Mont Blanc Dağı’na Farklı Bir Bakış

Sınırlı sayıda üretilen iki yeni Montblanc Star Legacy, kuş bakışı Mont Blanc Dağı manzarası sunuyor. 

1906 yılında kurulan Montblanc adını ünlü Mont Blanc Dağı’ndan alır. Markanın kurucuları bu dağın, Avrupa’nın en bilinen dağlarını barındıran İsviçre, Fransa ve İtalya’nın lüks işçiliğini simgelediğini düşünmüşler. Dağın zirvesi onlar için her zaman daha yükseğe tırmanma hevesinin sembolü olmuş.  1913 yılında ise markanın amblemi oluşturulmuş; altı buzul vadisi ile Mont Blanc Dağı’na tepeden bakışı simgeleyen logo… İşte bu amblem 1997’de ilk Montblanc Star Legacy saat koleksiyonuna ilham verdi. Koyu mavi kadran üzerindeki guilloché desenli yıldız patlaması da yine ambleme hayat veren havadan Mont Blanc Dağı görüntüsünü anımsatıyor. 

Guilloché Desenin Tarihçesi

Guilloché en zarif dekorasyon tekniklerinden biridir ve kökeni 16’ncı yüzyıla kadar uzanır. Ancak 18’inci yüzyıla dek pek kullanılmayan bu teknik, Abraham-Louis Breguet (1747-1823) sonrası saat yapımında popüler olmaya başladı. Bu teknik, hassas, karmaşık desenlerin gül motorlu torna tezgahında metal üzerine oyulması ile elde edilir. Bugün genelde haute horlogerie (yüksek saatçilik) saatlerde görülen guilloché tekniği, Montblanc’s Star Legacy ürün gamında, özel bir damga sayesinde yıldız patlaması deseni olarak hayat buluyor. 

Montblanc Star Legacy Tasarım Kodları

Montblanc Star Legacy Koleksiyonlarında birçok tasarım elementi devreye giriyor. Cilalı, yuvarlak formunu, çakıl taşı şekilli kasasını ve soğan şeklinde tacını 19. yy sonları – 20. yy başlarında görülen Minerva cep saatlerinden alıyor. Saatler ayrıca tacın üstündeki Montblanc amblemi ve roze altın kaplama, kılıç formunda fosforlu kolları ile de ayrışıyor. 

İki Ana Model 

Limited edition modeller Otomatik Tarihli ve Kronograf Gün & Tarih olarak karşımıza çıkıyor. Her iki model de 800 parça ile sınırlı ve 43 mm paslanmaz çelik kasaları saten dokunuşlar ile cilalanmış detaylar içeriyor. Ayrıca saat sahibinin mekanik işleyişi görebilmesini sağlamak için açık kasa arkası da mevcut. Kasa ölçüsünün 43 mm’ye çıkışı 2020 yılında gerçekleşti ve bu, yalnızca bir ölçü değişikliği değil, bir saatin ne kadar şık olabileceğini göstermenin yepyeni bir yolu ve dışa vurumu olmuştu. 

Montblanc Star Legacy Automatic Date (Otomatik Tarih)

Hoş görünümlü, mavi bir kadran ile roze altın kaplama kollara ve sayılara sahip olan Montblanc Star Legacy Automatic Date, 38 saatlik güç rezervi üreten MB24.17 otomatik mekanizma ile çalışıyor. Saat, dakika, saniye ve tarih göstergeleri mevcut. Saat, her beş dakika aralığından sonra küçük, parlak noktalarla ve her 15 dakikada bir ise turuncu dokunuşlarla aydınlanan dakika düzeneği ile güzel bir renk kontrastı sunuyor.  

Montblanc Star Legacy Chronograph Day & Date (Gün ve Tarih)

Montblanc Star Legacy Chronograph Day & Date, diğer model olan Automatic Date ile aynı özellikleri taşırken, ilave olarak kronograf, gün ve tarih gösterme özelliklerine de sahip. Montblanc Star Legacy tasarımı ile birleşen bu faydalı göstergeler, klasik saatçilik ile gündelik zarafetin müthiş bir karışımını sergiliyor. MB 25.07 otomatik mekanizma ile işleyen ve her okazyonda kullanılabilecek olan bu saat, 48 saatlik güç rezervine sahip.  Her iki model de 5 bar’a kadar (yaklaşık 50 metre) suya dayanıklı. Saatler Montblanc’ın değiştirilebilir kayış sistemi ile geliyor. Paslanmaz çelik bileklik ya da üzerinde aynı renk dikişleri olan, timsah baskılı, dana derisi, mavi kayış seçenekleri mevcut. 

Dergimiz her ayın ilk haftası Türk Telekom Dergilik, D&R, Remzi Kitabevi ve tüm seçkin marketlerde…