IWC’den Efsanevi Modele Yeni Versiyon

IWC Schaffhausen, Big Pilot’s Watch 43 Tourbillon Markus Bühler modelini beğeniye sunuyor. 

Markus Bühler

2008’de çıkan Big Pilot’s Watch Edition Markus Bühler saatinin devamı niteliğindeki model, uzun süredir dört gözle bekleniyordu. Orijinal saatin karakteristik özelliği olan uçak türbini, tasarım ve üretim açısından yol açtığı tüm zorluğa karşın bu kez saat 6 konumundaki flying minute tourbillon’a entegre edildi. 51 örnekle sınırlı üretilen yeni “Markus Bühler” versiyonu cilalı platin kasası, perdahlı siyah kadranı ve siyah Cordovan derisi kayışıyla göz dolduruyor. Karartılmış bileşenleriyle IWC üretimi 82905 kalibre, safir cam kasa arkasından görülebilir.

IWC’nin Pilot Saatleri koleksiyonundaki saatler arasında 2008 tarihli Big Pilot’s Watch Edition Markus Bühler modeli kadar koleksiyoncular tarafından kült statüsüne yükseltilen bir model olmadı muhtemelen. Modele Markus Bühler’in IWC’deki saat yapımcılığı çıraklığının son yılında yarışma için tasarladığı benzersiz bir saat ilham verdi. Saatin en çarpıcı görsel özelliği saniye alt kadranındaki uçak türbiniydi. IWC on beş yıl sonra Big Pilot’s Watch Edition Markus Bühler’in yeni yorumunu beğeniye sunuyor. Tıpkı bundan önceki versiyonu gibi Big Pilot’s Watch 43 Tourbillon Markus Bühler’in (Ref. IW329901) kadranında da küçük bir türbin var. Ancak karakteristik uçak türbini bu kez saat 6 konumundaki flying minute tourbillon’a entegre vaziyette.

IWC Schaffhausen Saat ve Mekanizma Montajdan Sorumlu Müdür Yardımcısı Markus Bühler “Çıraklık dönemimde kendi Big Pilot’s Watch versiyonumu türbin özelliğiyle tasarladığımda, 15 yıl sonra saatin ikinci edisyonunun geliştirilmesine öncülük etmek bir tarafa IWC’de montaj aşamasından sorumlu olacağımı hayal bile etmemiştim. Koleksiyoncularımızın beklentilerini karşılamak için gerçekten çok özel bir tasarım yapmayı ve modelin alametifarikası niteliğindeki türbini tourbillon’la birleştirmeyi tercih ettik. Yeni edisyon IWC’nin mühendislik ruhunu mükemmelen yansıtırken detayları ve işçiliği ne kadar önemsediğimizi de gösteriyor” diye açıklıyor.

TÜRBİN KÜÇÜK, ZORLUĞU BÜYÜK

Tourbillon mekanizmasında balans ve eşapman dakikada bir kendi ekseni etrafında dönen küçük bir kafese yerleştirilir. Kütlesi ve ataleti ne kadar fazlaysa, mekanizma hareketin devam etmesini sağlamak için o kadar enerji harcar. Dolayısıyla her tourbillon tasarımının odak noktasını ağırlığın mümkün olduğunca azaltılması oluşturur. Bu yüzden yeni modelde türbin hafif bir titanyum alaşımından yapıldı. Türbinin kompleks geometrisi ve küçük orantıları nedeniyle sadece frezeleme işlemi bile yedi saat sürdü. Türbini oluşturan on iki minik pervanenin her biri elle parlatıldı ve yüzey bitirme işlemlerinin ardından incelikli detaylarıyla estetik mükemmelliğe ulaştılar. Bühler mekanizmaya ilave ağırlık yüklemesini önlemek için regülatörü çıkararak türbini tourbillon kafesinin üst bölümü olarak kullandı. Kadranın bu göz alıcı parçasının teknik bir fonksiyonu da var: Zemberek pervanelerin alt kısmına takılması sayesinde saat yapımcısı türbini döndürerek balansın sıfırdan geçişini ayarlayabiliyor. Bu efsanevi tourbillon, 56 parçadan oluşuyor ve ağırlığı sadece 0.663 gram. Palet eşapman ve maşa çarkı sürtünmeyi azaltan ve mekanizmadaki enerji akışını güçlendiren özel bir kaplama yöntemi olan Diamond Shell® teknolojisiyle işlendi.

DEĞERLİ PLATİN KASA VE DETAYLI YÜZEY BİTİRME İŞLEMLERİ

43 milimetre çapındaki kasa ve kurma düğmesi platinden yapıldı. Platin, saatler ve mücevheratta kullanılan en nadir, en saf ve en değerli metallerden biri. Kasa bezel ve kulakçıklar etrafındaki parlatılmış yüzeylerle birlikte titizlikle elle tamamlandı. Detaylı yüzey bitirme işlemleri sayesinde platinin beyazımsı parlaklığı tüm güzelliğiyle vurgulandı ve saat rafine, sofistike bir görünüm kazandı. Siyah vernikli, gösterişli kadrana beyaz renkli rakamlar baskı yöntemiyle yerleştirildi ve ibreler Super-LumiNova® kaplandı. Siyah Cordovan derisi kayışın iç yüzeyine Markus Bühler amblemi basıldı. Big Pilot’s Watch 43 Tourbillon Markus Bühler, IWC üretimi 82905 kalibreyle çalışıyor. Kalibrenin Pellaton kurma sistemi seramik parçalarla güçlendirildi ve ana yayda 80 saatlik güç rezervi biriktiriyor. Safir kasa arkasından görülebilen plakalar, köprüler ve rotor PVD kaplamayla karartıldı, ardından lazerle işlendi ve son olarak oyulmuş alanlar rodyum kaplandı.

SAATÇİ ÇIRAKLIĞINDAN DİREKTÖRLÜĞE UZANAN YOL

Big Pilot’s Watch Edition Markus Bühler ve yeni versiyonunun hikayesi IWC’nin çıraklık programının gücünü de kanıtlıyor aslında. Markus Bühler saatin 2008 tarihli ilk edisyonunu “Institut de Formation à la Haute Horlogerie” tarafından düzenlenen bir yarışmaya katılmak için tasarladı ve yarışmayı kazandı. Çıraklık yarışmaları ve inovasyon turnuvaları gibi organizasyonlar IWC’nin genç yeteneklerin gelişimine katkıda bulunmaya, yeni fikirler ve saat yapımcılığında çığır açacak nitelikte mühendislik çözümleri bulmaya dayalı stratejisinin esas dayanak noktaları oluşturmaya bugün de devam ediyor. Bühler saat yapımcılığında çıraklık aşamasını tamamladıktan sonra IWC’de çalışmayı sürdürerek Endüstrileşme Bölümü Yöneticisi ve Mekanizma Montajı & Endüstrileşme Sorumlusu gibi görevler üstlendi. 2020’den beri yeni Manufakturzentrum’da Saat ve Mekanizma Montajı Müdür Yardımcısı sıfatıyla IWC’deki montaj süreçlerinin tüm aşamalarından sorumlu.

Dergimiz her ayın ilk haftası Türk Telekom Dergilik, D&R, Remzi Kitabevi ve tüm seçkin marketlerde…