Yaşam Bilgeliği

İTALYA VE FRANSA, FLORANSA VE PARİS. CARTIER’NİN YENİ SAATİ DRIVE İÇİN RÖNESANS’IN BEŞİĞİNDE, PALAZZO GONDI’DE DÜZENLENEN LANSMANIN BAŞINDA SIRADIŞI BİR BEYEFENDİ BULUNUYORDU.ünull

“Burası muhteşem… Güzelliğin sentezi adeta. Biz Fransızlar, Maria ve Caterina de’Medici ile birlikte gelen, güzelliği üretmek ve onu takdir etmek kavramları için, bize bunları armağan eden İtalya’ya ve Rönesans’a teşekkür borçluyuz”. Dolaysız ve etkilenmiş bir şekilde konuşuyor, dünyanın merkezinde olduğunun bilincinde; Palazzo Vecchio, Giotto’nun Çan Kulesi, Santa Maria del Fiore’nin kubbesi, Santa Croce, San Miniato ve yine kendi etrafında dönerek Palazzo Vecchio’ya bakan bir terastayız sonuçta… Cartier’nin ceo’su Cyrille Vigneron, Floransa’daki Palazzo Gondi’nin terasında, misafirlerini ağırlıyor. İsviçreli-Güney Afrikalı Richemont Grup’un stratejik markası, yeni erkek saati Drive için dünya çapında bir lansman düzenliyor. 

Drive, tıpkı erkeklerin en büyük tutkularından araba kullanmak gibi; Drive, tıpkı hem kendisini, hem de başkalarını nasıl yöneteceğini bilen adamlar gibi. Tıpkı Muhteşem Lorenzo’nun Pazzi komplosu sırasında kendisini koruduğu için, dilediği yere inşa edebileceği bir saray bağışladığı banker Giuliano Gondi gibi özgür bir ruh. Floransa’nın nüfuzlu ailesi 1489 yılında mimar Giuliano da Sangallo’ya Drive’ın lansmanında hem sahne, hem de saat ile birlikte başrol oyuncusu olan sarayı sipariş etti. Halen binanın sahipleri olan Gondi ailesi tarafından her bir katı muhteşem bir şekilde restore edilen Palazzo Gondi, Drive’cı centilmenlerin yaşam tarzlarına hayat vermiş oldu. Bu ruhu ve felsefeyi Cartier Güney Avrupa (İtalya, Yunanistan, Türkiye) Genel Direktörü, 47 yaşındaki François-Marc Sastre’dan dinleyelim. Cartier ruhunu çok iyi tanıyan, bu zarif beyefendi, ünlü Fransız markası için neredeyse tüm dünyayı dolaşmış. 

Gentleman. Bu saat neyi simgeliyor? 

François-Marc Sastre.  Drive erkeğinin niteliklerini özetliyor: içgüdü, bağımsızlık, zarafet. Bir varoluş biçimi, bir bakış açısı. Doğal olarak özgürlüğüne düşkün ve yalnızca var olan değil, yaşamayı bilen bir erkek. 

G. Cartier bu saate neden Drive ismini verdi ve hangi konsept ile örtüşüyor?

F.-M.S. Drive de Cartier kendi hayatını yönetebilen bir erkeğe adanmış bir saat. Kararlı bir kişiliğe sahip olan saatin estetik yapısı farklı versiyonlara göre değişiyor. Pembe altın veya çelik olabilen kasa, menevişli, siyah, gri veya beyaz bir kadran ile bütünleşiyor. Roma rakamlarının yer aldığı kadranda akrep ve yelkovan ise kılıç formunda. Belirginleştirilmiş kıvrımlar ve rafine çizgiler son derece zarif ve modern bir kimlik yaratıyor; Cartier’nin uzmanlığının en otantik göstergesi. Kadran, kare bir çerçeveye alınmış daire fikri ile oynuyor. 

G. Şirketi, uluslararası bir sunum için Floransa’yı seçmeye iten sebepler nelerdi? 

F.-M.S. Pitti Uomo, Floransa’yı erkek şıklığı ve mükemmelliği ile dünya çapında eş anlamlı kıldı. Cartier’nin erkek dünyası üç gün boyunca, nesilden nesile geçen bir mükemmeliyetin simgesi olan Palazzo Gondi’deydi. Kendiliğinden gelişen sohbetler, yaşam sanatının bir çeşit dışa vurumu oldu. Palazzo Gondi’nin de Drive erkeğinin de en önemli özellikleri özgür ruhlu olmaları. 

G. Floransa ile daha başka bağlantılar bulunuyor mu? 

F.-M.S. Cartier firmasının Floransa ile olan bağı oldukça uzun soluklu. Zaten bu şehirde 30 yıldan fazladır yer alıyor; 2009 yılında renove edilen butik ile. 

G. Drive Cartier geleneğine neresinden dahil olacak?

F.-M.S. En ayırt edici özelliği yastık kasa olması.Yaşama tutkuyla bağlı erkekler için tasarlandı ve farklı formu olan saatler çizgisinin devamı olan bir ürün. 

G. Markanın hangi özelliklerini yansıtıyor ve bunların hangileri aynı zamanda sizin için de geçerli? 

F.-M.S. Bağımsız olma ve hayatta kendi yolunu seçebilme arzusu ve tabii stil ve zevk sahibi olmak. 

G. Cartier niçin giriş fiyatı daha “makul” olan bir saat çıkarmayı tercih etti? 

F.-M.S. Şirket daha genç kesime de hitap edebilecek bir koleksiyon lanse ediyor. Çelik modelin üretilmesi ve lansmanı biraz daha geniş bir tüketici kesimine ulaşmayı hedefliyor. Cartier bu şekilde rakipleri için de yeni standartlar belirlemiş oluyor. 

G. Cartier ne sıklıkta yeni bir erkek koleksiyonu çıkarıyor? Tabii istek üzerine yapılan, kişiye özel üretimleri saymazsak.

F.-M.S. Cartier her yıl Cenevre’de düzenlenen Salon International de la Haute Horlogerie fuarında saatçilik ve yüksek saatçilik alanındaki yeni ürünlerini tanıtıyor. 

G. İtalya’ya gelmeden önce Cartier için hangi ülkelerde bulundunuz?

F.-M.S. Cartier ile geçen 20 yılda oldukça fazla seyahat etme şansı buldum. Fransa, İspanya, Portekiz, Meksika, Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinde çalıştım. Şu anda İtalya’da yaşıyorum ve İtalya ile birlikte Yunanistan ve Türkiye pazarlarına da bakıyorum. Bu gerçekten sıradışı bir tecrübe, tıpkı Floransa’daki zarafet dolu bu üç gün gibi. 

cartier.it; palazzogondi.it