“Travel Guide” Almanya

Pandemi döneminde herkez seyahat etmeyi çok özledi. Hava alanında seyahat heyecanı ve plan yapma sevinici uzun zaman önce durdu. Almanya tatil rotamız ile Covid 19 süreci sonrası tatil planlarınızı kolayca yapabilir; Berlin ya da Münih gibi şehirlerde hem kültür hem de tatil  anlamında güzel bir opsiyon bulabilirsiniz. Bu iki şehir birbirinden çok farklı ve güzel… Bu benzersiz iki lokasyonda, anılarınıza yeni anılar ekleyebilirsiniz…

İlk olarak Berlin ile başlayalım… Berlin Almanya’nın en modern ve güzel şehirlerinden birisidir. Eski zamanlarda doğu ve batıyı ayıran bir duvar varken, bugün hala bir şehirin içinde iki farklı şehir var sanki. Bir tarafı güzel ve eski mimarlığı ile özel ve diğer tarafı grafitti, sanat ve karakter ile dolu. Bu şehirin karakteri ve insanları İstanbul’u hatırlatıyor ve kültür açısından da oldukça zengin… Seyahatinizde sadece Almanya’nın hikayesini değil, aynı zamanda bütün dünyanın ikinci dünya şavasında ne yaşadığını görebilirsiniz. Özellikle East Side Gallery ve Checkpoint Charlie’yi ziyaret ettiğinizde bu zamanın izlerini keşfedebilirsiniz. Brandenburger Tor, Berlin‘in meşhur Fernseherturm’u, Museumsinsel ve Reichstag Binası da mutlaka listenize yazmanız gereken yerlerden… Berlin, çok sanatsal bir şehir olduğu için sokaklardaki eserleri de es geçmeyin. Her an karşınıza bir şaheser çıkabilir. Berlin’in bir başka güzel yanı da kücük kafeleri ve restaurantları. Dışarıdan öyle gözükmese de Berlin’de her zaman ve her yerde mükemmel yemekler ve kafeler keşfedebilirsiniz. Özellikle Kufürstendamm’da çok büyük ve güzel bir seçeneğiniz var. Kufürstendamm semtinde çok güzel alışverişler de yapabilirsiniz ve bütün markaları bulabilirsiniz. 

Charlottenburg semtinden sonra Mitte de gezilecek çok güzel bir yer. Alışveriş ve gastronomi konusunda da eminiz ilginizi çekecektir. Berlin eğlenebileceğiniz, çok şey öğrenebileceğiniz ve özel zamanlar yaşayabileceğiniz bir şehir. Bu benzersiz ve özel şehiri gidilecek yerler listenize mutlaka yazmanızı tavsiye ederiz…

Berlin’den sonraki rotanız ise Münih olabilir… Almanya‘nın en güzel şehirlerinden birisidir bura da.  Hem kültür, hem de mimarlık açısından da çok zengindir. Bu güzel şehir benzersiz mimari dokusu ile biliniyor. Her şehir gibi Münih‘in kendine has güzel ve sakin bir havası var. Münih‘ te kalırsanız Marienplatz veya Odeonsplatz’a yakın bir otelde kalmanızı tavsiye ederiz. Böylece her yere yürüme mesafesinde ulaşabilrisiniz. Gastronomie anlamında ise en iyi yerler Marienplatz, Odeonsplatz veya Maximilianstrasse. 

Bu semtlerde genelde Münih sakinleri yemeyi tercih ediyorlar. Münih’te de şehir merkezinde olan restoran tercihiyle doğru seçimler yapmış olursunuz. Ama sadece yeme – içme değil, aynı zamanda çok güzel alışveriş de yapabilir ve bütün markaları bulabilirsiniz. Özellikle Maximilianstrasse, Münih’te lüksün merkezi konumundadır. 

Louis Vuitton’dan Cartier’e aradığınız her markayı burada bulabilirsiniz. Şehirin müzeleri ve sanat galerileri de görülmeden geçilememeli. Eğer sanata meraklıysanız, mutlaka Pinakothek müzelerini ve Kunsthalle‘yi listenize yazmayı unutmayın. 

Ayrıca otomobil tutkunları için BMW Müzesi ideal bir opsiyon. Aynı zamanda Hofgarten, Siegestor ve Englischer Garten da mutlaka görülmeli. Münih’in Üniversitesi ve kampüsü de nefes alıcı bir yer. Güzelliğini mimari yapısından ve binaların eskiliğinden alıyor. Odeonsplatz yakınlarında olursanız mutlaka Münih‘in güzel Ludwig Maximilian Üniversitesi‘ne de göz atın.

Münih tatil konusunda, size kültür ve eğelence anlamında güzel bir opsiyon sunuyor. Müzeleri, galerileri ve gezilecek yerleriyle Münih’i de size mutlaka öneriyoruz…

Dergimiz her ayın ilk haftası Türk Telekom Dergilik, D&R, Remzi Kitabevi ve tüm seçkin marketlerde…