“Big Pilot’s Watch 43 Spitfire” Titanyum ve Bronz Modelleri

IWC Schaffhausen ilhamını “askeri standartlara uygun” üretilmiş tarihi saatlerin fonksiyonel tasarımından alan Big Pilot’s Watch 43 Spitfire modelini beğeniye sunuyor. Modellerden biri titanyum kasa ve siyah kadran, diğeri bronz kasa ve asker yeşili kadranla donatıldı. Her ikisinin titanyum kasa arkasına ikonik Spitfire uçağının çizimi işlendi ve yine her ikisinde manyetik alanlara karşı korumalı yumuşak demir iç kasa mevcut.

IWC Schaffhausen yıllar boyunca Britanya ordusunun farklı dalları için sayısız fonksiyonel saat üretti. Hiç tartışmasız aralarında en ünlüsü 1948’de İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri adına tasarlanan navigasyon saati Mark 11’di. Ayrıca İngiliz Ordusu’na kol saatleri ve Kraliyet Donanması’na güverte saatleri de temin etti. Son derece hassas mekanizmalar, ekstrem dayanıklılık, kadranı okunaklı fonksiyonel tasarım ve manyetik alanlara karşı koruma sağlayan yumuşak demir iç kasa gibi belli bir amacı önceleyen teknik nitelikler askeri standartlardaki saatlerin karakteristik özellikleri arasındaydı. Spitfire pilot saatleri ailesi markanın tarihinde bu bölümü temsil ediyor. Militer tasarımları hemen göze çarpan Spitfire modelleri, adlarını havacılık tarihinin en sofistike gelişmelerinden biri olan ikonik İngiliz uçağından aldı.

IWC Schaffhausen Kreatif Direktörü Christian Knoop “Nisan ayında Big Pilot’s Watch 43’ü çıkardıktan sonra şimdi de koleksiyona iki Spitfire modeli ekliyoruz – biri mat gri titanyum kasalı ve siyah kadranlı,  diğeri asker yeşili kadranı ve bronz kasasıyla daha sıcak tonlarda. Her ikisinin de 44 milimetre çapındaki ergonomik kasası artık bir ikon haline gelen kurma kolu ile birlikte Big Pilot’s tasarımının bir yansıması. Ancak yeni Spitfire modellerinin ayırt edici özelliği kasa arkalarının kapalı olması. Kapalı kasa arkası tasarımına Spitfire uçağının zarafetle gökyüzünde süzüldüğü dönemlerde tasarlanan dayanıklı askeri saatler esin verdi” diye açıklıyor.

Big Pilot’s Watch 43 Spitfire (Ref. IW329701) modelinin kasası, kasa arkası ve kurma kolu  titanyumdan yapıldı.  Mat koyu gri renk, parçaların önce cilalanıp sonra kumlandığı özel bir yüzey işleminin ürünü. Siyah kadran tasarımının ilham kaynağı ise navigasyon saatleri. Dış halkada sadece dakikalar ve saniyeler beyaz renkte basılırken, iç halkadaki saatler daha küçük boyutlu ve gri tonlarda.  Geleneksel olarak bu düzenleme pilotların ve denizcilerin kadrana bakar bakmaz dakikaları ve saniyeleri okumalarını sağlıyor. Örneğin pilotlar görerek uçuşlarda saatten edindikleri bilgiyi göksel navigasyon referansı olarak kullanıyor. Saatin göz alıcı tasarımı kontrast renkte dikişlerle bezeli kahverengi dana derisi kayışla tamamlanıyor.

Big Pilot’s Watch 43 Spitfire (Ref. IW329702) bronz kasa ve kurma kolu, titanyum kasa arkasıyla donatıldı.  IWC’nin kullandığı bronz, bakırın yanı sıra alüminyum ve demir içeriyor. Bu spesifik kompozisyon alaşımı standart bronza oranla yüzde elli daha sert. Materyalin diğer karakteristik özellikleri arasında istisnai biyolojik uyumluluğu ve zaman içinde geliştirdiği patina sayesinde her saate özgün bir karakter ve görünüm katma kabiliyeti var. Bronzun sıcak tonu askeri yeşili kadran ve altın kaplama saat kollarıyla uyumlu. Hem saat kolları hem saat imleri karanlıkta kadranın okunmasını kolaylaştırmak için lüminesans maddeyle kaplandı. Saat eşsiz bir dokuya sahip yeşil renkli bizon derisi kayışla takılıyor.

Yeni Spitfire modellerinin ikisinde de ilave alete ihtiyaç duymaksızın, sadece tek bir düğmeye basılarak kayışın hızlı ve kolayca değiştirilmesine olanak veren IWC EasX-CHANGE sistemi mevcut. Dana derisi ve kauçuktan yapılmış birçok alternatif kayış da aksesuar seçenekleri arasında.

Şirket İçinde Üretilen Hassas ve Güvenilir Kalibre 82100 

Big Pilot’s Watch 43 Spitfire, IWC üretimi 82100 kalibreyle çalışıyor. Bu üst düzey otomatik mekanizma maksimum hassasiyet ve güvenilirlik gözetilerek tasarlandı. IWC’nin eski teknik müdürü Albert Pellaton’un 1950’lerde geliştirdiği ve rotorun her iki yöndeki en ufak hareketini ana yayı kurmak için kullanan randımanlı kurma sistemi barındırıyor. Otomatik dişli ya da tırnaklar gibi diğer parçalar aşınmaya son derece dayanıklı zirkonyum oksit seramikten imal edildi. Tam kurulu haldeyken saatin güç rezervi 60 saat. Big Pilot’s Watch 43 Spitfire’ın iki versiyonunu da IWC yetkili bayilerinden satın alabilirsiniz. My IWC bakım programına kaydedildiğinde iki yıllık standart Uluslararası Sınırlı Garanti süresi 6 yıla kadar uzuyor.  

Dergimiz her ayın ilk haftası Türk Telekom Dergilik, D&R, Remzi Kitabevi ve tüm seçkin marketlerde…