DS Automobiles İle “E Tense” Çağı

E tense teknolojisiyle birlikte DS Automobiles sürüşe dair yeni bir sayfa açıyor…

Haber: Başar Babataş  / Fotoğraf: Çağdaş Uyanık

DS Automobiles, performans ve hazzı beraberinde getirdiği şarj edilebilir hibrit otomobil modelleriyle dikkatleri üstüne çekiyor. E-tense modeliyle birlikte marka elektrikli, yüksek performanslı ve akıllı bir sürüş deneyimini otomobilseverlere vadediyor. DS Türkiye Genel Müdürü Selim Eskinazi, Fransız lüks kültürüyle bütünleşen benzersiz tasarımlarıyla DS Automobiles’i ve hedeflerini bu ay Gentleman’a anlattı.

G: DS Türkiye maceranız ne zaman başladı?

Selim Eskinazi: 2006 yılında üniversiteden mezun olduktan sonra kariyerime otomotiv sektöründe başladım. 2006 yılından bu zamana kadar kariyerimin neredeyse tamamı lüks marka yönetimlerinde geçti. 2022 yılının Temmuz ayında DS Automobiles Türkiye Genel Müdürü olarak göreve başladım. Böylece hayatımda farklı ve keyifli bir macera başlamış oldu.

G: DS kendini nasıl konumlayan bir marka?

S.E: Fransız kültürünü bir yönü ile ifade etmeyi seç deseniz lüks kültürlerini iletirdim. Yüksek saatçilik, yüksek mücevherat, yüksek moda, bu alanlarda hep Fransız markaları isimlerini duyurmuştur. DS Automobiles de bu yelpazeye Fransızların lüks bilgi birikimini otomotiv sektörüne aktaran otomobil markası olarak katılıyor.

G: Türkiye’deki yapılanmanız nasıl? Hem satış kanallarınız hem de servis ağı bakımından nasıl bir oluşumu var markanın?

S.E: Bayi ağımızda tümü DS Automobiles mağaza konseptindeki DS STORE’lar ile müşterilerimizi henüz misafirlerimiz iken ağırlıyoruz. Halihazırda İstanbul, Ankara, İzmir, Bodrum, Antalya ve Bursa’daki faal DS STORE’ların yanı sıra proje uygulama aşamasındaki DS Store Gaziantep ile ülkemizin beş coğrafi bölgesinde temsil ile yılı tamamlayacağız. DS Store’larımız, geleneksel otomobil bayisi tasarımından çok bir lüks butik çizgisinde ve çok önem verdiğimiz beş duyu deneyimini yaşatan alanlar.  Bayilerimizi seçerken ince eleyip sık dokumamızve Stellantis Türkiye’nin başarısı kanıtlanmış insan kaynakları sürecini bayi kadrosunun işe alımlarında da işletiyor olmamız, yüksek hizmet kalitesini sağlıyor. Satış sonrası hizmet alanında ise ülkemizin yedi coğrafi bölgesinde de bulunan 20 adet yetkili servisimiz ve tüm ülkeye erişebilen Distrigo parça dağıtım ağımız ile hizmet veriyoruz. Kapıdan kapıya hizmet ve mobilitenin devamı prensiplerimiz ile amacımız müşterilerimizin servis adresini hiç bilmeden marka deneyimini kesintisiz yaşamaları.

G: En çok tercih edilen modelleriniz hangileri? Biraz modellerinizden bahseder misiniz?

