Rekuba’dan Güçlü Adımlar & Değer Katan Mimari

Rekuba Ovoo Bodrum projesiyle son dönemlerin adından en çok söz ettiren markalarından biri oldu. Rekuba Gayrimenkul Ceo’su Osman Reşitoğlu, markalarının doğuşunu ve kısa zamanda yakaladığı başarı öyküsünü bu ay Gentleman’a anlattı…

İş dünyası, her gün farklı bir hikayeyle zenginleşiyor. Bu hikayelerden biri de Rekuba’ya ait. Osman Reşitoğlu ve ortağı Ömer Emre Kubba’nın ‘hayallerini gerçeğe dönüştürme’ arzusuyla temellerini attığı Rekuba, “Ovoo Bodrum Projesi”yle kısa sürede bu hedefini yakaladı. Rekuba markasının öyküsünü, projelerini ve hobilerini Rekuba Gayrimenkul Ceo’su Osman Reşitoğlu’ndan dinledik.

Gentleman: Osman Bey sizin öykünüzle sohbetimize başlayalım ilk olarak. Bugünlere uzanan iş hayatınızda dönüm noktalarınız oldu mu?

Osman Reşitoğlu: Her iş insanı gibi benim de dönüm noktalarım oldu. Hayatta dönüm noktası diye adlandırdığımız şey,  karşımıza çıkan engeller karşısında gösterdiğimiz yaklaşımlardır. Soğukkanlılıkla, krizi yöneterek bu durumu avantaja dönüştürmek doğruyu bulmak ve başarıya ulaşmak için önemli bir anahtardır.

G: Rekuba markasının doğuşu nasıl oldu?

O.R: Rekuba markasının hikayesi bu şirketi kurmadan önce, yakın dostum ve şu an ki ortağım Ömer Emre Kubba ile hayallerimizin ortak olduğunu fark etmemizle başladı. Bunun neticesinde, bu hayalleri gerçeğe dönüştürebileceğimiz bir yapı kurmak ve bunu ileriye taşımak için temel atmanın zamanının artık geldiğini düşündük. Nihayetinde ise hayalimiz olan Ovoo isimli Bodrum projesi, hayallerimizin gerçeğe dönüşümü olarak inşa ediliyor.

 G: Peki Rekuba isminin bir anlamı var mı?

O.R: Rekuba isimli firmamız, Reşitoğlu ve Kubba ailelerinin ortaklığının oluşmasıyla meydana geldi. Bu sebeple, firma ismi de soy isimlerimizin birleşiminden oluşmaktadır.

G: Rekuba lüks konut, otel ve AVM projeleri geliştirmek üzere doğmuş bir marka. Rekuba’yı sizden de dinlemek isteriz.

O.R: Sizin de söylediğiniz gibi Rekuba bir gayrimenkul geliştirme firması olarak başladığında Bodrum başta olmak üzere, ülkemizde ve Dünyanın odak noktalarında hayata geçirildi. Değer katan vizyonu ile Ovoo Bodrum yaşamı şekillendirmektedir. Rekuba markasının bir ürünü olan Ovoo projesi de geleceğe emin adımlarla ilerlediğimizi somut bir şekilde gösterdi. Bu sebeple,  Ovoo’nun başlangıcında olduğu gibi gelecekte de ses getireceğine, güvenilirliği, değer katan mimarisi ile güçlü adımlarla başarı merdivenlerini tırmanacağına inancım tamdır.

 G: Ovoo projesi Bodrum’un tarihi dokusuna uygun yaşam sunan bir proje. Ovoo’yu bizlere anlatır mısınız?

O.R: Ovoo Bodrum Projesi’nin gündemdeki yankıları hala devam ediyor. Projemizin hala gündemde olması bile beni heyecanlandırmak için yeterli bir faktör… Ovoo Bodrum; Bodrum Yarımadası’nın güneyinde, tarihi dokusu, doğal güzellikleri ve coğrafi konumu itibarıyla hayata anlam katmayı hedefliyor. Modern mimari anlayışı ve eşsiz manzarası ile kendine özgü bir proje olarak öne çıkıyor. Villalar eğimli araziye uyumlanarak, birbirlerinin görüş açısını kesmeden, kademeli bir şekilde konumlandırıldı ve bu sayede her biri denize açılan özel bir manzaraya sahip. Hayatı daha kaliteli ve daha yaşanabilir bir hale getirmek için de en ince ayrıntılar, işin uzmanlarıyla tasarlanarak uygulanmaya devam etmekte.

