Özel Dikimde Klasik Ve Spor Tarzı: Milimetric

Milimetric kurucu ortağı ve moda danışmanı Kağan Gökalp ile bu yazın modasını konuştuk. Gökalp’in EuroLeague Koçlar Birliği (EHCB) ile ilgili ilk kez Gentleman’a açıkladığı bir de sürprizi var…

Kişiye özel dikim konusunda ünü Türkiye sınırlarını aşan Milimetric kurucu ortağı Kağan Gökalp, pandeminin etkisini azaltmasıyla iki yeni mağaza açtı. Artık müdavimlerineMandarin Oriental Bosphorus ve JW Marriott Hotel Istanbul Marmara Sea’de de hizmet veren Gökalp ile yeni oluşumlarını ve bu yazın modasını konuştuk. Sohbetimiz sırasında ilk kez Gentleman okurlarının öğreneceği bir sürprizi de açıkladı… İşte detayları… 

Gentleman: Kağan Bey pandemi süreci nasıl geçti? 

Kağan Gökalp: Bizde işin boyutu biraz değişti, üzerimde görmüş olduğunuz jarse kumaştan yapılan gömlekler, eşofmanlar, lastikli pantolonlar koleksiyonumuza girdi. Hem spor hem de klasik olarak bunlar kullanılabiliyorlar.  Özellikle sık seyahat eden iş adamlarımız bu ürünlerimizi çok tercih ediyorlar.  Covid-19 döneminde biraz kendimize dönüştürdük diyebilirim.  

G: Bu jarse koleksiyonunuzdaki modelleri de kişiye özel olarak mı dikiyorsunuz?

K.G: Evet bizde her şey kişiye özel olarak dikiliyor.  Zaman zaman bize de soruyorlar ama hazır giyim tarafına henüz girmedik.

G: Peki yakın bir gelecekte hazır giyme girme düşünceniz var mı?

K.G: Açıkçası pek düşünmüyoruz. Çünkü ben uzmanlığa inanan biriyim. Ne iş yaparsanız yapın bizim için kendi alanımızda uzman ve en iyisi olmak markamızın vizyonu. Bu vizyonla da aynı şekilde devam ediyoruz.

G:Yakın zamanda açılan mağazalarınız oldu mu? 

K.G: Mandarin Oriental Bosphorus’un içinde bir mağaza açtık.  Onun dışında, Ataköy’de Kuzu İnşaat’ın yaptığı Sea Pearl projesi var. O proje bünyesindeki JW Marriott Hotel Istanbul Marmara Sea’de de biz de bir mağazayı hayata geçirdik. 

G: İstanbul dışı için mağaza yatırım planınız var mı?

K.G: Ankara’da Kavaklıdere’de uzun yıllardır varız zaten. Ama ulaşamadığımız şehirlere çok fazla açılmayı düşünmüyoruz.  Bu nedenle yakın zamanda İstanbul dışında bir mağaza düşünmüyoruz.  Çünkü biz kendi yaptığımız işi “Fine Dining Restoran” gibi tanımlıyoruz. Mutfak bizim kontrolümüzde olmalı.  Bizde mutfak çok önemli, uzak diyarlarda açabilmemiz için de mutfağımızın; yani terzihanenin bir kısmının orada olması lazım ki bunun gerçekleştirilmesi oldukça zor.

G: Milimetric olarak sadece Türkiye’de değil yurt dışına da ihtiyaç duyulduğunda giderek özel dikimler yapıyorsunuz.  Bu konuda vermiş olduğunuz hizmetiniz hala hazırda devam ediyor mu?