S.E: Türkiye’de satışını gerçekleştirdiğimiz üç modelimizden bahsetmek isterim. Türkiye’de markamızın yeniden doğuşunu simgeleyen DS 7 Crossback’in yenilenmiş formu olan DS 7 orta büyüklükte bir “SUV”.  Diğer modelimiz, geçtiğimiz yıl sonu satışa sunduğumuz ve ilk andan itibaren ilgi mıknatısı haline gelen DS 4, yerden yüksek yapısı ile bir SUV sürüş pozisyonunu ama gövde yapısı ile bir hatchbackin dinamizmini sunan “CROSS”. Son modelimiz ise geçtiğimiz yıl satışa sunduğumuz, her koltuğunda birinci sınıf konforu Fransız zarafetine sahip çizgileri ile sunarken DS Fenerleri ile DS’in 1955’te başlayan tarihine de göz kırpan DS 9 büyük sedan.  DS 7, yeni dönemimizin beş yıllık tarihinde en bilinen ve ilgi gören otomobilimiz olsa da DS 4 satış adedinde DS 7’nin tahtını sarsmak için fırsat kolluyor. Yüksek teknoloji ve özel malzemelere sahip DS 9 bu yılın ikinci yarısı itibariyle geçiş yapacağı şarj edilebilir hibrit güç ünitesi ile teknoloji seviyesini artıracak. 

G: Son dönemlerde Türkiye’de plug-in hybrid araçlar çok tercih edilir olur. DS’in de buna cevap veren modelleri var. Bu konuda hakkında neler söylersiniz?

S.E: DS markası, geleceğinin elektrikli sürüşte olduğunu uzun süredir ifade ediyor. Bu geçişi ise en ideal şekilde yönetmek için DS 7 Crossback döneminde 2020 yılında satışa sunduğumuz bu güç ünitesi, DS 9’da da yılın ikinci yarısından itibaren sunulmaya başlanacak. 80 km’ye varan şehir içi koşullarındaki elektrik menzili, birçok kullanıcısının hafta içleri neredeyse tümüyle elektrikli sürüş yapabilmelerine olanak sağlarken hafta sonu sürüşlerinde ya da tatil programlarında mecburi molalar vermelerini gereksiz kılıyor. DS 7 E-TENSE şarj edilebilir hibrit versiyonlarımız ise ilk çeyrek sonuçlarına göre tüm premium şarj edilebilir hibrit otomobiller arasında dominant bir şekilde liderlik koltuğunda.

G: Tamamen elektrikli konusuna DS’in bakışı nasıl? S.E: Avrupa pazarları, özellikle şehirlerarası yolculuklardaki otomobili kullanım payı ve şehirler arasındaki mesafelerin daha kısa olmasından ötürü tamamen elektrikli konusuna uzun süredir çok uygun ve pazardan aldığı pay da bunu gösteriyor. Türkiye’ye geldiğimizde ise, ülkemizde şu ana kadar niş olarak değerlendirilen bu segmentin 2023 sonunda gözle görülür bir büyüme elde edeceğini düşünüyorum. Markamızın stratejisinde belirtilen, 2024 itibariyle yeni model tanıtımlarımızın tamamen elektrikli olacağını hatırlatarak, bu modellerin satışa sunulması ile elektrikli otomobilde Fransız lüksünü yaşamak isteyenlerin oldukça mutlu olacaklarını söyleyebilirim.

G: Formula e DS için ayrıca önemli bir başlık. Marka için önemi nedir bu organizasyonun?

S.E: DS Automobiles, Formula E’nin ikinci sezonunda, üreticileri kabul ettiği ilk sezonda, ilk premium otomobil markası olarak şampiyonaya katıldı. Motorsporları adeta bir ar-ge laboratuarıdır. Formula E, kısıtlı bir toplam enerjiyle yüksek performans göstermeniz gereken bir disiplin. Yani enerji yönetimini çok iyi yapmanız gerekli. DS Automobiles de pistlerde edindiği bu deneyimleri E-TENSE yol otomobillerine uyguluyor. Bu sayede rakiplerinden daha yüksek menzili, daha düşük batarya kapasitesi, yani daha düşük ağırlık artışı ile sağlayabiliyor. 

G: Pandemiyle beraber araç temini konusunda otomotiv markalarında ciddi bir sıkıntı başlamıştı. Bu sorun hala var mı? 

