Only Watch’da Buzları kırıyoruz

Montblanc’ın Only Watch 2023 etkinliğinde yer alacak olan saatini görmek için yalnızca açık arttırmaya katılmanız yetmeyecek, bir de buz kıracağına ihtiyacınız olacak.

Montblanc, Only Watch etkinliğine dördüncü kez katılıyor ve firma bu defa, eşsiz bir saatten çok daha fazlasını sunuyor. 

Montblanc, Only Watch etkinliğine dördüncü kez katılıyor ve firma bu defa, eşsiz bir saatten çok daha fazlasını sunuyor. Montblanc Only Watch 2023 saati, içerisinde CO2 barındıran, yepyeni bir kasa malzemesine sahip, eşsiz bir 1858 Geosphere 0 Oxygen örneği. Üstelik bu yeterince ‘cool’ değilmiş gibi, bir de saat, içerisinde oksijen bulunmayan bir buz küpünde (kırılmak için üretilmiş güvenli cam) muhafaza ediliyor. Dolayısıyla saatin gelecekteki sahibi ya saati almak için bir buz kıracağı kullanacak ya da zamanı içeride donduracak ! Yeni kasa malzemesi, kalsiyum çözünmesi ve karbonlamayı temel alan bir işlem sayesinde geri dönüşüm fabrikalarından mineral artıklarını, biyogaz üretiminden ise karbondioksiti yakalamayı başaran, öncü bir teknoloji ile yaratıldı.  İçeriğinde CO2 bulunan, yeni elde edilmiş toz daha sonra ultra hafif ve dayanıklı karbon fiber ile birleştiriliyor. İşte böylece özel olarak üretilen saat kasasına dönüşecek olan inovatif, kompozit malzeme doğuyor: CARBO2. CARBO2, teknolojik özelliklerinin yanı sıra karbon fiber ve karbondioksitin belirli karışımlarına bağlı olarak şekillenen koyu gölgeleri ile estetik açıdan da benzersizdir. Montblanc 1858 Geosphere 0 Oxygen’a mükemmel bir şekilde yerleştirilen bu malzeme, tıpkı gezegenin vahşi doğasını keşfe çıkan cesur dağcıların yaptığı gibi keşfedilecek yeni yollar açıyor.  Macera ve keşif dünyasını geliştiren 43.5 mm’lik kasanın yan tarafında, yalnızca kullananın görebileceği, karanlıkta parlayan, buzul mavisi bir Everest Dağı çizimi yer alıyor. Buzullar eskidikçe daha az oksijen içermeye ve daha yoğun olmaya başlarlar, bu da daha koyu bir maviye bürünmelerine yol açar. Gündüz parlak beyaza, gece ise ışık veren mavi renge dönüşen kasa bandı da bu durumu simgeliyor. Everest Dağı’nın doğal güzelliği, rengi ve derinliği 3D lazer tekniği ile kazınan son derece gerçekçi bir görsel ile kasa arkasında sergileniyor.  Dünyanın diğer 13 büyük zirvesi ise, bu tırmanışları göze almış dağcıların anısına Everest Dağı’nın yanında, renkli bir şekilde vurgulanıyor. 

Sıfır Oksijen

Montblanc 1858 Geosphere 0 Oxygen Only Watch 2023, markanın “Zero Oxygen (Sıfır Oksijen)” saatleri ile bu parçayı temel alarak Nisan 2024’te sunulacak olan yeni koleksiyonu arasında bir köprü görevi gören, benzersiz bir saat. Montblanc’ın tüm 0 Oxygen saatleri gibi bu parça da ekipmanlarının zorlu koşullarda dahi çalışması gereken gezginler için pek çok fayda sunuyor. Kasanın içinde hiç oksijen bulunmaması, yükseklerde ani ısı değişimleri ile gerçekleşebilecek buğulanmayı önlemenin yanı sıra paslanmayı da engelliyor. Oksijen olmayınca parçaların ömrü uzuyor ve zaman içinde dakikliğin şaşması önleniyor.  Her bir “sıfır oksijen” parça bu özel, ancak görünemeyen teknolojinin kullanıldığına ve oksijen içermeyen kasaya sahip olduğuna dair bir sertifika taşıyor.  Saat MB 29.25 otomatik hareket ile çalışıyor; ayrıca dönen kuzey ve güney yarımküreleri ile Montblanc yapımı dünya saati komplikasyonu, 24 saatlik ölçek, Gündüz & Gece göstergeleri, çiftli zaman göstergesi ve tarih özelliklerine sahip. Saatin siyah, seramik bezelinde coğrafi yönler bulunurken, Batı göstergesinde “Only Watch” etkinliğine ithafen “OW” harfleri yer alıyor. Saatin kadranını elektrik mavisi buzul deseni ve Only Watch 2023 gökkuşağı temasına uygun, renk spektrumunda meridyenler süslüyor. Görünümü, üst malzemesi %100 geri dönüştürülmüş PET olan, değiştirilebilir, siyah, tekstil kayış tamamlıyor. 

Dağın Zirvesinden

Müzayedede en iyi teklifi veren şanslı kişi saatin yanı sıra Montblanc’ın iz bırakan isimlerinden rekortmen dağcı Nimsdai Purja’dan bir buz kıracağı kazanacak. Purja dünyadaki 8000 metre üstü, en yüksek 14 zirveye, altı ay altı gün ile en hızlı sürede tırmanan kişi. Kendisi ayrıca 2022 yılında, Montblanc iş birliğinde Everest Dağı’na oksijen takviyesi olmadan çıktı. Nimsdai bu eşsiz saat için kendi buz kıracağını bağışladı ve saatin müstakbel sahibine, dünyayı 100 yıl içinde nasıl gördüğünü belirten bir not yazdı. Bu el yazısı not saat ile birlikte buz görünümlü, sıfır oksijen kapsülün içine yerleştirildi. Saatin sahibi, saate ulaşabilmek için Nimsdai’nin buz kıracağını alıp bu muhafazayı kırmak zorunda. Elbette bu zor kararı bir sonraki nesle de bırakabilir. Siz olsaydınız ne yapardınız?

Dergimiz her ayın ilk haftası Türk Telekom Dergilik, D&R, Remzi Kitabevi ve tüm seçkin marketlerde…