Yelken açma zamanı

ARCTUR

Rolex’in yeni ufuklara doğru yelken açıp, dünyanın en prestijli yat kulüpleri ve tekne yarışları ile ilişkiye geçmeye başlamasının üzerinden tam 60 yıl geçti.

New York Yacht Club ile kurulan ilk ortaklığın kökleri 50’li yıllara dayanıyor. Bu birliktelik oldukça önemli, zira Big Apple’ın 1844 yılında kurulan bu tarihi kulübü, spor tarihinin ilk ve en önemli yarışlarından America’s Cup’ın kurucularından (Birleşik Krallık’ın Royal Yacht Squadron’ı ile beraber). Bu derece sağlam bir temelden sonra ünlü saat firmasının yelken dünyasındaki tarihinin git gide daha da mükemmele ulaştığını görmek pek de şaşırtıcı değil. Pekiyi Rolex neden yatçıılığa yaklaşmayı seçti? Yanıt kendi üretim tarihi ve suyla olan yakın ilişkisinde saklı. Belki de doğrudan şunu söylemek gerekiyor; şirketin kurucusu Hans Wildsdorf, tarihteki ilk su geçirmez saat olan Rolex Oyster’a 1926 yılında can veren kişi. Bu devrimci nitelikteki saat, tüm mekanizmayı koruyacak şekilde mühürlenmiş, tamamen su geçirmez bir kasaya sahipti. O günden bu yana Rolex’in su ile, daha doğrusu denizle olan ilişkisi Explorer, Submariner, Daytona gibi efsanevi modeller aracılığıyla daha da güçlendi ve 1992’deki ilk Oyster Perpetual Yacht Master ile zirveye ulaştı.

Rolex adı, New York Yacht Club ortaklığı ile Yacht Master’ın doğumu arasındaki 80’li yıllarda Cowes’daki (İngiltere) Royal Yacht Club Squadron ve Porto Cervo’daki Yacht Club Costa Smeralda gibi kulüplerle ve her ikisi de Sardunya Adası’nda düzenlenen Maxi Yacht Rolex Cup, Rolex Swan Cup gibi prestijli yarışlarla birlikte anıldı. 1998 yılında ise efsanevi Giraglia’yı düzenleyen, Cenova’daki Yacht Club Italiano ile yapılan anlaşma sonradan iki yarışın daha kapılarını araladı; Fastnet (İngiltere ve İrlanda sularında 605 deniz mili) ve Sydney Hobart (Cruising Yacht Club of Australia tarafından düzenleniyor, 682 deniz mili). Bugün Rolex markasının bağlantıda olduğu 15 yarış bulunuyor, tabii bu yaz gözler yine Akdeniz’e çevrilmiş durumda. Oyunun başlangıcı 11-19 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen Rolex Capri Sailing Week ile oldu: “Yıllardır Akdeniz’in göbeğinde çok önemli bir yelken etkinliği düzenlemeyi arzu ediyorduk. Napoli Kürek ve Yelken Kulübü başkanı Roberto Mottola ile yaptığımız iş birliği sayesinde bu yıl amacımıza ulaşmayı başardık”, diyor, Rolex Italia’nın başkanı Gian Ricardo Marini, Capri’deki ödül töreni sırasında. “Rekor sayıdaki teknelere ve maxi yatlara”, diye ekliyor Roberto Mottola, “adanın meşhur cazibesi de eşlik etti”.

ARCTUR

Bir sonraki aşama ise 8-16 Haziran tarihleri arasında düzenlenen Giraglia Rolex Cup oldu. Yach Club Italiano ve Yacht Club de France başkanlarının isteği ile ilk kez 1953 yılında düzenlenen yarışların kraliçesi, tüm katılımcılar için hem yarış, hem de bir bayram havası içinde geçiyor. Yarışın formatı gereği elbette rekabet oluyor, ancak daha ilk günden, dünyanın her yerinden gelen 2500’ü aşkın katılımcı, profesyonel ya da yalnızca tekne tutkunu olsa da bir dostluk ve kardeşlik havasına bürünüyor.

Sezon eylül ayında (2-8 arası) Porto Cervo, Sardunya’daki Maxi Rolex Yacht Cup ile sona erecek. En büyük, gösterişli ve pahalı, yelkenli yarış teknelerinin yer aldığı kupada, yalnızca profesyonel ekip ve skipperlara özel düzenlenen Maxi 72 dünya şampiyonasını da içeren farklı kategoriler bulunuyor. Son yarış ise 9 Eylül’de başlayacak olan (16’sına dek sürüyor), yine Porto Cervo’daki Rolex Swan Cup. İki yılda bir düzenlenen bu yarış 20. edisyonuna ulaştı. Bu kupada yalnızca Finlandiyalı Nautor’s Swan tersanesinin, zarafet, tarz ve yapı kalitesi açısından yelken dünyasının kraliçeleri sayılan tekneleri yarışıyor.