İlhamı Mercedes-Benz G-Class Serisinden

IWC Schaffhausen, Mercedes-Benz G-Class Serisinden ilham alan iki özel Big Pilot’s Watch modeli çıkarıyor.

Maksimum güç ve performans, köklü bir miras ve zamana meydan okuyan tasarım kodları: Hem Mercedes-Benz G-Class hem IWC Schaffhausen Big Pilot’s Watch’un böylesine başarılı ve popüler olmasının sırrı, bu karakteristik özelliklerde saklı. İsviçreli lüks saat üreticisi modern tasarım ikonlarını onurlandırmak için iki özel Big Pilot’s Watch modeli çıkarıyor. Son derece sağlam ve dirençli kasa materyallerinden yapılan iki modelde de far ya da stepne kılıfı gibi G-Class’a özgü tasarım özelliklerinin tekrarlandığını görmek mümkün. Modellerden birinin kasası ve kurma düğmesi 18 karat Armor Gold®’dan yapıldı; ikinci model ise seramik matris kompozit (CMC) kasayla donatılmış ilk IWC saati. IWC Schaffhausen imzalı Big Pilot’s Watch ve Mercedes-Benz G-Class köklü ve faydacı miraslarından aldıkları güçle benzer bir geçmişi paylaşıyor. İkisi de başlangıçta belirli fonksiyonları karşılamaları amacıyla üretildi – birinin işlevselliği okunaklı kadran ve sağlamlıkta, diğerininki emsalsiz off-road kapasitesinde yatıyordu. Yıllar içinde faydacı karakterlerini koruyarak modern tasarım ikonları haline gelmeyi başardılar. İsviçreli lüks saat üreticisi, Mercedes-AMG ile sürdürdüğü yaklaşık 20 yıllık ortaklığın ardından bu ikonları iki özel Big Pilot’s Watch modeliyle onurlandırıyor.

Big Pilot’s Watch AMG G 63 (Ref. IW501201) 18 karat Armor Gold® kasa ve kurma düğmesi, siyah kadran ve mikrofiber astarlı siyah kauçuk kayış barındırıyor. Siyah ve altınrengi renk kodunun ilham kaynağı yakın zamanda piyasaya çıkan Mercedes-AMG G 63 “Grand Edition” modelinin dış boyası ve kabin detayları. Armor Gold® altının sertlik standardını tam anlamıyla yeni bir seviyeye yükselterek bu nispeten yumuşak değerli metali dış etkenlere karşı çok daha dayanıklı hale getiren inovatif bir alaşım. Özel alaşım gelişmiş mikro-yapısı sayesinde geleneksel 5N altına kıyasla hayli sert ve su geçirmez nitelikte. Big Pilot’s Watch AMG G 63 kumlanmış yüzeyler ve perdahlı kenarların kombinasyonuyla seçkin ve çağdaş bir karakter kazanıyor.

Seramik matris kompozit (CMC) kasayla donatılmış ilk IWC saati olan Big Pilot’s Watch AMG G 63, (Ref. IW506201) Alman Havacılık ve Uzay Merkezi (DLR) ile yapılan iş birliğiyle üretildi. Geleneksel karbon fiberle güçlendirilmiş polimerlerin tersine bu kompozit malzemenin lifleri, polimer yerine bir seramik matrisine gömülü durumda. Dolayısıyla CMC parçalar darbelere olağanüstü toleranslı. Ayrıca termal şoklardan etkilenmedikleri için hafiflik, dayanıklılık ve ısı direnci gibi son derece yüksek standartlar talep eden uygulamalarda da havacılıktan spor ve lüks otomobiller için fren diski üretimine kadar tercih ediliyor.

KOMPLEKS ÜRETİM SÜRECİ

CMC saat kasası üretimi geleneksel karbon elyaf takviyeli polimerle başlıyor. Polimer matrisi piroliz adı verilen ve günler süren bir ısıl işlemle arkasında gözenekli karbon matrise gömülü yoğun bir elyaf demeti bırakarak karbona dönüşür. Akabinde silikon kristalleri bileşenin üzerine yerleştirilir ve hepsi bir fırında ısıtılır. Silikonlama denilen bu işlemle silikon boşlukları doldurur ve karbonla kimyasal tepkimeye girerek silisyum karbür seramikten yapılan yeni bir matris (kalıp) oluşturur.

Elmas uçlu aletlerle yüzey bitirme işlemi uygulandıktan sonra CMC kasaları mat siyah renge ve elyaflar sayesinde her parçayı gerçekten benzersiz kılan eşsiz bir yapıya bürünür.

IWC Schaffhausen Araştırma ve İnovasyon Departmanı Direktörü Lorenz Brunner “Bu hafif ve güçlü malzemenin üretim süreci fazlasıyla kompleks. Mükemmel niteliğe ulaşmak için elyaf ve matris açısından doğru hammaddeyi seçmekten farklı işlem basamakları için doğru parametrelerle belirlemeye dek sayısız zorluğu aşmak zorunda kaldık. IWC ilk CMC saat kasasıyla ileri malzeme çözümleri mühendisliğindeki uzmanlığını bir kez daha kanıtlıyor” diye açıklıyor.

G-CLASS’IN ÖZGÜN TASARIM KODLARI KADRANDA HAYAT BULDU

Big Pilot modellerinin karakteristik özelliği olan saat 3 konumundaki güç rezervi göstergesine ilaveten iki versiyonda da saat 9 konumunda saniye alt kadranı mevcut. Beyaz renkli dış halkayla tasarlanan karşıt alt kadranlar G-Class modellerinin ön tarafındaki tipik farları akla getiriyor. Siyah kadranlar Mercedes-AMG performans otomobillerinin hava girişlerinden esinlenen rölyef benzeri teknik bir yapıya sahip. Klasik Big Pilot’s Watch modellerinde kadrana baskı metoduyla uygulanan rakam ve saat imlerinin tersine bu özel edisyon saatlerin aplike yöntemiyle yapılan rakam ve imleri siyah renkte PVD kaplandı ve lüminesans madde ile dolduruldu.

SAATLERİN KALBİNDE IWC ÜRETİMİ MEKANİZMA VAR

Big Pilot’s Watch AMG G 63’ün iki versiyonu da son derece sağlam ve hassas bir otomatik mekanizma olan IWC üretimi 52010 kalibreyle çalışıyor. Kurma sisteminin yüksek basınca tabi tutulan parçaları aşınmaya dayanıklı zirkonyum oksit seramikten üretildi. IWC’nin eski teknik müdürü Albert Pellaton’un 1940’larda geliştirdiği dahiyane kendinden kurma mekanizması iki yay tamburunda rotorun her iki yöndeki en küçük hareketlerini bile kullanarak yedi günlük güç rezervi biriktiriyor. Mekanizmalar Mercedes-Benz yıldızıyla süslü ve G-Class’ın alametifarikası stepne kılıfını hatırlatan safir cam kasa arkasından görülebilir. 18 karat Armor Gold® kasalı ve CMC kasalı Big Pilot’s Watch AMG G 63 saatleri IWC butikleri ve IWC.com adresinde satışta. Ayrıca IWC bakım programına kaydedildikleri takdirde iki yıl olan standart Uluslararası Sınırlı Garanti süreleri 8 yıla kadar uzatılabilir.

Dergimiz her ayın ilk haftası Türk Telekom Dergilik, D&R, Remzi Kitabevi ve tüm seçkin marketlerde…