Tayfun Çimen Ergut ile Tatil Rotası

Tayfun Çimen Ergut ile tatilini geçirdiği Amanruya’da bir araya geldik ve çok özel çekimler eşliğinde keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik… 

Kozmetik dünyasında birçok ilki gerçekleştiren ve dünya markalarını Türkiye’ye getiren Tayfun Çimen Ergut ile bu ay Amanruya’da  çok özel çekimler gerçekleştirdik. Ergut, bu yaz geçirmekte olduğu tatilini, olmazsa olmazlarını ve favori destinasyonlarını Gentleman okurlarına anlattı…

Gentleman: Tayfun Hanım öncelikle bu yaz için tatil duraklarınızı sorarak başlayalım. Tatil destinasyonlarınızı neye göre seçersiniz?

Tayfun Çimen Ergut: Seyahat etmek benim için gerçek anlamda bir terapi… Yolculuklarım ve tatillerim sırasında yaşadığım maceralar hayatı istediğim şekilde yaşamak için beni daha da cesaretlendirdi. Bu nedenle, seyahatlerimi kendime yaptığım bir yatırım olarak görüyorum. İçinde bulunduğum dönemde, ruhumun ve bedenimin ihtiyaçlarına göre rotalarımı belirliyorum. Bu bir deniz tatili olabildiği gibi bazen de sevdiğim büyük bir şehre kaçış olabilir. Tabii ki mevsim ve son dönemde içinde bulunduğumuz pandemi gibi genel koşullar da seçimlerimi şekillendirebiliyor.

G: Duraklarınızı belirlerken olmazsa olmazlarınız nelerdir?

T.Ç.E: Lüks ve deneyim… Beni takip eden ve daha önceki röportajlarımı okuyanlar çok iyi bilirler, lüks benim için zihinsel, fiziksel ve finansal açıdan endişesiz yaşayabilmektir ve gerçek lüks fiyat etiketlerinden bağımsızdır. Yaşantımın en keyifli anlarından bir kısmını kendi belirlediğim rotalarda lüks tatiller yaparak yaşadım.  Hayallerimin gerçeğe dönüştüğü, ihtiyaç ve isteklerimin üstün hizmetler ile karşılandığı ayrıcalıklı ve macera dolu tatiller… Oslo’dan özel bir tren ile Flam’a fiyortlara inerken tren yüksek kayalıkların arasında aniden durdu. Çok heyecanlandım ve ne olduğunu anlamak İçin etrafıma bakarken, ileride kayaların üzerinde bir piyano eşliğinde romantik dönemin besteci ve piyanisti Edward Grieg’den bir performansı dinlettiler… Böyle muazzam bir performansa şahit olmak çok özel ve lüks bir deneyimdi. Alaska seyahatimizde Shagway Chilkat Nehri kenarında 1,5 saat beklemiştik. Bold Eagle’ın ağacın tepesinden süzülerek inip somon avlamasını izlemek müthişti, soğuktaki o bekleyişimizin her dakikasına değimişti. Ailemin bana kazandırdığı en önemli şeylerden biri olan müzik tutkuma eşlik eden New Orleans Mardi Gras seyahatim bende büyük etki bırakanlardan.  Son olarak muhteşem doğasından etkilendiğim Yeni Zelanda, İskoçya Highland, Inverness, Lake District, İrlanda ve Carmel by the Sea seyahatlerime de değinmeden geçemeyeceğim. Muhteşem yeşilliklerden büyülendiğim inanılmaz deneyimlerdi.  

G: Tatilde yanınızdan ayırmayacaklarınız?

T.Ç.E: Tatillerimi hep iş + seyahat karması ile planlıyorum ki gördüğüm kadarıyla bu, günümüzün en sıcak trendleri arasında. Şirket yönetiminde çok aktif bir rolüm olduğundan, tatilde zamanımın bir kısmını düzenli olarak işe ayırıyorum. Bu sebeple bilgisayarım ve telefonumdan ayrılmam çok zor.

G: Tekne mi yoksa otel tatil mi daha cezbedici sizce?

T.Ç.E: İkisinin de keyfi ayrı, her ikisini de seviyorum. Farklı zaman dilimlerinde ve dünyanın değişik yerlerinde ruh halime, ihtiyaçlarıma veya coğrafi şartlara göre yapacağım seçim değişiyor.

G: Tatil Cenneti derler ülkemiz için, sizin cennet köşeleriniz?

T.Ç.E: Kendimi hem evimde hem de büyük bir maceranın içinde gibi hissettiğim, sokaklarında kaybolduğum ama aynı zamanda huzur bulduğum lokasyonlar benim cennet köşelerim.

G: Konaklayacağınız oteli seçerken ilk dikkat edeceğiniz özelliği ne olur? 

T.Ç.E: Dünya üzerinde deneyimlediğim global zincirler, kaliteye olan düşkünlüğüm nedeniyle, her zaman ilk tercihlerim arasındadır. Bu otellerdeki eşsiz hizmetler, lüks ekipmanlar, aurası olan lobiler, kaliteli mobilyalar, hareket rahatlığı veren sosyal alanlar ve kişisel alanlara duyulan saygı otel seçimlerimde dikkat ettiğim noktalar.