 G: Projede hangi ayrıcalıklar ön planda?

O.R: Ovoo Bodrum’da birçok ayrıcalıklar sunuyoruz. Örneğin, denizin dalgalarının eşlik ettiği huzur dolu anları, masmavi koyun dinginliğini, yılın dokuz ayında yakalamanız mümkün… Üstelik yüzme olanağını da insanlara sunması oldukça önemli bir unsur… Yeşillikler içindeki koy, denizin tam orta bölgesinde konumlandı. Denizin sakinliği ve sığ bir keyif alanı oluşturması da anlatılması gereken değil de yaşanması gereken bir durum… Ayrıca konutlar tam olarak bir yaşam alanı. Modernizmi minimalizmle örtüştürdük, sonrasında doğayla ahenk içinde harmanlayarak keyifli bir yaşam alanı oluşturduk. Bununla birlikte Ovoo ile denizi ve Kos Adası’nın muhteşem manzarasını panaromik olarak görebilme imkanına sahip olacaksınız. Ovoo’nun Bodrum’un merkezinde yer alması, dört mevsimi doya doya yaşayabilme imkanının yanında merkeze ulaşımının da oldukça rahat olması, Ovoo’yu diğer yaşam alanlarından ayıran unsurlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

G: Peki yakın zamanda hayata geçirmeyi planladığınız yeni projeleriniz var mı?

O.R: Yakın zamanda İstanbul ve Çeşme’de hayata geçirmeyi planladığımız projelerimiz mevcuttur.

G: Dövizdeki artışla beraber inşaat maliyetlerinde de bir yükseliş oldu. Krediye ulaşmak da şu dönem kolay görünmüyor. Bu durum satışları nasıl etkiliyor?

O.R: Maliyetlerdeki yükselişler maalesef piyasayı olumsuz etkiliyor. Fakat Ovoo Bodrum başta olmak üzere tüm projelerimizde kullandığımız ürünlerin tamamı yüksek maliyetli ürünler olduğu için kaliteden ödün vermemekteyiz. Bodrum da şiirlere bile konu olan bir tatil beldesi… Ovoo da gerek konumu gerek manzarası göz önünde bulundurulduğunda gerçekten özel bir öneme sahip. Kredi konusunda bizim satışlarımızı olumsuz etkileyen bir durumla henüz karşılaşmadık çünkü biz zaten müşterilerimize vadeli ve taksitli ödeme imkanlarını sunuyoruz.

G: Peki siz kendi bünyenizde bir kredilendirme yapıyor musunuz?

O.R: Evet, firmamız bünyesinde kredilendirme ve taksitlendirme seçeneklerimiz mevcut.

G: Biraz müşteri profilinizden de bizlere bahseder misiniz? Daha çok kimler hedef kitleniz?

O.R: Bizim hedef kitlemiz Bodrum’u gerçekten tanıyan, bu yerleşim yerinin kültürüne bütünüyle hakim, bulunduğu bölgenin tarihine ve yapısına saygı duyan ve buna katkı sunan insanlardan oluşmakta. Konumumuz itibarıyla Türkiye ve dünyanın incisi olan Bodrum’un ilk yapılaşmaya başladığı yerdeyiz. Bunun için de geleceğe dönük bu projemizi, geçmişteki değerlere saygı duyarak inşa etmeye gayret ediyoruz.

G: Bodrum dışında radarınızda olan şehirler hangileri?

O.R: İstanbul, İzmir ve Antalya ağırlıklı olarak ilgimi çeken şehirler… Gerek vatandaşlarımız gerekse turistlerin ilgisini çeken şehirler, her zaman ilgi alanımızda yer almakta.

G: Peki inşaat dışında faaliyetlerinizin olduğu sektörler var mı?

O.R: Grup firmalarımıza ait; taahhüt, enerji ve sağlık alanında şirketlerimiz mevcut.

G: Konut ve gayrimenkul hala iyi bir yatırım aracı mı sizce?

O.R: Evet, ben hala konutun ve gayrimenkulün iyi bir yatırım aracı olduğunu düşünüyorum. Çünkü Türkiye hem nüfus olarak hızlı büyüyen hem de dışardan göç alan bir ülke. Bu sebeple konut ve gayrimenkule talebin uzun yıllar daha devam edeceğini düşünüyorum.

