Hongqi, Türkiye’de devam edecek

Yeniköy Motors kurucusu ve Aston Martin’in Türkiye Distribütörü D ve D Motorlu Araçlar AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Kaya yeni markaları olan Hongqi hakkında önemli açıklamalarda bulundu

Türkiye Distribütörü olduğumuz Hongqi markasının satışlarına devam ediyoruz. Yeni tebliği şartlarını da bire bir yerine getirmek üzere, yatırımlara başladık. Müşterilerimize eksiksiz hizmeti öncelikli tutarak, tüm bölgelerde 20 ayrı TSE onaylı servisimizi kendimiz açmak için proje çalışmalarımız tamamlanmak üzere. Ayrıca, FAW Grubu ile Hongqi’nin Türkiye’de montaj fabrikası kurması ile ilgili görüşmelerimiz devam ediyor. Ülke sanayimize ve ekonomimize katkıda bulunabilmek üzere çalışmaya başlamış olmak bizleri çok heyecanlandırıyor.

Çin’in en eski ve en büyük otomobil üreticilerinden biri olan FAW Group tarafından devlet başkanları ve üst düzey devlet görevlileri için lüks segmentde üretilmeye başlanan Hongqi çok köklü ve yarattığı teknoloji ve katma değer ile çok değerli bir markadır. 

Hongqi gibi önemli bir markanın Türkiye Distribütörü olarak biz de 2023 yılında kendi büyüme stratejilerimiz kapsamında yolumuza önemli bir kilometre taşı daha eklemiş olduk. Hongqi  hem benzinli hem de elektrikli modelleri olan ürün gamı çok geniş bir markadır. Biz de sürdürülebilirlik temasının öne çıktığı ve yüksek teknolojinin hızlı benimsendiği bu dönemde markanın “ulaştığı zirve noktayı da gösteren model olduğundan elektrikli SUV Hongqi E-HS9 ile Türkiye pazarına girmeyi uygun gördük. Bu dönemde yıllardır müşteri ilişkilerimizi başarılı şekilde yönettiğimiz satış ofislerimiz, İstanbul merkez servisimiz ve 7 bölgede uzun süredir bulunan anlaşmalı 20 yetkili servisimiz ile hizmet etmeye devam ediyoruz. Şu an Hongqi için İstanbul dışında Ankara, Gaziantep, Bursa, İzmir, Antalya, Malatya ve Trabzon’dan bize gelen yoğun müşteri talebine daha hızlı cevap verebilmek için, çok sayıdaki bayilik başvurularını değerlendiriyoruz. Dolayısı ile Hongqi’nin geleceğine olan güvenimiz tam ve Hongqi’yi Türkiye’de premium araç segmentinde hak ettiği konuma getirme konusunda oldukça kararlıyız. 

Müşterilerimizden ve iş adamlarımızdan gelen mevcut talebi Ticaret Bakanlığının yayınladığı “Bazı Elektrikli Araçların İthaline İlişkin Tebliğ” yönetmeliğine uygun olarak değerlendirmek adına 7 bölgede kendi kuracağımız 20 servis istasyonu ağı üzerinde titiz ve detaylı çalışmalar yapıyoruz. Diğer yandan da yakın vadede pazar beğenisine sunacağımız benzinli motora sahip diğer modeller ile ilgili de homologasyon çalışmalarımız devam ediyor.
Ayrıca Türkiye’de bir üretim tesisi kurmak ile ilgili de ciddi fizibilite çalışmamız, FAW Grubu ve Hongqi yönetiminin kendi büyüme planları çerçevesinde Avrupa çevresinde bir fabrika kurma istekleri doğrultusunda yapıldı. Romanya, Polonya ve Macaristan’ın yanında Türkiye’yi de aday ülkeler arasına sokabildik. Bu önemli yatırımı da, ülkemize kazandırmak için marka yetkilileri ile görüşmelerimiz devam ediyor. İlk etapta bir montaj fabrikası ile yola çıkmak konusunda önemli kanaatleri de oluşturmuş durumdayız. Ülke sanayimiz için de çok olumlu sonuçları olacak bu önemli adımda tüm paydaşların tam desteğine de sahibiz.

Bu anlamda gerek distribütör olarak D ve D Motorlu Taşıtlar, gerekse de Hongqi markası, Türkiye yollarında olmaya devam edecek. Yüksek nitelikli ürünlerimizi müşterilerimizle tüm garantileri koruyarak buluşturmaya devam edeceğiz.

ŞU anda da D ve D Motorlu Taşıtlar A.Ş olarak Türkiye sınırlarında, yetkili distribütörü olduğumuz Hongqi markası ile araç satışımız ve araç ithalatımız aksamadan devam ediyor. Elektrikli araçlara yönelik oluşturulan yeni regülasyona bağlı ve uyumlu olarak çağrı merkezi, temsilci ve ülkemizin 7 bölgesinde TSE onaylı 20 servis için çalışmalarımızı kesintisiz sürdürüyoruz.

Dergimiz her ayın ilk haftası Türk Telekom Dergilik, D&R, Remzi Kitabevi ve tüm seçkin marketlerde…