Teknik Ve Estetik Bir Harika 1815 Rattrapante

Lange & Söhne, 1815 model ailesini en sofistike yüksek saatçilik komplikasyonlarından biriyle zenginleştiriyor: Rattrapante (ayrık saniye kollu) kronograf. Odak noktasına adını aldığı komplikasyonu yerleştiren yeni model, özel olarak geliştirilmiş bir mekanizmaya da sahip. Rattrapante özelliği sadece tam anlamıyla özgün bir kadran tasarımına temel oluşturmakla kalmıyor Sakson şirketin benzersiz bir yol çizmesine olanak veren motivasyonu sağlıyor. 

1815 RATTRAPANTE platin kasayla donatıldı ve 200 örnekle sınırlı üretildi.

Kısa süreli zaman ölçümlerinde uzman

Saatin kompleks mekanizması bir dakika içinde birkaç rastgele süre ölçümü yapabilen klasik kronograf fonksiyonunu bir adım öteye taşıyor. Bu amaçla saatte üst üste konumlandırılmış iki kronograf kolu var: Merkezi kronograf kolu ve merkezi ayrık saniye kolu. Saat 2 konumundaki düğmeye basıldığında iki kol da birlikte harekete geçiyor. Merkezi ayrık saniye kolu, merkezi kronograf kolundan bağımsız olarak durdurulabiliyor ve ardından onunla yine senkronize oluyor. Örneğin tur zamanlarını ölçmek için kullanılan bu işlemin sonsuz kere tekrarlanması mümkün.

Fonksiyonel zarafet 

1815 RATTRAPANTE asil platin kasasıyla göz dolduruyor.  Koyu mavi saat kolları parlak gümüşi renkli kadran üzerinde şık bir tezat yaratırken kadranın rahatça okunmasını da sağlıyor. Saatin geleneksel stil unsurları arasında dış kenarda demiryolu tarzı dakika ölçeği ve belirgin Arap rakamları var. Tüm bu unsurlar tarihi Lange cep saatlerini karakterize eden ve Ferdinand Adolph Lange’nin doğum yılını adında taşıyan model ailesine özgü tarzı tüm açıklığıyla yansıtıyor.

Büyük ustaların bıraktığı izler

İki kez elle monte edilen kalibrenin yüzey bitirme işlemleri Ferdinand Adolph Lange geleneğine ayna tutuyor. 1A kalite seviyesini sürdüren – Lange cep saatlerinin en yüksek kalite kategorisi – L101.2 kalibre, işlem görmemiş Alman gümüşünden köprüler ve anahtarlar, bir vidalı balans, taşları sabitleyen vidalı altın yüksükler ve el oyması denge horozu barındırıyor. Bu geleneksel ögeler yeni nesil saat yapımcılığı becerileriyle bir araya geldiğinde bir çeşit mikro-mekanik füzyon sanatı çıkıyor ortaya.

Alanında benzersiz 

Birinci sınıf kronografların, özellikle ayrık saniyeli kronografların kavramsallaştırması ve üretimi hassas saat yapımcılığının en zorlu alanları arasında. Kompleks mekanizmanın dakik ve güvenilir olmasını sağlamak hatırı sayılır derecede beceri, deneyim ve sabır gerektirir.

Yeni 1815 RATTRAPANTE modeli odağına ayrık saniye mekanizmasını, yani tek bir komplikasyonu alarak ona klasik bir yorumu getiriyor. Saatin platin kasasının çapı 41.2 milimetre. Lange mühendisleri elle kurulan kalibreyi oluşturan 365 parçalı kompleks yapısına karşın kasa yüksekliğini 12.6 milimetre ile sınırlandırmayı başardı. Bu teknik ve estetik şaheser tüm dünyada 200 örnekle sınırlı olarak satışta.

Dergimiz her ayın ilk haftası Türk Telekom Dergilik, D&R, Remzi Kitabevi ve tüm seçkin marketlerde…