Ve sahne yeni Mercedes-Benz GLB Ailesi’nin

Yeni Mercedes-Benz GLB ve Mercedes-AMG GLB’nin  uluslararası basın test sürüşü 20-21 Kasım tarihleri arasında İspanya’nın Malaga şehrinde gerçekleşti. Dünyanın dört bir yanından basın mensuplarının katıldığı bu özel organizasyonda Gentleman Dergisi de vardı… 

Yeni Mercedes-Benz GLB ve Mercedes-AMG GLB’nin uluslararası test sürüşü organizasyonu 20-21 Kasım tarihleri arasında İspanya’da gerçekleşti. Gentleman Dergisi olarak bizim de hazır bulunduğumuz bu keyifli organizasyon, 20 Kasım Çarşamba sabahı Türkiye saatiyle 09.30’da İstanbul Havalimanı’ndan uçuşumuzla başladı. Yerel saat ile 12.15’te Malaga Havalimanı’na inişimizin ardından Mercedes – Benz global yetkilileri tarafından düzenlenen tanıtım toplantısı ve kısa bir brifingin hemen ardından test araçlarının araçlarımızın başına geçtik… 

Offroad odaklı dış tasarım 

Casarabonela’da yer alan  “Enduro Park Andalusia” off-road alanına doğru yaklaşık 1 saat 30 dakikalık test sürüşümüzün öncesinde, Yeni Mercedes-Benz GLB ile ilk buluşmamız da böylece gerçekleşmiş oldu… Araçla ilgili detaylara geçecek olursak; ön ve arka çıkıntı detaylarına sahip güçlü görünümlü gövdesi, dört tekerlekten çekiş sistemi 4MATIC ve düşük hızlarda aracın önündeki engelleri algılayan Offroad farı gibi özellikleriyle yeni Mercedes-Benz GLB’nin, çok yönlü kullanım sunan yeni bir SUV olduğunu ifade edebiliriz…  

GLB’nin dış görünümü ise güçlü gövde orantıları ile off-road odaklı dış tasarım yaklaşımını vurguluyor. Markanın güncel tasarım felsefesine uygun olarak gövde üzerindeki çizgi sayısı azaltılmış ve daha sade bir gövde yüzeyi sunulmuş. Karakteristik ön farları bünyesinde barındıran dik ön bölüm de, kısa ön ve arka aks uzantılarıyla birlikte offroad genlerine vurgu yapılmış. Kaslı ve belirgin omuz çizgisi önden arkaya doğru kalınlaşırken GLB’ye yandan bakıldığında daha güçlü bir görünüm kazandırılmış. Yan marşpiyelerin üzerine binen kapılar araca biniş-inişleri kolaylaştırırken aynı zamanda kapı eşiklerini çamurdan uzak tutmaya yardımcı oluyor ve daha da önemlisi yandan çarpışma anında ek bir güvenlik sağlıyor. Çamurluk kenarları dahil aracı çevreleyen kaplamalar bir yandan ek koruma sağlarken, diğer yandan ön ve arka alt koruma kaplamasıyla birlikte off-road görünümünü destekliyor. 

Alüminyum detaylarıyla iç mekân tasarımı 

İç mekânda ise sürücüyü tek parça bir konsol karşılıyor. Konsolu markanın diğer modellerinde de kullanılan tamamen dijital geniş ekranlı mimari domine ediyor. Bilgi-eğlence sistemiyle kumanda arayüzü olarak yine markanın diğer modellerinde de kullanılan MBUX devreye giriyor. Otomobilin geneline hâkim olan güçlü karakter konsolda da devam ediyor. Yolcu tarafını süsleyen alüminyum görünümlü detaylar konsola off-road ruhu yüklerken sağlam, güçlü ve eğlenceli bir hava kazandırıyor. Orta bölümde yine alüminyum görünümlü üç adet yuvarlak havalandırma çıkışı ve hemen altında ise iklimlendirme sistemine ait kumanda paneli bulunuyor. Mercedes-Benz GLB, standart olarak LED yüksek performanslı farlar ve isteğe bağlı olarak MULTIBEAM LED farlarla donatılıyor. Bunlardan sonuncusu güncel yol koşullarına bağlı olarak farların aydınlatma gücünü ve şeklini uyarlıyor. İsteğe bağlı donanım olarak LED teknolojisine sahip sis farları sunuluyor. Bunlar otomobilin ana farlarına göre daha geniş bir ışık üzmesi sunarak yol kenarlarını daha güçlü aydınlatıyor. Ön tampona entegre alçak montaj pozisyonu karşıdan gelen sürücünün gözünü rahatsız etme olasılığını azaltıyor.

