Huzurlu Bir Ada Ülkesi Malta

Avrupa Birliği Üyesi olan Malta, son dönemlerin ikinci vatandaşlık talebinin olduğu gözde ülkelerinden biri… Şartların eksiksiz olarak yerine getirilmesi durumunda Henley & Partners aracılığı ile 15 ila 18 ay içerisinde Malta vatandaşlığı elde edebilmek mümkün…

Henley & Partners dünya genelindeki şubeleriyle, 25 yılı aşkın süredir uluslararası yatırımla oturum ve vatandaşlık danışmanlığı hizmeti veriyor. İkinci vatandaşlık veren ülkeler arasında Malta da yoğun ilgi gören programlar arasında yer alıyor. Bu konuda Henley & Partners Türkiye Ofisi de Türk vatandaşları için doğru programı seçmeleri konusunda danışmanlık ve aracılık hizmeti sağlıyorlar.  İşlemler ise Malta Ofisi tarafından yürütülüyor.  Malta programına başvurmak isteyen Türk vatandaşları Türkiye Ofisi üstünden de destek  alabiliyorlar. Biz de Henley & Partners Malta Ofisi Yönetici Ortağı Serine Wattar ile özel bir söyleşi gerçekleştirerek Malta vatandaşlığı elde etmenin şartlarını ve avantajlarını konuştuk…

Gentleman: Malta’nın vatandaşlık programıyla sunduğu ayrıcalıklar ve avantajlar neler?

Serine Wattar: Öncelikle 185 ülkeye pasaportsuz girme ayrıcalığı sağlıyor  Malta vatandaşlığı.  Bunun dışında en geçerli ve güçlü özgeçmiş araştırması da Malta’da var. Detaylı bir özgeçmiş araştırması  gerçekleştiriliyor, bu nedenle çok güvenli bir program.  Başvuranların kalitesi açısından da bu durum ayrı bir önem arz ediyor.  Malta bir Avrupa Birliği üye ülkesi.  Bunun dışında sağlık sistemi çok gelişmiş bir ülke ve aynı zamanda Malta’da her şey İngilizce.  Yabancı bir insanın çok kolay bir şekilde adapte olabileceği bir ortam var burada.  İnsanlar bundan dolayı rahat bir şekilde hızlıca adapte olabiliyorlar.  Son olarak baktığımızda ise ulaşım açısından da çok kolay ulaşılabilir bir lokasyonda.  Avrupa’da istediğiniz bir noktaya buradan kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz.

G: Peki Malta’da vatandaşlık almanın kriterleri neler?

S.W:  Öncelikle 600 bin  ya da 750 bin Euro hibe yapmaları gerekiyor.  Aile bireyleri arttıkça, bu rakamları da artıyor.  600 bin Euro opsiyonunda 3 yıllık oturum yapmaları gerekiyor.  750 bin Euro’luk opsiyonu seçerler ise 1 yıllık bir oturum gerekiyor. Bunun dışında bir gayrimenkul satın alımı ya da kiralaması yapılması şartı var.  Gayrimenkul kiralaması için 16 bin Euro’luk bir kiralama yapılması lazım.  Satın alımlarda ise 700 bin Euro satın alım şartı var.  Kiralamayı da minimum 6 yıl yapmaları gerekiyor.

G: Malta vatandaşlığı için hangi coğrafyalardan daha çok talep alıyorlarsunuz?

S.W:  En fazla talep alınan ülke Çin.  Daha sonrasında ise Rusya ve Orta Doğu ülkeleri geliyor.  Eski Malta programı bazı değişikliklere uğradı, kriterleri değiştirildi. Eski kriterler varken bu üç ülkeden çok talep geliyordu ifade ettiğim gibi.  Son dönemlerde yapılan değişikliklerden sonra ise en fazla talep Amerika’dan gelmeye başladı.  Halihazırda ise Rusların başvuruları alınmıyor. Rusların devam eden başvuruları da dondurulmuş durumda. 

G: Malta’dan vatandaşlık alındıktan sonra orada belli bir süre yaşanması gerekiyor. Peki Malta bu anlamda yatırım avantajları, gezilecek yerleri, restoranları ve öne çıkan özellikleri ile nasıl bir ülke?