G: Uzun yıllar aynı yerde tatil yapmayı seçerken son yıllarda otelinizi değiştirdiniz. Bunda ne etkili oldu?

T.Ç.E: Pandemiyle birlikte tatil planlarımı kolay ulaşılabilir lokasyonları tercih ederek yapıyorum. Bodrum’da her zaman evim gibi hissettiğim otellerde olmaktan keyif alıyorum.

G: Yurt dışına gidiyor musunuz? Ülke dışı favori lokasyonlarınız nereler?

T.Ç.E: Bir süredir yurt dışı seyahatlerime ara verdim.Londra, New York ve Bangkok… Bu rotalar içinde kaybolduğum, keyif aldığım ve kendimi yeniden keşfettiğim lokasyonlar.

G: Pandemi süreci tatil anlayışınızda neleri değiştirdi?

T.Ç.E: Pandemi hayatımızı hiç beklemediğimiz ve hazırlıklı olmadığımız bir şekilde etkiledi. Seyahatler ve rutinimizde yer alan birçok şeye sekte vuruldu. Ancak bir noktada hepimiz ‘Yeni normallerimiz’ içinde hayata yeniden karışmaya başladık. Genelde de çok seçiciyimdir, hijyene hep çok önem vermişimdir ama şu an tüm bunlara ek olarak kalabalığa daha az karışacağım tatil planları yapıyorum.

G: Peki yaz dönemi menünüz nasıldır?

T.Ç.E: Fiziksel ve zihinsel sağlığın dengeli beslenme ile paralel olduğunu düşünüyorum.  Sağlıklı beslenme her zaman önceliklerim arasındadır. Yaz aylarında daha çok meyve ve sebze ağırlıklı beslenmeye özen gösteriyorum. Çok hareket eden ve düzenli spor yapan biri olarak,  günlük enerjime yetecek doğru miktarda besin tüketmeye özen gösteriyorum.

G: Hali hazırda Amanruya’dasınız. Bize biraz da buradaki tatilinizden bahseder misiniz? 

T.Ç.E: Aman Grubu dünya üzerinde çok ayrıcalıklı lokasyonlara sahip. Farklı bir gusto ile yönetiliyor. Bodrum’da da çok özel bir lokasyona sahip. Doğa ile iç içe ve huzur dolu bir bölgede yer alıyor. Manzarası ve ilham aldığı kültür insanı derinden etkiliyor. Ayrıntılara gösterilen özen muazzam. İhtiyacım olan her şeye cevap veren bir mekan. Hem çalışabildiğim hem dinlenebildiğim bir tatil geçiriyorum. Tatilim sonrası İstanbul’a döneceğim.  

G: İş hayatınız ve kariyer sürecinizle ilgili bilgi verir misiniz? Yatırım yaptığınız alanlar ve sektörler hangileri?

T.Ç.E: Başarılı kariyerlerin arkasında gizli gerçekler ararız ama aslında çoğumuzda öyle bir durum yok. Başarılı bir kariyer, kendini yönetmek demektir özünde. Profesyonel hayatta her zaman cesur, sağlam ve kararlı adımlar atmaya önem verdim. Yolculuğa kozmetik sektörü ile başlamam Türkiye’nin ilk parfüm ve kozmetik ithalatçılarından biri olan sevgili kardeşim sayesinde oldu. Dünya trendlerine olan ilgim ve yakın takibim, bu konuya yatkınlığımla birleşince benim yaşam tarzımın da önemli bir parçası oldu ve ana kariyerimi bu yönde geliştirdim. Kendi alanımdaki değişikliklere ayak uydurdukça kariyerim de ilerledi. Şimdi kozmetik sektöründe BeautyCareGroup, IT sektöründe ise InfoTek ile yolculuğuma devam ediyorum.

G: 2022 ve sonrası için bulunduğunuz sektörde hem de şirketiniz adına hangi açılardan fark yaratacaksınız? Hangi sektörlerde yatırımlarınıza devam ediyorsunuz?

T.Ç.E: Pandemiyle birlikte birçok şirket değişim sürecini kendi içinde başlattı. Yaşanan sıkıntıların olası etkilerini doğru olarak belirleyebilirseniz krizden nasıl çıkacağınızı ve büyümeye geçeceğinizi daha net anlayabilirsiniz. Biz de durumu detaylı olarak değerlendirip sürecin gereksinimlerini takip ettik. Global markalarımıza ve sektöre paralel olarak rotamızı biraz daha dijital dünyaya çevirdik. 2022’de bu yönde ilerlemeyi planlıyoruz. Ben ve çalışma arkadaşlarım kendini sürekli güncelleyen bir ekibin parçalarıyız. Günün ve sürekliliğin gereksinimleri her neyse biz de onlara ayak uydurarak üzerimize düşeni yerine getireceğiz.