Dönüşümün Başlangıcı Alfa Romeo “Tonale”

Alfa Romeo markasının dönüşümünün başlangıç modeli kompakt SUV Tonale’nin hibrit ve dizel motorlu versiyonlarının tanıtımı uluslararası basının da katılımıyla İstanbul’da gerçekleşti. Tonale; geçtiğimiz aydan itibaren ise Sprint, Ti ve Veloce olmak üzere üç farklı donanım seviyesi dizel ve hibrit motor seçenekleriyle showroom’lardaki yerini aldı.

Yazı: Hakan Bayülgen

İtalya’nın Milano şehrinde, Milano’lu aristokrat bir aile tarafından kurulmuş olan Anonima Lombarda Fabbrica di Automobili, yani nam-ı diğer Alfa Romeo 112 senedir hayatımızda. Geniş isminin baş harflerinin oluşturduğu Alfa’ya Romeo’nun eklenmesi ise Napolili bir iş adamı olan Nicola Romeo’nun 1. Dünya Savaşı sırasında markayı satın alarak batmaktan kurtarması sonucu gerçekleşir. Uçak motorları ve diğer askeri ürünlerin üretimini sağlayan marka, savaştan sonra tekrar otomobil üretimine devam eder böylece firmanın ismi Alfa Romeo olur. İtalya’da yaşadığım zamanlarda otomobil konusu geçtiğinde rafine zevk sahiplerinin “Alfista’yım” demesi, yani bir sahiplik konusunu bile markalaştırabilmesi işte bu 112 senelik kendini farklılaştırmış bu otomobil efsanesinin sonucu. Aslında bu ayrıcalık ülkemizde de kendini göstermiş durumda. Bir Alfista’yı araba yenilerken başka bir markanın Showroom’unda görmek nerede ise imkansızdır. Şimdi gelelim Alfa Romeo’nun marka değerini bir sonraki seviyeye çıkaracak yeni Tonale’nin ayrıntılarına. Alfa Romeo markasının dönüşümünün başlangıç modeli kompakt SUV Tonale’nin hibrit ve dizel motorlu versiyonlarının tanıtımı uluslararası basının da katılımıyla İstanbul’da gerçekleşti. Tonale’nin, 1.5 litrelik, 160 HP’lik hibrit motorlu özel serisi “Edizione Specile” temmuz ayında ön siparişe açılmıştı. Tonale; Ekim ayından itibaren ise Sprint, Ti ve Veloce olmak üzere üç farklı donanım seviyesi dizel ve hibrit motor seçenekleri ile showroom’lardaki yerini aldı. 1910 yılından bu yana sporcu DNA’sına sadık kalan ve otomotiv tarihine damga vuran modelleri hayata geçiren Alfa Romeo’nun “dönüşümünü” simgeleyen Tonale, teknolojik, yeni nesil ve küçük hacimli motor seçenekleriyle Türkiye pazarında da iddialı bir dönemin başlangıcını işaret ediyor. Stellantis birleşmesi sonrasında en çok yatırım yapılan markalardan biri olan Alfa Romeo, Jean-Philippe Imparato’nun önderliğinde grubun “global premium” markası olma nosyonuyla yükselişini sürdürmeyi hedefliyor. Imparato Alfa Romeo ve Tonale hakkında “Alfa Romeo’nun Türkiye pazarındaki varlığının yeni ürün gamı ile daha da güçleneceğine ve premium pazardaki önemli oyunculardan olacağına inanıyorum. Tonale bu yolculuğun kilometre taşlarından ilki olacak. Tofaş, Stellantis’in hem ticari hem de endüstriyel anlamda önemli bir ortağı. Türkiye Alfa Romeo için çok önemli bir pazar. Bu nedenle Alfa Romeo Tonale’nin uluslararası lansmanını İstanbul’da gerçekleştirmiş olmaktan ötürü memnuniyet duyuyoruz ” şeklinde konuştu.

Alfa Romeo Global Pazarlama ve İletişim Başkanı Francesco Calcara da Alfa Romeo’nun Stellantis grubunun “global premium” markası olduğunu belirterek Tonale’nin küresel bir otomobil olduğuna dikkat çekti. Calcara Tonale’nin Avustralya’dan Japonya’ya, Amerika’dan Çin’e, tüm global pazarlarda yer alacağını ifade etti. Calcara, “Markamız karbon nötr olma yolunda otomobil endüstrisinin en hızlı markası olmayı hedefliyor.  2023 yılında Tonale’nin şarj edilebilir hibrit versiyonu satışa çıkacak. 2024’te elektrikli motor gamının yanında ürün gamında yer alacak içten yanmalı motorları satışa sunacağız. 2025’te ise Alfa Romeo’nun ilk tamamen elektrikli modeli tanıtılacak ve plan dahilinde Türkiye pazarında da satışa sunulacak. 2027 yılından itibaren ise Alfa Romeo ürün gamının tamamı elektrikli olacak” dedi.

