İkici Nesil Yeni Zeitwerk

A. Lange & Söhne ödüllü mekanik dijital modelin platin ve pembe altın kasalı iki yeni versiyonunu çıkarıyor. Yeniden düzenlenen L043.6 kalibre sayesinde bu istisnai saatin güç rezervi iki katına çıkarak 72 saate yükseldi, böylece saat çok daha kullanışlı hale geldi. 

A. Lange & Söhne 2009’da hayranlık uyandıran ilk Zeitwerk modelini saatçilik dünyasının beğenisine sundu. Benzersiz kol saati konsepti dakika ve saatleri gösteren büyük zıplayan rakamların yanı sıra vuruşları kontrol eden sabit güç eşapmanı barındırıyor. Zamanın bu kolay anlaşılır ve avangart gösterim şekli hala rakipsiz ve şirketin teknik fizibilitenin sınırlarını sürekli yeniden tanımlama azminin eseri. Şirket kurucusu Walter Lange “asla yerinde saymamak” gerektiğini ısrarla tekrarlardı. A. Lange & Söhne saat yapımcıları bu ilkenin ışığında geleneksel konseptleri sorgularken hassas saat yapımcılığının gelişmesine katkıda bulunacak yenilikçi yaklaşımların izinden gidiyor.

Tarihi ilham kaynağı: Beş dakikada birden dakikada bir ritme

Bu yenilikçi yaklaşım şirketimizin geleneğiyle yakından ilişkili. A. Lange & Söhne saat yapımcıları Zeitwerk modelinin tasarımında Dresden’deki Semper Opera Binası’nın ünlü beşdakikalık saatinden ilham aldı. O dönemde saati tasarlama görevi sarayın saat ustası Johann Christian Friedrich Gutkaes’e verilmiş, en arkadaki koltuklardan bile kolayca okunacak bir tasarım yapması istenmişti. Gutkaes talebin zorluğu karşısında epeyce kafa yordu. Sonunda akrep ve yelkovanla donatılmış büyük formatlı duvar saatlerinin tersine devrim niteliğinde bir çözüm tercih etti: Beş dakikalık aralıklarla zamanı dijital olarak gösteren bir duvar saati. 1841’de yardımcısı Ferdinand Adolph Lange ile birlikte tasarımı tamamladı. Semper Opera Binası’ndaki saatin arkasındaki sıra dışı fikir Zeitwerk modeline aktarıldı, ancak bir farkla: Zeitwerk ilham kaynağından beş kat sık, yani tam bir dakikada bir kez ilerliyor.

Bir bakışta saatler ve dakikalar

Zeitwerk saate bakmayı özel bir deneyime dönüştüren üç ayrı zıplayan rakam diskiyle donatılmış patentli bir mekanizmaya sahip. Saatler ve dakikalar soldan sağa doğru 2.9 milimetre uzunluğunda ve 2.3 milimetre genişliğindeki büyük formatlı rakamlarla gösteriliyor. Kavisli saat köprüsünün uyumlu düzenlemesi ve göstergelerin boyutu saatin olağanüstü okunaklı olmasının anahtarı. Ayrıca estetik açıdan orijinal, teknik açıdan detaylı zaman gösterimi kadranı canlı ve dinamik kılıyor, çünkü kadranın altındaki mekanizma üç rakam diskinin – biri saatler, diğer ikisi dakikaların birler basamağı ile onlar basamağı için – göz açıp kapayıncaya kadar değişmesini sağlıyor. Üç rakam diskinin üçünün de aynı anda ilerlediği saat başları ise en heyecan verici anlar… 

Zarif renkler

Yeni Zeitwerk modelinin kasa çapı 41.9 milimetre, kalınlığı 12.2 milimetre. İki versiyonu var. Pembe altın kasalı versiyonun kadranı siyah ve saat köprüsü işlem görmemiş Alman gümüşünden yapıldı. Platin kasalı versiyon som gümüşten yapıldı. Saat köprüsü ise siyah rodyum kaplama. Kadran renkleriyle uyumlu ibreler tasarımı tamamlıyor. Pembe altın model siyah timsah derisi kayışla, platin versiyon koyu kahverengi timsah derisi kayışla takılıyor.

Dergimiz her ayın ilk haftası Türk Telekom Dergilik, D&R, Remzi Kitabevi ve tüm seçkin marketlerde…