Yılan mı Tavuskuşu mu?

Üstelik Bir De Diva… Bunlar Aslinda Bulgari’nin Değerli, Yeni Parçalar İle Zenginleşen, İkonik Koleksiyonlari. Ceo Jean-Christophe Babin Şirketin Bu Muhteşem Koleksiyonlarindan, Miras Olarak Aldiği Ruhundan Ve Milano’ya İthaf Edilen Bir Sergiden Söz Ediyor

Ceo Jean-Christophe Babin

“Şirketin CEO’su olarak aynı zamanda barometre görevi görüyorum. Eğer insanlar benim kendinden emin ve coşkulu olduğumu görürlerse, onlar da kendilerine güvenmeye başlıyorlar ve bir projenin yalnızca ortaklar için daha fazla katma değer yaratmaktan fazlası olduğuna inanıyorlar”. 2013 yılından bu yana Bulgari’nin yönetiminde bulunan Jean-Christophe Babin böyle diyor. Marka tam bir düşler fabrikası: Bin Bir Gece Masalları’nı andıran mücevherlerden sanat eseri saatlere dek birçok ürünü bünyesinde barındırıyor. LVMH Grup’a ait olan firma, 2004 yılında, sonradan başarı hikayesine dönüşecek olan oteller zincirinin ilkini açmayı seçtiği Milano’ya olan bağlılığını ve zanaata verdiği önemi vurgulamak için mayıs ayında Via Montenapoleone’deki mağazada bir sergi düzenledi. Sergi, Bulgari’nin 50’li, 60’lı yıllardaki Heritage Koleksiyonu’nun Paolo di Paolo tarafından çekilmiş özel fotoğraflarını içeriyor. 

Gentleman. 2021 nasıl ilerliyor?

Jean-Christophe Babin. Büyük bir düşüşten sonra yükselişe geçileceğini bilmek için bilim insanı olmaya gerek yok. Asıl soru bu yükselişin nereye kadar devam edeceği. Biz kendimize iddialı bir hedef koyarak 2019 seviyelerine dönmeyi planladık, zira üründen dağıtıma, servisten personele bunu başarmak için her türlü donanıma sahibiz. 2020’nin ikinci yarısında e-ticarete geçtik ve 2021’den önce çıkarmayı planlamadığımız bazı saat modellerini öne çektik ki mağazalarımızda ve bayilerde daha fazla seçenek sunabilelim. Bunların arasında 90’larda dünya çapında olay yaratan ve bu günlerde başarısını tekrarladığı görülen Aluminium modelleri ve geçtiğimiz kasım ayında piyasaya sunduğumuz yeni Serpenti Viper mücevher koleksiyonu yer alıyor. 

G. Sizin kreasyonlarınız hangi kadınlara ve erkeklere hitap ediyor?

J.C.B. Bulgari, benim bildiğim kadarıyla, pazarın dört farklı segmentine de hitap eden tek saat markası: Octo ve Aluminium ile gündelik erkek saati, Lucea, Serpenti Seduttori ve Bulgari Bulgari ile gündelik kadın saati, Serpenti Diva ile mücevher saatler ve son olarak da meraklılarına komplikasyonlu saatler segmentlerine. Bunun sonucunda müşterilerimiz de farklı farklı segmentlere sahip, ancak kendi aralarında geçişler de olmuyor değil. Kadın olsun erkek olsun her koleksiyonda aynı tutkuyu ve geleneği sürdürmeyi başarıyoruz. 3.500 euro’dan 1 milyona uzanan bir ürün gamına sahip olan tek firmayız. 

G. Bulgari, Covid’den oldukça etkilenen sektörlerden biri olan otelcilikte de yer alıyor. 

J.C.B. Bulgari otelleri, tıpkı yüksek saatçilikte olduğu gibi epey pahalı. Yapılarımızın bulunduğu şehirlerde referans noktası olarak ilk sıradayız, dolayısıyla misafirlerimiz pek de iş dünyasından değiller. Hiçbir şirket, CEO dahi olsa, çalışanının konaklaması için gecede 1000 euro ödemez. Müşterilerimiz daha çok free-lance profesyoneller, sanatçılar gibi kendi ceplerinden ödeme yapan, hayat standardı oldukça yüksek insanlar. 2020’de en büyük başarıyı Dubai’deki otelimiz gösterdi, zira yapı özel bir adada bulunuyor. Ayrıca kendinizi güvende hissedebileceğiniz olağanüstü villalar var ki bunlar 6 ay boyunca %100 kapasite ile çalıştılar. Bu da otelin cirosunu %50 artırdı. Her şehirde sıralamadaki yerimizi yükselttik, bu bizim için stratejik açıdan çok önemli. 

G. Markanızı yönetmek için gerekli olan ana özellik nedir?

J.C.B. Tıpkı bir orkestra şefi gibi olmalısınız. Ben mücevherlerin, saatlerin, parfümlerin ve otellerin tümünü en ince ayrıntısına kadar bilmiyorum belki ama şirketin iş modelini ve müşterilerin beklentilerini biliyorum. Her orkestra şefi gibi ben de alanlarında en yetenekli olan insanlara güveniyorum; değerli taş ustalarına, teknik ekibe, kuyum zanaatkârlarına. Onlara uyum içinde çalışmalarını sağlayan hızlı ve dinamik ritmi sağlıyorum, zira ben enerji veren, neşeli müzikleri tercih ediyorum. En başta, her şeyi bilemeyeceğinizi kabullenecek bilgeliğe sahip olmanız gerektiğini düşünüyorum. Ancak ekibe mükemmelliğe ulaşacak tempoyu kazandırmak ve bunu şirkete mal etmek benim işim.