Teknik Harika 1815 Rattrapante

A. Lange & Söhne, 1815 model ailesini en sofistike yüksek saatçilik komplikasyonlarından biriyle zenginleştiriyor: Rattrapante (ayrık saniye kollu) kronograf. Odak noktasına adını aldığı komplikasyonu yerleştiren yeni model, özel olarak geliştirilmiş bir mekanizmaya da sahip….

A. Lange & Söhne’nin saat yapımcıları 1815 Rattrapante ile kısa süreli zaman ölçümleri alanındaki uzmanlıklarını bir kez daha sergileme imkanı buldu. Saatin kompleks mekanizması bir dakika içinde birkaç rastgele süre ölçümü yapabilen klasik kronograf fonksiyonunu bir adım öteye taşıyor. Bu amaçla saatte üst üste konumlandırılmış iki kronograf kolu var: Merkezi kronograf kolu ve merkezi ayrık saniye kolu. Saat 2 konumundaki düğmeye basıldığında iki kol da birlikte harekete geçiyor. Merkezi ayrık saniye kolu, merkezi kronograf kolundan bağımsız olarak durdurulabiliyor ve ardından onunla yine senkronize oluyor. Örneğin tur zamanlarını ölçmek için kullanılan bu işlemin sonsuz kere tekrarlanması mümkün.

Fonksiyonel zarafet 

1815 Rattrapante asil platin kasasıyla göz dolduruyor.  Koyu mavi saat kolları parlak gümüşi renkli kadran üzerinde şık bir tezat yaratırken kadranın rahatça okunmasını da sağlıyor. Saatin geleneksel stil unsurları arasında dış kenarda demiryolu tarzı dakika ölçeği ve belirgin Arap rakamları var. Tüm bu unsurlar tarihi Lange cep saatlerini karakterize eden ve Ferdinand Adolph Lange’nin doğum yılını adında taşıyan model ailesine özgü tarzı tüm açıklığıyla yansıtıyor. Kendi mekanizmalarını geliştirmek saat yapımcılarına alt kadranları istedikleri pozisyona yerleştirme özgürlüğü tanıdı. Saat 9 ve saat 3’teki geleneksel pozisyonları yerine 30 dakika sayacı saat 12 ve saniye alt kadranları saat 6 konumunda, dik bir eksen üzerinde yer alıyor. Bu simetrik düzenleme 1815 Rattrapante modeline dengeli ve mantıklı bir karakter kazandırıyor. Ayrıca pereferik takometre ölçeği sayesinde ortalama hızlar saptanabiliyor.

Şirket bünyesinde üretilen kalibre L101.2

1815 Rattrapante şirket bünyesinde üretilen L101.2 mekanizmasıyla çalışıyor. Rattrapante kronograf mekanizmasının tamamı safir kristal kasa arkasından görülecek şekilde düzenlendi. Böylece kompleks teknik süreçler detaylı olarak gözlemlenebiliyor. Geçen süre ve tur zamanı ölçümleri iki kolon çarkıyla klasik ve son derece hassas bir şekilde denetleniyor. Tam kurulu haldeyken ana yay tamburunun güç rezervi 58 saat. Yine şirket bünyesinde üretilen vidalı balans ile temas halinde serbest salınan Lange denge yayı, saatte 21 bin yarı salınım frekansıyla (3 hertz) kusursuz dakikliğin garantisi.

Dergimiz her ayın ilk haftası Türk Telekom Dergilik, D&R, Remzi Kitabevi ve tüm seçkin marketlerde…