Aynı Zamanda Tam Bir Aile Otomobili

Mercedes-Benz GLB’nin yalnızca bir SUV değil, aynı zamanda geniş hacimli bir aile otomobili olma özelliği taşıdığını da vurgulamak gerekli. GLB, aynı zamanda bu sınıfta yedi kişilik oturma düzeni sunan ilk Mercedes-Benz modeli… Bu özelliğini açıkçası biz de çok sevdik… Yüksek verimlilik seviyesine sahip güçlü sıralı dört silindirli motorlar, en güncel elektronik sürüş destek sistemleri, benzersiz bir kullanıcı deneyimi sunan bilgi-eğlence sistemi Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi – MBUX ve ENERGIZING Konfor Paketi gibi özelliklerle yeni GLB, Mercedes-Benz markasının güncel kompakt nesil modellerinin tüm güçlü yönlerini bünyesinde barındırıyor. Beş koltuklu otomobilinde 560 litre bagaj hacmi sunan GLB, arka koltukların katlanmasıyla 1.755 litreye varan bir kargo alanı bulunduruyor. Arka koltuk sırtlıklarının eğimi standart olarak ayarlanabilirken, isteğe bağlı olarak ikinci koltuk sırası kızakla donatılabiliyor. Böylece arka koltuklar manuel olarak ileri-geri kaydırılabiliyor, diz mesafesi artırılabiliyor veya diz mesafesi azaltılarak bagaj hacmi genişletilebiliyor. Diğer yedi koltuklu araçlarda olduğu gibi üçüncü koltuk sırasında iki adet bağımsız koltuk kullanıma sunuluyor. Yeni GLB’nin arka kısmı da son derece kullanışlı ve fonksiyonel bir yapı sunuyor. 7 koltuklu otomobilde bagaj hacmini arttırmak üzere 6’ıncı ve 7’nci koltuklar kullanılmadığı takdirde katlanarak bagaj zeminine gizlenebiliyor. 

 “Enduro Park Andalusia”ya Varış

Bu keyifli sürüşümüz sırasında tabir-i caiz ise zaman su gibi akıp geçiyor ve “Enduro Park Andalusia”ya ulaşıyoruz… Burası en zorlu off road testlerinin gerçekleştirilebildiği bir pist… Eğimli ve engebeli toprak yolların yer aldığı parkurda, Mercedes-Benz eğitmenleri eşliğinde araçları haylice “zorlama” imkanı da buluyoruz. Şöyle ki neredeyse -50 derecelik eğimlerde bile, Yeni GLB üstün teknik özellikleri sayesinde hiç zorlanmadan bu iniş ve çıkışların üstesinden rahatlıkla gelebiliyor. Özellikle yüksek eğimde otomatik ayarlanabilen iniş sistemi ile ön paneldeki ekrandan yolu izleyebilme ayrıcalığı, önemli bir sürüş avantajı sunuyor bize.

Offroad-Teknoloji Paketi

Detaylıca “Offroad-Teknoloji Paketi”ne de değinecek olursak;  4MATIC versiyonlarında Offroad-Teknoloji Paketi yer alıyor. Bu versiyonlarda MULTIBEAM LED farlarla birlikte özel Offroad-Far fonksiyonu devreye giriyor. Bu farlar sayesinde asfalt dışı yollardaki engeller daha görünebilir oluyor. Offroad-Far özelliğinde 50 km/s’ye kadar olan sürüşlerde MULTIBEAM LED farların uzun far özelliği sürekli açık tutuluyor. Böylece aracın önünde çok daha geniş ve güçlü bir ışık üzmesi elde ediliyor. Diğer güncel kompakt sınıf Mercedes-Benz modelleri gibi GLB de birçok gelişmiş teknolojiyle yollara çıkıyor. Gelişmiş radar ve kameralarla donatılan GLB sürüş yönünü 500 metreye kadar görebiliyor ve belirli sürüş koşullarında kısmen otonom bir sürüş sağlıyor. Örneğin harita ve navigasyon verilerini kullanan DISTRONIC, Aktif Takip Yardımcısı, viraj veya kavşaklara yaklaşırken aracı yavaşlatıyor. Aktif Yön Değiştirme Yardımcısı veya Aktif Şerit Değiştirme Yardımcısı gibi yardımcılar kadar Aktif Park Yardımcısı da hayatı kolaylaştırıyor ve sürüş güvenliğini tesis etme noktasında sürücüye yardımcı oluyor. Markanın diğer modellerinde de kullanılan bilgi-eğlence sistemi MBUX (Mercedes-Benz User Experience)da  yüksek performanslı işlemci, parlak ekran, tamamen renkli ön camda sanal gösterge paneli ve “Hey Mercedes” komutuyla etkinleşen sesli komut sistemiyle benzersiz bir kullanıcı deneyimi sunuyor. 

