyebilirim. Çocukluğumdan beri her kış kayak yapmak son derece keyif aldığım bir hobim.

G: Son olarak eklemek istediklerinizi soralım…

E.Ö: Pandeminin getirdiği olumsuzlukların sona ermeye başladığını görmek, insanların tekrar özgürce seyahet edebileceği dönemin tekrar başlayacak olmasını heyacanla bekliyoruz. Global olarak umarım bu dönemde yaşadıklarımızdan bir ders çıkarmayı başarır ve gelecek nesillerin bu süreci yaşamaması için gereken önlemleri alırız. Sürdürülebilir bir gelecek için her türlü aksiyonları hayata geçiren ve bu konuda dünyada öncü global şirketlerden birisi olan Accor’da çalıştığım için gurur duyuyorum. Bu konuda şirketimizin vermiş olduğu çevresel taahhütleri, yöneticisi olduğum otelde uygulamaya koyarak, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmaya çalışmak en öncelikli görevim. Her şirketin ve her bireyin bu konuda çok daha duyarlı olmasını temenni ediyorum.