S.W:  Öncelikle insanların en büyük motivasyonlarından bir tanesi Malta bir ada ülkesi.  Denizi, kumsalları ile bir çok soğuk ülkeden gelen insan için tam bir Akdeniz ülkesi.  İnsanların birçoğunun bu program süresince orada bulunmaları gerekiyor.  Genellikle de tekneleri ile gelmeyi tercih ediyorlar.  Gozo diye bir ada da var. Bu adada da yapılabilecek pek çok aktivite bulunmakta.  Onun dışında Valetta’da da gidilecek pek çok restoran mevcut ve burada tarihi yapılar oldukça dikkat çekici. İnsanların geldikleri ülkelere göre değişecek şekilde eğitim seviyesi de Malta da çok kaliteli.  Malta’da kalıcı oturumu olan ya da vatandaşlık alan insanlar için eğitim ücretsiz. Malta sağlık sistemi de oldukça güçlü ve burada yaşayanlar tüm sağlık sisteminden çok memnunlar.  Program değişmeden önceki kanunlara bakıldığında yatırımcıların özel sağlık sigortası sahibi olmaları gerekiyordu ama şu anda yeni program ile birlikte herhangi bir özel sağlık sigortasına sahip olmaları da gerekmiyor.  Ücretsiz bir şekilde tüm sağlık sisteminden faydalanabiliyorlar. 

G: Bazı ülkelere baktığımızda, örneğin İngiltere’den vatandaşlık almak çok zor. Ama alsanız dahi bu ülkede vergi yükü çok yüksek…  Malta’da bu anlamda nasıl bir vergi sistemi var?

S.W:  Vergi ve iş kurma tarafı direk bizim uzmanlığımız olmamakla birlikte biz genelde bu işlerde uzman olan güvenilir profesyonellere yönlendirmeler yapıyoruz.  Arzu ederlerse vatandaşlık elde etmeseler dahi ülkede şirket kurabiliyorlar. Bununla ilgili Malta devletinin sunduğu özel imkanlar da mevcut.  Bir vergi uzmanı olmadığım için bu anlamda çok fazla detay vermem doğru olmayacaktır.  Ama şöyle bir gerçek var ki Malta vatandaşı olduğunuzda, eğer bir geliriniz olmazsa ekstra vergi ödemiyorsunuz.  Bir Amerikan vatandaşlığı gibi değil. Amerika’da bir vatandaşlığınız varsa ya da Green Card sahibiyseniz dünyadaki tüm varlıklarınızdan vergi ödeme zorunluluğunuz bulunuyor. Malta’da ise öyle bir şey söz konusu değil…

G: Son olarak Türkiye’den gelen talepleri soralım…

S.W: Bizde sayılar gizli olduğundan rakamları ne yazık ki net olarak veremiyoruz. Türkiye’den talep var ve bundan memnunuz ama diğer ülkelerden olduğu kadar yüksek bir talep değil şimdilik. Şunu da eklemek isterim ki insanlar ikinci bir vatandaşlığı B planı olarak tercih ediyorlar. Hayatlarında herhangi bir şey ters gittiği zaman alternatif olarak yaşayabilecekleri bir ülke olmasını istiyorlar.  Çocuklarının ve hatta çocuklarının da çocukları için bir gelecek sunmuş oluyorlar. Bu yatırım sayesinde çocukları eğitime daha kolay bir şekilde erişebiliyorlar. Malta’da şirket olarak 57 tane çalışanımız var. Bunların hepsi bu yatırımları yapmak isteyen insanlar için çalışmaktalar. Türkiye Ofisi de Türkiye’de bu işi gerçekleştirmek isteyen insanlar için danışmanlık sağlıyor ve aracılık hizmeti veriyor.  Kendileri ve ailelerinin doğru programı seçmeleri konusunda destek sağlıyorlar.  İşlemler ise Malta Ofisi tarafından yürütülüyor.  Malta programına başvurmak isteyen Türk vatandaşları bilgi ve başvuru için Türkiye ofis direktörümüz Burak Demirel’e ulaşabilirler ve kendisinden destek  alabilirler. Her şey yolunda giderse 15 ila 18 ay arasında Malta vatandaşlığına elde etmek mümkün oluyor.  Tabii bu süreç müşterinin tercih ettiği yatırım opsiyonuna da bağlı olarak ilerlemekte.  Diğer opsiyonu seçilmesi durumunda ise 36 ay beklenmesi gerekmekte. 

Dergimiz her ayın ilk haftası Türk Telekom Dergilik, D&R, Remzi Kitabevi ve tüm seçkin marketlerde…