Alfa Romeo Markasının Önceliği En İyi Müşteri Deneyimi

Türkiye’de kompakt SUV’ların Premium Otomobil Pazarı’nın en büyük segmentini oluşturduğunu söyleyen Alfa Romeo Türkiye Marka Direktörü Özgür Süslü “Türkiye pazarının müşteri taleplerine ve vergi sistemine uygun küçük hacimli motorları ile Tonale, pazarın en önemki segmentinde Alfa Romeo’nun iddiasını ortaya koyacak. Alfa Romeo markası olarak önceliğimiz satış adedinden ziyade hizmet kalitesi ve en iyi müşteri deneyimi. Bu yaklaşımımızı müşterilerimizin ödüllendirdiğini görüyoruz. Tonale’nin ürün gamına eklenmesi ile yılın ilk 9 ayında geçtiğimiz yılın satış rakamını geride bıraktık. Bu yıl sonunda ise geçtiğimiz yılın beş katından fazla satış adedine ulaşacağımızı öngörüyoruz. Türkiye’de yeni ve büyümeye işaret eden bir dönem, Tonale ile başlıyor. Tonale, Avrupa genelinde büyük ilgi gördü. Mart ayından bu yana Avrupa’da 20 bini aşkın sipariş almış olması heyecan verici. Tonale’yi ülkemizde temmuz ayında ön siparişe açtık. İlk 100 aracımızın, markamızın ‘online.alfaromeo.com.tr’ üzerinden 15 dakika gibi kısa bir sürede tükenmesi ülkemizde de modele olan ilginin göstergesi” açıklamasında bulundu. 

3 farklı donanım 

Tonale ekim ayı itibarıyla Türkiye’de Sprint, Ti ve Veloce olmak üzere 3 farklı donanım seviyesi ve biri hibrit diğeri dizel olmak üzere iki farklı motor alternatifi ile bayiler ve online satış kanalında yerini aldı. Alfa Romeo Tonale, segmentinde bir ilk olan toplam 22,5 inçlik 2 büyük ekrandan oluşan sofistike, smooth ve sezgisel bir kullanım sunan İnsan Makine Arayüzü’nden (HMI) oluşan yeni bir bilgi-eğlence sistemine sahip. Araçta gösterge panelinin ortasında yer alan geleneksel “teleskopik” tasarımıyla, otomobilin tüm verilerine ve otonom sürüş teknolojileri ayarlarına erişim sağlayan tamamen dijital 12,3 inç TFT ekran bulunuyor.  Tonale kullanıcıları Alfa D.N.A., radyo, medya, telefon, uydu navigasyon, klima, bağlantılı hizmetler ve ADAS olmak üzere menülere kolaylıkla ulaşılabiliyor.

Ekonomik motorlar devrede

7 ileri otomatik şanzımanla kombinlenen hibrit Tonale’ler 1.5 litre 160 HP’lik değişken geometrili Turbo motor ve 48volt “P2” elektrik motorlu hibrit versiyon ile satışa sunuluyor. Bu versiyon performansını yeni, 1,5 litrelik 4 silindirli turbo benzinli motor ile 48-Volt bataryaya sahip 15 kw’lık elektrik motorun sinerjisinden alıyor.  Tonale ürün gamına 130 HP güç ve 320 Nm torka sahip 6 ileri vitesli çift kavramalı otomatik şanzıman ve önden çekiş sistemiyle eşleşmiş yeni 1,6 litre turbo dizel motor seçeneği de eklenmiş durumda.  Değişken geometrili turbo ise (VGT) esneklik, yakıt tasarrufu ve düşük emisyon sunuyor. Giriş paketi Sprint ile ulaşılabilir fiyata sportif bir tasarım arayanlar hedeflenirken Sprint’den itibaren tüm ürün gamında akılla adaptif sürüş yardımcısı gibi ileri güvenlik donanımları standart yer alıyor. Ti üst düzey donanımı ayrıcalıklı ve şık bir dış tasarım ile birleştiriyor.  Veloce paketi, çift aşamalı elektronik süspansiyon, Brembo sabit fren kaliperleri, 19 inç elmas kesim alaşım jantlar, karartılmış arka camlar, alcantara iç döşeme, aluminyum vites kulakçıkları gibi fonksiyonel ve estetik özellikleri birleştirerek maksimum sportifliği yansıtıyor. 

NFT sertifikası 

Tonale’de, günlük kullanım ihtiyaçlarına uygun, sürüşü kolaylaştıran aktif ve pasif güvenlik özellikleri birlikte yer alıyor. Ön, yan ve perde hava yastıklarının yanı sıra sürücü, araç ve yol arasındaki etkileşimi mükemmelleştiren yenilikçi donanım ve teknolojiler araçta standart sunuluyor.   Tonale ile otomotiv sektöründe bir ilk olan, değiştirilemeyen dijital varlık (NFT) teknolojisi de devreye alındı. Türkiye pazarında 2023 yılından itibaren aktif olacak NFT sertifikaları, müşterinin onayı ile aracın km, servis, bakım gibi tüm verilerini kaydedecek. Sertifikalarla, otomobilin uygun şekilde bakımının yapıldığını belgeleyerek ikinci el değerini yükseltecek etki yaratacak bir belge oluşturulacak. 

Dergimiz her ayın ilk haftası Türk Telekom Dergilik, D&R, Remzi Kitabevi ve tüm seçkin marketlerde…