Rüzgar gibi

Portofino’da tekne yarışları yaz başında Splendido Mare Cup’ın maksi yatları ve beş yıldızlı konaklama fırsatları ile başladı

25 yıl boyunca dünya çapında spor randevularına ev sahipliği yapan Portofino’da tekne yarışları geri döndü. Ligurya’nın bu nefis kasabası, ikonik Meydan’a bakan Belmond Splendido Mare Hotel gibi ünlü otellerin yeniden açılmasıyla da kaliteli turizmin adresi olmaya devam ediyor. 

Yeşillikler arasındaki Yacht Club Italiano’nun uzman yönetimi ile geçtiğimiz mayıs ayında birincisi düzenlenen maksi yat yarışı Splendido Mare Cup, yelken sezonunu açtı. İlk iki gününde zorlu deniz ve rüzgâr koşulları ile boğuşulan yarış dört gün sürdü. On beş teknenin yarıştığı etkinliğe, hem tersanelerin hem de armatörlerin büyük ilgisi ile yarışma dışı birçok tekne de eklendi. 

Aralarında yeni suya indirilmiş 98 feet’lik bir model de bulunuan dört tekne ile katılım gösteren Nautor’s Swan, başkan Leonardo Ferragamo ve Finlandiya’daki merkezden proje uzmanları eşliğinde düzenlediği Swan Maxi Talks yayınında yeni Swan 108’i ve diğer inşa halindeki maksi projelerini tanıttı. Avrupa bayii Cenova’da bulunan Güney Afrikalı tersane Southern Wind ise iki muhteşem yatın, Cape Arrow ve Seatius’ın resmi lansmanını gerçekleştirdi. Yeni doğan 100’ Morgana da gururla bayrağı taşıyordu. Gruppo Ferretti markası Wally Yachts iki teknesi ile yarıştı. Ayrıca 43 ve 48 feet’lik motorlu, iki yeni Wallytender’ı da misafirleri, tekne sahiplerini ve mürettebatı taşımak üzere organizatörlerin hizmetine sundu. “Yacht Club Italiano”, diye aktarıyor başkan yardımcısı Matteo Berlingieri, “1980-2006 arası yelken sezonunun başlangıç işareti olan bu etkinliği yeniden devreye sokmak için var gücü ile çalıştı.  Sponsorlarımızın desteği ile önümüzdeki yıllarda da sürdürmeyi planlıyoruz. Bu yıl Covid’den korunaklı bir ortam yaratmak herkes için zorlayıcı bir etken oldu ne yazık ki”. 

Üç yarışta birincilik elde ederek denizde hakimiyet kuran Rinaldo Del Bono’nun Capricorno’sunun dümeninde Flavio Favini yer aldı. Kendisi 1995 yılında İngiltere’deki efsanevi Admiral’s Cup’ta zafere ulaşan yegâne İtalyan teknesinin de dümeninde bulunmuştu. Mürettebat ise Tiziano Nava, Stefano Rizzi, Alberto Fantini, Matteo Plazzi, Giovanni Cassinari gibi İtalyan yelken dünyasının America’s Cup’ta tarih yazan ikonik isimlerinden oluşuyordu. İkinciliğe Luciano Gandini’nin hızlı Mylius 80’i, üçüncülüğe ise Carlo Alberini’nin Pendragon’u yerleşti. Gala gecesi Splendido Mare’nin meydandaki yeni restoranı DaV Mare’de gerçekleşti. Cerea Kardeşler Brusaporto (Bergamo)’daki Michelin yıldızlı mutfaklarını buraya taşıdılar. Şefler, sade ancak son derece rafine tabakları, dömi-sek Grande Dame gibi farklı çeşitlerde vintage Veuve Clicquot şampanyaları ile kombine ettiler. Tüm bunlara genç piyanist Alessandro Martire’nin performansı ve meydandaki müzik ve ışık ziyafeti eşlik etti. “Bugün herkes açık havaya ve doğaya dönmek istiyor”, diye belirtiyor Belmond’un Avrupa Başkan Yardımcısı Robert Koren, “2021 sezon açılışı ve yenilenen Splendido Mare lansmanı için Portofino’da bir merkezi bulunan Yacht Club Italiano’nun Bahar Yarışları ile iş birliği yapmanın en iyi seçenek olduğunu düşündük. Bir balıkçı barınağı olan Splendido Mare, Belmond’un eşsiz kalitesi ile meydanın ve denizin renklerine uygun olarak restore edildi. LVMH (Belmond’un ait olduğu grup, y.n.) sayesinde hem Portofino hem de Splendido Mare için yeni bir dönem başladı”. Takımlar ve misafirler (yarışlarda da yer alan Cenova Belediye Başkanı Marco Bucci ve Ligurya Bölgesi Başkanı Giovanni Toti gibi), Loro Piana tarafından döşenen Meydan’ı, Banca Passadore’nin sponsorluğunda düzenlenen, körfez manzaralı terası ve Yacht Club Italiano’nun Rolex imzalı yazlık mekânlarına can kattılar. 

Etkinliğin başarısının ardından gelecek yıl için Rrose Sélavy adlı teknesi ile Portofino’nun tarihi isimlerinden biri olan Riccardo Bonadeo’nun ve göz alıcı yeni Kauris IV ile Marco Tronchetti Provera’nın da katılımı bekleniyor. 

Dergimiz her ayın ilk haftası Türk Telekom Dergilik, D&R, Remzi Kitabevi ve tüm seçkin marketlerde…