G: Yavaş yavaş 2023 yılını da tamamlıyoruz. Gerek sektör açısından herkese de markanız açısından bu yıl nasıl geçti? 2024 için genel beklentileriniz nasıl sormak isteriz.

O.R: 2023 çok üzücü bir depremle başladı akabinde seçimler yapıldı. Yılın ikinci yarısı ise biraz daha rahat çalışma imkanı bulduğumuz bir yıl oldu. Sektörde sıkışmalar yaşansa da bu durumun elbirliğiyle çok kısa zamanda çözüleceğine inanıyorum. Türkiye artık her açıdan çok gelişmiş ve büyük bir ülke, bu sebeple de zor günleri atlatacağımıza yürekten inanıyorum.

G: İş dışına çıkarsak, çok fazla boş zamanınız olmasa da hobilerinizi sormak isteriz.

O.R: Dediğiniz gibi işlerin yoğunluğu dolayısıyla, kendime ayırabildiğim zaman oldukça kısıtlı… Boş zamanlarımda da tenis alanındaki oyunculuğumu da geliştirmeye çalışıyorum. Ayrıca, hafif tempolu, uzun yürüyüşler yapmayı da çok severim.

G: Giyim tarzınız nasıldır, sevdiğiniz markalar hangileridir?

O.R: Ben daha çok Zegna’nın ‘Old Money’ tarzını kendime yakın buluyorum.  Günlük yaşam için ise Prada’nın tasarımlarını beğenerek takip ediyorum.

G: Erkeklerin olmazsa olmazlarından biri de saatleridir. Sizin saat merakınız var mıdır?

O.R: Tabii saat benim de ilgi duyduğum bir aksesuar olarak vazgeçilmezlerim arasında önemli bir yere sahiptir.

G: Sık seyahat eder misiniz? İş dışında en sevdiğiniz rotalar hangileridir?

O.R: İşim gereği sürekli seyahat halindeyim. Çantam daima hazır bulunmaktadır. İşim dışında Avrupa’nın kadim şehirlerini özellikle de tarihi dokusu olan yerleri gezmeyi severim.

G: Otomobilde olmazsa olmazlarınız nelerdir?

O.R: Güç, otomobilde ilk aradığım özellik. Konfor ise onu takip eden diğer unsurların başında geliyor tabii ki…

G: Yemek ile aranız nasıl? Favori mekanlarınız var mıdır?

O.R: Yemek yemeyi çok severim. Favori mekandan ziyade ben yeni tatlar denemekten keyif alırım. Bu sebeple de farklı restoranlar ilgimi çekmekte.

G: Futbolla aranız nasıl? Hangi takım taraftarısınız?

O.R: İş yoğunluğum sebebiyle eskisi gibi futbola vakit ayıramıyorum. Fakat koyu bir Galatasaray taraftarı olarak özellikle Şampiyonlar Ligi maçlarını kaçırmamaya gayret gösteriyorum.

G: Kendinizi en huzurlu hissettiğiniz yer?

O.R: Ailemle beraber olduğum her yer benim için huzurludur.

G: Hayat mottonuz?

Goethe’nin çok sevdiğim bir sözü yaşamımı şekillendirmemde oldukça önemlidir. ‘’Siz kendinize inanın, başkaları da size inanacaktır.’’ İnsan güvenmeye, sevmeye ve inanmaya ilk önce kendinden başlamalıdır. Çünkü insanın önündeki en büyük engel de kendisidir. Korku ve şüphe de insanın kendisinin yarattığı unsurlardır. Bu bağlamda, ilk önce kendimize inanarak hareket edersek, azimle ile aşılamayacak engel yoktur. Ovoo’da da kendimiz için hayal ettiğimiz dünyayı, imkanları ayrıcalıkları, kaliteden ödün vermeden deneyimlenmesini istedik. Bunu yaparken de, geçmişe de sahip çıkarak, geleceği modern bir şekilde inşa ederek, en iyiyi vatandaşlarımızın hizmetine sunmaya devam ediyoruz. Ovoo da bunlardan sadece biri… Bu projemizde de, hayatın tüm karmaşasından uzaklaşılarak, insanların en özel alanlarında, kendi iç huzurlarına yön vermek için gayret gösteriyoruz.

Dergimiz her ayın ilk haftası Türk Telekom Dergilik, D&R, Remzi Kitabevi ve tüm seçkin marketlerde…