Yeni Ingenieur Automatic 40

IWC Schaffhausen Cenevre’de düzenlenen Watches And Wonders Fuarında Ingenıeur Automatıc 40 Modelini beğeniye sunuyor. Yeni otomatik model, Gérald Genta’nın 1970’Lerde tasarladığı Ingenıeur Sl (Ref. 1832) saatinin cesur estetik kodlarını taşırken ergonomisi, teknolojisi ve yüzey bitirme işlemleriyle en yüksek standartları karşılar nitelikte. 

IWC Schaffhausen, 1970’lerde Cenevreli ünlü saat tasarımcısı Gérald Genta’dan Ingenieur modelini yeniden tasarlamasını istedi. Ingenieur ilk kez 1955’te çıktı. Schaffhausen’da geliştirilen ilk otomatik mekanizmanın yanı sıra, manyetik alanlara karşı korumalı yumuşak demir iç kasa barındıran saat, IWC açısından teknik bir kilometre taşıydı – Almanca ve Fransızca’da “mühendis” anlamına gelen Ingenieur ismi de teknik başarısının simgesi gibiydi. Genta, eşsiz yaratıcılığıyla Ingenieur’a hemen ayırt edilen, yepyeni bir görsel kimlik kazandırdı. 1976’da çıkan Genta imzalı Ingenieur SL, IWC’nin çelik saatlerden oluşan SL koleksiyonunun en ses getiren modeli olarak beş yuvalı vidalı bezel, benzersiz bir desene sahip kadran, H şeklinde zincir baklalı entegre bilezik gibi cesur estetik kodlar taşıyordu. Ingenieur SL, inovatif ve ezber bozan tasarımıyla zamanının ilerisindeydi. Gérald Genta’nın kreasyonu, günümüzde de koleksiyoncuların gözdesi ve IWC tarihinde en rağbet gören modellerden biri.

GELİŞMİŞ ERGONOMİ VE KULLANIM RAHATLIĞI

Kasanın tüm orantıları dikkatle yeniden hesaplandı ve özenle geliştirilip düzenlendi. Bir çerçeve kulağından diğerine 45.7 milimetre olan mesafe en ince bilekte bile kusursuz ergonomi ve kullanım rahatlığının garantisi. 1970’lerde Ingenieur SL modelinin kulakları çıkıntılıydı, Ingenieur Automatic 40 ise yeni geliştirilen ortadan bağlantılı kulakçık yapısıyla dikkat çekiyor. Estetik açıdan Ingenieur SL’e benzemesine karşın bu yeni çözüm ergonomik özelliklere katkıda bulunuyor ve bileziğin bileğe daha iyi oturmasını sağlıyor. Kavisli kasa halkası da kasa ergonomisini artıran unsurlardan bir diğeri.

FONKSİYONEL VİDALAR VE “KAFES” KADRAN

Yeni modeldeki en çarpıcı değişikliklerden biri bezele (çerçeve) eklenen çokgen şeklindeki fonksiyonel vidalar. Ingenieur SL’de beş yuva yeri bulunan bezel kasa halkasına vidalıydı. Bu nedenle her saatin yuva yerleri farklı pozisyonda konumlanıyordu. Yeni Ingenieur Automatic 40 modelinde ise bezel kasaya beş vida yardımıyla tutturuluyor. Artık vidaların teknik bakımdan bir fonksiyonu var ve dolayısıyla daima aynı konumda kalıyorlar. Ayrıca kadranın “kafes” diye nitelenebilecek yapısı, fonksiyonel ve son derece biçimli kasa tasarımıyla uyumlu. Birbirine 90 derece açı yapan küçük çizgilerden oluşan “kafes yapı”, yumuşak demir üzerine basıldıktan sonra galvaniz kaplandı. Son olarak lüminesans özellikli saat imleri kadrana ilave derinlik katıyor ve gece karanlığında bile kolay okunmasını sağlıyor.

ÜST DÜZEY DETAYLAR VE YÜZEY BİTİRME İŞLEMLERİ

Ingenieur Automatic 40, üst düzey detayları ve yüzey bitirme işlemlerinin kusursuzluğuyla göz dolduruyor. Kasa, bezel ve bilezik cilalı ve atlas perdahlı yüzeylerin karışımıyla tamamlandı.Bileziğin üst kısımlarında pim içermeyen kapalı zincir baklaları olağanüstü işçiliğin göstergesi. Özenle yapılan kelebek katlanır toka, H-baklalı bileziğin güzelliğini ve hafifliğini vurguluyor. Yeni tasarlanan kurma düğmesi muhafazası da saatin sportif karakterinin altını çizen özelliklerden biri.

İLERİ TEKNOLOJİ ESERİ 

Ingenieur Automatic 40 modeli, otomatik tırnaklı kurma sistemiyle donatılmış ve güç rezervi 120 saat olan IWC üretimi 32111 kalibreyle çalışıyor. Ingenieur geleneğine uygun biçimdeki yumuşak demir iç kasa, mekanizmayı manyetik alanların etkilerine karşı koruyor. Tüm bu özelliklerin yanında 10 bara kadar su geçirmemesi de Ingenieur Automatic 40’ı modern ve çok yönlü bir spor saat haline getiriyor. Ingenieur Automatic 40 modelinin üç versiyonu mevcut. Tüm yeni Ingenieur Automatic 40 modelleri seçili IWC bayilerinde satışta. Yine tüm modeller, My IWC bakım programına kaydedilerek iki yıllık standart Uluslararası Sınırlı Garanti süreleri 8 yıla kadar uzatılabilmekte.

Dergimiz her ayın ilk haftası Türk Telekom Dergilik, D&R, Remzi Kitabevi ve tüm seçkin marketlerde…