S.E: Pandemi döneminde üretimlerin yavaşladığı dönemleri yaşadık. Ancak günümüzde markamız için bir temin problemi olduğunu söylemek gerçekçi olmaz. Şu an yönetmeye çalıştığımız, modellerimize olan yüksek ilgi ve talep. Her misafirimizi bir müşterimiz haline getirmek için hizmet kalitemizden ve prensiplerimizden ödün vermeden ağırlamaya çalışıyoruz. İlk çeyrek kalite sonuçlarımız satış müşterilerimizde elde ettiğimiz yüzde 100 NPS sonucu ile bizleri gururlandırsa da rehavete kapılmadan, yoğun ilgi seviyesine rağmen çıtayı yüksekte tutarak her misafirimize DS Automobiles müşteri yolculuğunu tavizsiz yaşatmaya devam ediyoruz.

G: Yakın zamanda satışa sunacağınız yeni modelleriniz var mı?

S.E: Bu yılın yenilikleri, DS 9’un şarj edilebilir hibrit E-TENSE versiyonları ve DS 7 için yeni bir E-TENSE versiyonu olacak. Bunların yanı sıra markamızın 2023 yılı koleksiyonu kapsamında seyahat temalı özel versiyonlarımızı satışa sunacağız. İkinci çeyrek bitmeden DS 7 E-TENSE 4×4 360 versiyonumuzu, üçüncü çeyrekte DS 9 E-TENSE 250 ve son çeyrekte de DS 9 E-TENSE 4×4 360 versiyonlarımız ile Türkiye pazarını buluşturacağız. E-TENSE 4×4 360 versiyonlarımız, DS Performance ekibimiz tarafından geliştirilmiş, yürüyen aksamı, fren sistemi ve tabi ki güç ünitesi konfigürasyonlarında farklılık içeren versiyonlar. Diğer E-TENSE modellerimizde markamızın dinginlik imzası karakterde ön plandayken E-TENSE 4×4 360 versiyonlarımızda motorsporları DNA’mız gerek hızlanma gerek yol tutuş gerekse frenleme performanslarında deneyimleniyor.

G: Son olarak eklemek istediklerinizle noktalayalım.

S.E: Fransız lüks bilgi birikimini otomotiv sektörüne uyarlamak, sadece kaliteli otomobiller üretip, kullanılan malzemeler ve zanaat detayları ile farklılaşmakla sınırlı kalmıyor. Fransız lüks kültürünün müşterileri ile kurduğu ilişki de uyarladığımız yönlerden bir tanesi. Only You ismini verdiğimiz müşteri deneyim programı içerisinde sunduğumuz birçok hizmet var. Beni en çok etkileyen iki tanesini vurgulamak isterim. Bunlardan birincisi DS SERVICE VALET hizmeti. Servislerimizin bulunduğu şehirlerde müşterilerimiz otomobillerini periyodik bakım için servise (yani en az yılda bir defa) bırakmaları gerektiğinde otomobillerini kapılarından teslim alıp kapılarına iade ediyoruz. Basit bir hizmet gibi görülse de günümüzde en değerli varlığımız zamanımız. Her müşterimize yılda en az bir günlerini onlara hediye etmek anlamlı geliyor. Diğeri ise her yeni DS Automobiles sahibinin doğal üyesi olduğu, Only You Privilege kulübü. Fransız lüksü, müşterilerimizle ilişkimizin satış anıyla sonlanmasını değil, aksine başlamasını gerektirir. Geçtiğimiz yıllarda pandemi nedeniyle çok etkin olmasak da 2023 yılında organize edeceğimiz etkinliklerimizde müşterilerimizle bir araya geleceğiz ve Fransız Seyahat Sanatı’nı onlarla birlikte yaşayacağız. 

Dergimiz her ayın ilk haftası Türk Telekom Dergilik, D&R, Remzi Kitabevi ve tüm seçkin marketlerde…