K.G: Bunu da bize zaman zaman soruyorlar.  Biz özellikle Ortadoğu ve Orta Asya ülkelerinde çok güçlüyüz.  Birçok İngiliz ve İtalyan markasından giyinen müşteriler, yavaş yavaş bize doğru yöneldiler.  Bunun nedenlerinin en başında bir kere onların kullandıkları kumaşları kullanıyoruz.  Kraliyet mağazalarında yer alan kartelaların tümü bizde de mevcut.  Buna ek olarak biz fiyat olarak onlardan daha uygunuz ve onların 3 ayda teslim ettiği takım elbiseyi biz 3 haftada teslim edebiliyoruz.  Kısacası onların kalitesi ile yarışıyoruz, onlardan daha hızlı ve ucuz bir şekilde müşterilerimize dönüş yapabiliyoruz.

G: Yaz dönemi geldi, düğünler de arttı. Smokin ve damatlık siparişleri yoğunlaşmış olsa gerek…Yurt dışından bu yönde de talepler geliyor mu? 

K.G: Yurtdışından damatlık diktirmek için gelen müşterimiz var. Ama yurt dışına bizim hizmetimiz daha çok çoklu siparişler şeklinde oluyor. Örnek vermek gerekir ise işadamlarının gardıroplarını komple yapmak için ekibimiz gidiyor.  Paltosundan, teknesinde giyeceği kaprisi ve keten gömleğine kadar her şeyini biz yapıyoruz. Genelde bizi klasik marka olarak biliyorlar ama biz spor giyim hizmeti de sunuyoruz.  Jarse kumaşlardan polo yaka tişörtlerimizden binici kıyafetlerine kadar geniş bir yelpazemiz mevcut o alanda da. 

G: Binicilik kıyafetleri de mi var sizde?

K.G: Tabii çok sık olan bir şey değil ama arada biniciler geliyor. Binicilik pantolonlarını hareket kabiliyetlerini sınırlamayacak kumaşlardan yapıyoruz.

G: Mesela çok seyahat eden insanlar genellikle kırışmayan kumaşları istiyorlar. Sizin de bu tarz ürünleriniz var mı?

K.G: Bizde de oluyor. Daha çok organik doğal tiftikten yapılan kumaşlar kullanıyoruz.  Artık jarse kumaşlarda da kırışmama özelliği var, elastik olduğundan hiç kırışmıyor.

G: Biraz da bu yazın modasını konuşalım. Hangi renkler ve giyim tarzı ön planda?

K.G: Her zaman olduğu gibi beyaz yine çok moda.  Çizgili yazlık pantolonların ceketleri de tercih ediliyor. Mavi’nin bütün tonları yine bu yıl ön planda.  Yeşil de çok sık göreceğimiz renkler arasında yer alıyor.

G: Peki damatlıklarda farklı talepler geliyor mu size?

K.G: Zaman zaman geliyor.  Covid-19 süreci ile birlikte açık hava düğünleri de daha çok tercih edilir oldu. Dolayısıyla artık daha spor, kravatsız, patronsuz canlı renklerde ceketler popüler. Kendimizle ilgili ilk defa bahsedeceğim bir konuyu da sizin aracılığınızla duyurmak istiyorum. Bunu da ilk kez Gentleman Dergisi’ne açıklamış oluyorum.  Antalya Gloria Golf Resort’ta 4 Temmuz’a dek sürecek bir organizasyon var. Basketbol Eurolig’deki takımları çalıştıran basket koçlarının kurmuş olduğu EuroLeague Koçlar Birliği (EHCB) var. Obradovic bu derneğin başkanı. Dernek üyesi koçların bu etkinlikte giyecekleri kıyafetlerin giyim sponsoru biz olduk. NBA’den de koçlar gelecek. İstanbul’a geldiklerinde onların provalarını yapmıştık, dünya çapındaki basket koçlarını bu etkinlikte biz giydiriyoruz.

G: Etkinlikte kaç koç var?

K.G: 22 koç var, ve hepsi bizim diktiğimiz kıyafetler ile gelecekler.

Dergimiz her ayın ilk haftası Türk Telekom Dergilik, D&R, Remzi Kitabevi ve tüm seçkin marketlerde…