Üstün Yol Tutuş

Mercedes-Benz GLB isteğe bağlı olarak değişken tork dağılımına sahip sürekli dört tekerlekten çekiş sistemi 4MATIC ile sipariş edilebiliyor. Sportif bir sürüş karakteri sunacak şekilde ayarlanan dört tekerlekten çekiş sistemi sürücüye DYNAMIC SELECT kumandası üzerinden 4MATIC’in karakteristiğini ayarlama imkânı sunuyor. Sürücüye dört tekerlekten çekiş sistemine ait üç farklı sürüş modu sunulurken, sistem güç aktarımı her bir modda sürüş koşullarına bağlı olarak esnek bir şekilde ayarlıyor. Normal sürüş programı olan “Eko/Konfor” modunda 80:20 (ön:arka) güç aktarımı gerçekleşirken “Spor” modunda güç aktarımı 70:30 olarak değişiyor. Offroad sürüş modunda ise güç 50:50 oranında aktarılıyor. 

Aracın kalbi; Güçlü Motoru

Yeni Mercedes-Benz GLB, yeni kompakt sınıf araç nesli için baştan aşağı yenilenen yüksek verimlilik seviyesine sahip sıralı dört silindirli benzinli ve dizel motorlarla yollara çıkıyor. Bu motorlar bir önceki nesil ile karşılaştırıldığında güç üretimi, yakıt verimliliği ve emisyon salım değerlerinde belirgin bir iyileşme sağlıyor. Benzinli motor ailesine giriş seviyesini 1,33 litre hacimli M 282 oluşturuyor. GLB 200 (karma yakıt tüketimi 6,2-6,0 lt/100 km, karma CO2 emisyon salım değeri 142-137 gr/km) olarak satışa sunulan motor yakıt verimliliğini arttırmak üzere güç gereksiniminin olmadığı durumlarda silindir kapatma özelliğini devreye sokuyor. GLB 250 4MATIC (karma yakıt tüketimi 7,4-7,2 l/100 km, karma CO2 emisyon salım değeri 169-165 gr/km) versiyonunda sunulan 2,0 litre hacimli M 260 kodlu motorun dökme alüminyum bloğunda CONICSHAPE® prensibine göre alt kısımları genişleyen dökme demir yataklar bulunuyor. Silindir çapındaki bu konik uygulama şirket içinde “Trompet honlama” tekniği olarak adlandırılıyor. Bu teknik uygulama sayesinde sürtünme ve buna bağlı olarak yakıt tüketimi düşürülüyor. Dört supaplı alüminyum silindir kafasındaki değişken supap kumandası CAMTRONIC sayesinde emme tarafındaki supap stroku iki kademeli olarak ayarlanıyor. 8G-DCT çift kavramalı otomatik şanzıman ile kombine edilen OM 654q kodlu 2,0 litre hacimli dizel motor GLB 200 d/GLB 220 d (karma yakıt tüketimi 5,0-4,9 lt/100 km, karma CO2 emisyon salım değeri 133-129 gr/km) olarak satışa sunuluyor. Bu motor kapsamlı egzoz gazı arındırma çözümleriyle 2020 yılında yasal olarak geçerli olacak olan Aşama 2 RDE (Gerçek Sürüş Emisyonu) ve Euro 6d emisyon normunu şimdiden yerine getiriyor.

Enduro Park Andalusia’daki deneyimimizin ardından ise o gece konaklayacağımız Nobu Hotel Marbella’ya doğru yola çıkıyoruz. Test araçlarını burada teslim ettikten sonra, kısa bir dinlenmenin ardından Mercedes – Benz tarafından organize edilen etkinlik programı ve keyifli bir akşam yemeği ile gecemizi noktalıyoruz. 

Hedef İstanbul

21 Kasım Perşembe sabahı Malaga’da serin ve yağışlı bir gün bizi karşılıyor. Hafif bir kahvaltının ardından yeniden araçlarımıza binerek Trocadero Benalmádena’ya doğru yolculuğumuza başlıyoruz. 1.5 saatlik bu keyifli yolculuğun ardından test araçlarımızla vedalaşarak Malaga Havalimanı’na transferimiz ve İstanbul’a dönüş yolculuğumuz ile bu keyifli deneyimimizi sonlandırıyoruz…

Son olarak yazımızı Mercedes-Benz GLB’nin Türkiye’ye yeni yılda (tam tarihi henüz netleşmedi) geleceğini ve satış fiyatının da henüz belli olmadığını hatırlatarak sonlandıralım…